Yaz Modunda Diyet!

Ramazan, bayram, tatil derken ısınan havalarla birlikte ruhun yaz moduna çoktan girdi bile değil mi? Yaz modunda diyet yapmak sana zor geliyor, nereden başlayacağını bilmiyor fakat kilo da kaybetmek istiyorsan bu yazımı mutlaka okumalısın!

• Diyet modunu ruh haline göre planla.
Diyet kelime anlamı olarak yaşam tarzına geliyor. Doğal olarak doğru diyette senin ruh haline, günlük rutinine göre planlanan diyet oluyor. Bu yüzden tatilde diyet yapamam deme! Kendini takip et, günlük rutinini oluştur ve standartların dışına çıkıp sana uygun diyet listeni diyetisyeninden ısrarla iste.
• Keyif modunda öğünler hayal değil.
Her öğün yemek pişirmek, yemek modunda öğünler geçirmek zorunda değilsin! Önemli olan ana öğünlerinde karbonhidrat, protein, yağ dengesini kurman ve ara öğünlerin sayesinde kan şekerini dengede tutman. Günlük lif alımın da yeterli düzeyde olduğu sürece keyif modunda menülerinle diyetini yapabilirsin.
• Suya bahane kabul görmüyor.
Her şeye bir bahanemiz olabilir ama su içmemeye bahane kabul etmiyoruz! Sıcak havalar vücudunu ve organlarını tahmininden daha da zorluyor ve ter ile birlikte yaşadığın mineral kaybı ve elektrolit dengesizliğinin en büyük ilacı “SU” ile içten dışa sağlığına destek olman gerekiyor. Kilon başına 30 ml suyu hedefle ve çok terleyen bir bireysen bunun yarım litre üstüne çıkmayı da unutma!
• Meyvelerin gücüne inanıyor, porsiyon kontrolünü elden bırakmıyoruz.
Sıcak yaz günlerinin rengarenk, serin besini meyveleri elbette çok seviyoruz! Her birinin ayrı bir faydası, lezzeti olduğunu da biliyoruz ancak her şeyde olduğu gibi meyvelerde de fazlasının vücudunu yorduğunu unutmaman gerekiyor. Günde 400-500 gram meyveni öğünlerine bölerek, yaz meyvelerinin rengarenkliği ile çeşitlendirerek tüketmeye ne dersin?
• Bitki çaylarını soğuk çay haline tüketmeye ne dersin?
Sıcak havalarda sıcak çayları içmekte zorlandığın için beyaz, yeşil çay gibi yağ yakımına destek çayları tüketmeyi azalttıysan 1 kupa sıcak suda 2 poşet yeşil/beyaz çayı demleyip 500 ml soğuk suyla beraber bol buz, sevdiğin aromalar ile lezzetlendirerek içmenin tam zamanı! Metabolizmanı canlı tutmak için bu soğuk çayının içerisine limon, kabuk tarçın veya mevsim meyveleri ile hazırladığın buz küpleri ilave edebilirsin.
• Hareketli yaşamın mevsimi olmaz!
Sabahın erken saatlerine güneşi selamlamak veya güneşi batırırken ruhunu dinlendirmek için yürüyüş yapmaya ne dersin? Hareket ederek metabolizmanı aktif tuttuğun süreci uzatabileceğini biliyor muydun? Günde 10000 adım hedefin olsun, eğer çok hareketsiz bir bireysen birden arttırmak zorunda değilsin. Senin hedefin sana özel! Önemli olan gerçekçi bir hedef.
Yaz geldiğinde de sağlıklı beslenme rutinini bozmamalı, bir rutinin yoksa oluşturmaktan korkmamalısın. Diyetisyeninle her mevsim diyet yapmanın keyfi başkadır! Diyetini bu mevsimde yarıda bırakmayarak gelecek yaza da yatırım yaparsın. Unutma mevsimler geçerken hayat boyu seninle olan tek şey bedenin, onun sağlığından sen sorumlusun. Sağlıklı, keyifli bir yaz diliyorum  :)