Yaz Gelirken Yapmamanız Gereken 5 Madde


Yaz aylarının gelişini dört gözle bekliyor; denize, kuma ve güneşe kavuşma hayalleri kuruyor iken,
İç sesin sana sürekli bikini giymek, şort giymek ve hatta yüzebilmek için zayıflaman gerektiğini söylüyor mu?
Bu iç sesi susturmak için de belki bazı beslenme hataları kapını çalmaya başlamış ve hatta çalıyor olabilir. Öncelikle dur ve sakinleş!
Yaz koşa koşa gelmiyor ve geldiğinde ise bedenin senin koyduğun idealinde olmak zorunda değil!

İşte yaşadığın endişe ve kaygıyla, özellikle de sağlığın için yapmaman gereken 5 madde;
1) Kendini aç BIRAK-MA!
Bu süreçte hızlı sonuç almak için çok düşük kalorili besleniyor ve kendini aç bırakıyor olabilirsin. Fakat bu tarz beslenme şekilleri yağ kaybı yanında kas kaybı ile kendini gösterebilir ve bazı sağlık sonuçları olabilir. Baş ağrısı, baş dönmesi şikayetleri yaşayabilir; bağırsaklarının dengesini bozabilirsin. Bu nedenle aç kalarak bedenini, ruhunu ve metabolizmanı mutsuz etme olur mu?

2) Bikini diyeti YAP-MA!
Bulunduğun beden, olduğun sen çok kıymetli. Aynaya bak ve kendinle gurur duy. Bedeninin ağırlığı, giydiğin kıyafet, bacaklarının şekli, kollarının inceliği & kalınlığı senin değerini belirlemez! Lütfen “bikini giyebilmek” için bu tarz diyetlere ihtiyacın olduğunu düşünme ve YAPMA! İnsanların seni nasıl gördüğüyle veya kalıplaşmış düşüncelerle ilgilenme olur mu? Önemli olan “kendin” ve “sağlığın” için kararlar alman ve bu kararların sürdürülebilir yöntemler ve senin hayatına uygun olmasına özen göstermen.

3) Detoks programlarına yenik DÜŞ-ME!
Sıcak havaların da gelmesiyle hem serinlemek hem de zayıflamak için sosyal medyada, arkadaşında, komşunda, kuzeninde gördüğün detoks programlarını uygulama. Bu tarz programlar gün içerisinde alman gerekenden çok daha az enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral almana sebep olabilir. Sonucunda ise bağışıklığın, metabolizman, sağlığın etkilenebilir. Sürdürülebilir olmayan bu tarz yöntemleri tercih etme, bedeninin ve organlarının kendi toksinlerinden arınmasına müsaade et olur mu?

4) Öğünlerini ATLA-MA!
Uzayan günler öğün saatlerinin değişmesine ve fark etmeden bazı değişikliklere sebep oluyor olabilir. Daha geç yemek yiyor ve sabah kalktığında açlık hissetmediğin için kahvaltı yapmıyor olabilirsin. Dışarıda daha çok vakit geçiriyor ve akşam yemeğini yemesem de olur düşüncelerine yenik düşüyor olabilirsin. Atladığın öğünler daha az kalori almak ağırlık kaybına yol açar gibi düşünüyorsan; bedenini doyurmadığın, ihtiyacı olan besinleri vermediğin veya düzen seven bedeni düzensizlikle dengelemeye çalıştığında durum pek de istediğin gibi olmayabilir.

5) Sosyal medyanın oyununa GEL-ME!
Sosyal medyadaki filtrelerden ve abur cubur bilgilerden kendini koru! Başkalarının uyguladığı diyetler sana uygun olmayabilir ve hatta sağlığın için oldukça zararlı olabilir. Gördüğün bedenlerdeki kişilerin arka planda neler yaşadığını hiçbir zaman bilemeyeceksin. Elindeki ekranın bir arkası olduğunu hiçbir zaman unutma. Bu nedenle eşi benzeri olmayan bedenini koru, aldığın tüm kararlar sağlığın için olsun ve hiç kimsenin bu kıyafetine zarar vermesine izin verme!

Şimdi o sahile git ve içinde bulunduğun kıyafetin olan bedenini severek ve suçlamayarak doya doya tatilin, güneşin ve denizin tadını çıkar!