YAŞLI BİLGE: GİNKGO BİLOBA

Yaşayan en eski ağaç türlerinden olan, Mabet Ağacı olarak da bilinen bu ağaç hikâyesi ve yararlarıyla seni kendisine hayran bırakabilir! 1945 yılındaki Hiroşima bombasından 1-2 km uzaklıktaki 6 Ginkgo Bloba ağacının patlamadan etkilenmemiş olması seni şaşırtacak maddeler arasında! 1000 yaşına kadar yaşayabilen bu ağacın yapraklarının yararlarını öğrenmeye hazırsan, başlıyoruz:

Bilişsel Fonksiyonlar: Araştırmalara göre ginkgo bloba beyin fonksiyonlarını geliştirici özelliğe sahip. Ayrıca hafızaya olumlu etkisinin yanı sıra, beta amiloid peptid’in inhibe edilmesini sağlayarak ileri dönemlerde Alzheimer hastalığına karşı da seni koruyor.

İnsülin Direnci: 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada bu bitki kişilerde insülin hassasiyetini arttırarak, insülin direncinin azalmasına bu yolla da metabolik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabileceği söyleniyor.

PMS: Premenstrual Sendrom olarak da adlandırılan, regl öncesi sendromu azaltmada bu Ginkgo Biloba’nın olumlu etkiye sahip olduğunu biliyor muydun? Çalışmalara göre bu bitki regl öncesi oluşan ödem, abdominal sancı, göğüslerde ağrı ve anksiyete gibi olumsuz etkileri azaltmaya yardım ediyor.

Antioksidan: Ginkgo Biloba, polifenolik flavonoidler gibi birçok flavonoid türünü içermesiyle antioksidan özellik taşımakta! Bu da vücudunda oksidatif stresle oluşan serbest radikallerin yok edilerek vücuda hasar verip hastalıkların oluşmasını azaltmayı sağlamaktadır!

Migren: 2009 yılında Neurological Sciences’ta yapılan bir araştırmada Ginkgo Biloba özellikle auralı migren ataklarında olumlu etki yaratabileceği söyleniyor. Çalışmaya göre bu bitki tüketimi migren atağının süresini ve sıklığını azaltmaya yardımcı oluyor!

Glokom: Göz tansiyonu olarak da adlandırılan glokom, gözdeki iç basıncın yükselmesiyle göz sinirlerinin hasar görmesi ve görme fonksiyonunun zamanla azalmasına sebep olan bir hastalıktır. Araştırmalara göre Ginkgo Biloba antioksidan özelliğiyle ve oküler kan akışını arttırmasıyla bu hastalık riskini ve hasarlarını azaltmada önemli etki taşıyor!

Dikkat! Çalışmalar tansiyon, karaciğer, nöbet önleyici ve antidepresan ilaçları kullananlar, hamile ve emziklilerin bu bitkiyi tüketmemesi veya doktor kontrolünde tüketmesi gerektiği yönünde. Diğer bir yandan ağacın meyveleri ve çekirdekleri de toksik etki yaratabileceğinden doğru dozajlarda piyasaya sürülmüş takviyelerden kontrollü tüketim olması gerekiyor! Her şeyde olduğu gibi bu bitkinin tüketiminde de dikkatli olmalı, bir uzman kontrolünde yeterli doz ve sürelerde kullanmaya özen göstermelisin!