Vitamin Karnendeki Not Spor Performansını Etkiliyor!

Sevgili sporcu kan değerleri karnenden haberdar mısın? Biliyorsun ki spor performansın birçok faktörden etkilenebiliyor. Antrenman programın, beslenme düzenin, uyku kaliten, sıvı tüketimin, vücut kompozisyonun…. Tüm bu durumlara dikkat etmene rağmen performansında istediğin verime çıkamamaktan şikayetçiysen kaçırdığın noktalardan birisi de kan değerleri karnen olabilir. Bu karnende hormonal değerlerine, vitamin ve mineral durumlarına dair notların mevcut. Hadi gel bugün vitamin karnenden konuşalım bakalım hangi değer spor performansını nasıl etkiliyor?

*B grubu Vitaminleri;
Enerji üretimi, protein ve yağ asidi sentezi ve karbonhidrat metabolizması için B grubu vitaminlerinin çoğu (tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B6 vitamini ve biotin) gereklidir. Özellikle, B12 vitamini ve folat, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Aynı zamanda protein sentezi, doku onarımı ve sinir sistemi işleyişinde rol oynar. Egzersiz sırasında iskelet kasının enerji kullanımı yüz kata kadar arttığından bu vitaminlerin yeterliliği daha da önem kazanmaktadır.

*Antioksidan Vitaminler;
Fiziksel aktivite, çeşitli mekanizmaların bir sonucu olarak serbest radikaller olarak da bilinen reaktif oksijen ve nitrojen türlerinin artan üretimi ile ilişkilidir. Bu noktada antioksidan etkiye sahip E vitamini, C vitamini ve beta-karotenin yeterli seviyede bulunması sağlık ve performans için önemlidir. Özellikle C vitamini yoğun fiziksel egzersiz sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunun korunmasına katkıda bulunması ile oldukça kıymetlidir.

*D Vitamini
D vitamini, bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimini artırarak kemik metabolizmasında rol oynar. Gıdalardan D vitamini ihtiyacının yalnızca yaklaşık %10'unu karşıladığından, ancak yeterli güneş ışığına maruziyeti olan sporcular iyi bir D vitamini kaynağına sahip olabilirler. Ve fakat kapalı alanda spor yapanlar (yüzme veya jimnastik gibi) ile koyu ten rengi, vücut yağı oranı yüksek olan veya önemli önlemler alan sporcular ne yazık ki düşük D vitamini seviyesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Özetle sevgili sporcu, Formeo Spor Beslenmesi Departmanı uyarıyor; iyi bir performans için belirli aralıklarda kan tahlili yaptırmalısın. Spor diyetisyeninden destek alarak karneni iyi yorumlamalısın. Eksik olan değerlerini optimal aralığa getirmek için sana özel beslenme programını uygulamalı ve uzmanının önerdiği takviyeleri kullanmalısın. Zira faydalı diye ihtiyacın olmayan takviyeleri kendi başına kullanman sağlığın için risk oluşturabilir. Özellikle beslenmenden çıkardığın belirli besin grupları var ise mutlaka uzman kontrolünde olmalısın.