YAŞLILARDA YETERSİZ BESLENMEYE DİKKAT!

Yaşlı nüfus, 65 ve daha yukarı yaştaki bireyler olarak nitelendirilmektedir. TÜİK verilerine göre 2019 yılında Türkiye nüfusunun %62,8'inin 65-74 yaş grubunda, %28,2'sinin 75-84 yaş grubunda ve %9,1'inin 85 ve daha yukarı yaş grubunda yer aldığı görülmüştür. 

Peki geriatrik hastalarda beslenme neden çok önemli? 

Çünkü yeterli ve dengeli beslenme yaşlı bireylerde yaşam kalitesini artırmada önemli bir rol oynamakta ve yetersiz beslenme birçok hastalığın ilerlemesine katkı sağlamaktadır. 
Özellikle yaşlı bireylerde birçok faktör nedeniyle (tat-koku alımlarının azalması, çiğneme problemleri, akut-kronik hastalıklar vb.) besin alımı azalmakta ve yetersiz beslenme gözlenmektedir.
Akut ve kronik hastalık durumlarında beslenme sorunları görülebilmekte ve katabolik hastalığın etkileri ile birlikte yetersiz besin alımı ortaya çıkmaktadır.
Aynı zamanda yaşlı bireylerle birlikte sofraya oturmak, yemek yenilen ortamdaki sesler, ışık ve yemeğin sunumu da yaşlı bireyler için besin alımını etkileyen unsurlardandır. Bu nedenle özellikle yemek sunumunu yaşlı bireyin tüketimini düşünerek yaparsanız, besin alımını kolaylaştırabilirsiniz.
Yaşlılarda beslenme desteğinin en önemli noktası morbidite ve mortaliteyi azaltmak amacıyla yeterli miktarda enerji, protein, yağ, mikro besin ve sıvı tüketimini sağlamaktır. Yetersiz beslenmenin yanı sıra yetersiz sıvı tüketimi de yaşlılarda dehidratasyona neden olabilmektedir. Bu nedenle yaşlılarınızın günlük su tüketimini gözlemlemeli ve artırıcı girişimlerde bulunmalısınız.
Sadece ek hastalığı olan yaşlı bireyler için değil, sağlıklı yaşlı bireylerin de vücut ağırlığı değişimi ve sıvı tüketimleri yakından izlenmelidir. Çünkü çoğu yaşlı bireyin kalsiyum, çinko, magnezyum, potasyum, bakır, iyot, folik asit, D vitamini, E vitamini ve riboflavinden yetersiz beslendiği gözlemlenmiştir. Gastrointestinal sistem rahatsızlıklarından da sıklıkla görülen kabızlık şikayetlerinin yanı sıra posa tüketimlerinin de yetersiz olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak, bütün yaşlı bireylerin kaliteli ve sağlıklı yaşam sürebilmesi için beslenme desteğinin rolü tartışılmazdır. Her yaşlının beslenme ihtiyacı kendine özeldir ve yaşlı bireylerin hayat standartlarını artırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamak için Formeo Malnütrisyonla Mücadele Departmanı’nın her zaman sizinle olduğunu lütfen unutmayın.