Yaz tatili diyet tatili demek değildir!

Uzun, yorucu, bitmek bilmeyen bir iş temposunun ardından kış boyunca hayalini kurduğun yaz tatilindesin. Deniz, kum, güneşin tadını çıkarıyor ve eminiz ki tatilin mükemmel geçiyor, eğlenirken ruhunu da dinlendiriyorsun peki sence vücudunun tatili nasıl geçiyor?
Gelin hep beraber tatilde yaptığımız 5 hataya göz atalım;

HATA1: ÖĞÜN MÜ ATLADIN?
Özellikle güne geç uyanma ile birlikte uzayan kahvaltılar, akşam yemeğine kadar ayaküstü atıştırmalıklar ve geç saatlerde tüketilen ağır bir akşam
yemeği. Günü noktalarken azalmış öğün sayınla beraber üzgünüz ki metabolizmanı da yavaşlattın.
ÇÖZÜM: Sadece öğün sayını arttırarak vücudunu turbo moduna geçir! Unutma ki ara öğünler tatilde de diyetinin en büyük yardımcılarından. Öğün araların 2-3 saatini aşmasın
HATA2: SLOW-FOOD AKIMINA MOLA MI VERDİN?
 Tatilde bireylerde fast-food tarzı beslenme düzenine geçiş, ayaküstü hızlı besin tüketimleri sıklıkla görülmektedir. Fazla miktarda doymuş yağ ve basit şeker içeren bu sağlıksız alternatiflerin tatil boyunca sürekli tüketilmesi karın çevresi yağlanmalarının artışına ve tatil sonrası tartı sonuçlarının yukarı çıkmasına neden olabilir dikkat!
ÇÖZÜM: Tatilinde favori yiyeceğin hangisi? İşte altın kural en sevdiğini ye ama daha az sevdiğin bir yiyecek varsa onu yeme! Açık büfede önce salata bara geç ve tabağını gözün doyana kadar salata ile doldur sonrasında da öğünlerini 20 dakikanın altına düşürmemeye dikkat et! İşte bu kurallar ile organlarında tatile girecek beklediğinden daha dinlenmiş bir şekilde evine döneceksin.
HATA3: KARBONHİDRAT TÜKETİMİN ARTTI MI?
 Tatillerde yapılan diğer bir hata karbonhidrat alımının artmasıdır. Bir de buna serinlemek uğruna içtiğin şeker yükü likit içecekler eklenince pankreasın oldukça yorulmaya başlar. Meyve suyu ve meyve suyu ilaveli alkollü kokteyller, cazibeli tatlı büfelerinden alınan çeşit çeşit tatlı tüketimleri kan şekeri düzeyinde yükselmelere ve direk olarak bel çevrenin kalınlaşmasına neden oluyor unutma!
ÇÖZÜM: Karbonhidratsız diyet olmaz, elbette ki her zaman olduğu gibi tatilde de öğünlerinde karbonhidrat bulundurmalısın! Önemli olan karbonhidrat türü ve karbonhidratın ne ile tüketildiğidir. Karbonhidrat seçimimizi ekmeklerde tam buğday, çavdar ve kepekten yana kullan ve öğünlerinde en az 1 dilim ekmek tüket. Tatlı büfelerinin cazibesi seni baştan çıkarabilir! 17:00’den sonra tatlı büfesine uğramak yok! En sağlıklı ve masum tatlı alternatifin öğleden sonra tercih edeceğin 2 top dondurma bizden söylemesi
HATA4: ALKOLÜ BİRAZ FAZLA MI KAÇIRDIN?
 Evet alkol uzun yaz gecelerinde en çok tüketilenleri arasında 1. sırada. Peki sana şöyle bir örnek verelim; Kalori olarak 1 kadeh şarabın 2 dilim; 1 duble rakının da 4 dilim ekmeğe eşit olduğunu düşünürsen bu tatilde vücudunu ve özellikle karaciğerini ne kadar da yorduğunun farkında mısın?
ÇÖZÜM: Tatil sonrasında vücudun toparlanmasına yardımcı olması amacıyla su ve doğal mineralli maden suyu tüketimini arttır! Günlük 2-3 lt su tüketimin yanında doğal maden suları tansiyon problemi yaşayan bireylerde günlük 200 ml’yi aşmamalıdır. Aynı zamanda alkolün verdiği zararın telafisi için sebze ve meyve ağırlıklı bol antioksidan içeren bir beslenmeye yönel! Bunun için anti-aging diyet sıraları yazımızdan faydalanabilirsin.
HATA 5:UYKUSUZ GECELER Mİ?
 İtiraf etmelisin ki tatilde uyku saatlerinin gecikmesi ile birlikte biyolojik saatinde sekteye uğradı. Ve tatil dönüşü hiç uyumamışçasına yorgun bir bedenle işbaşı yaptın.
ÇÖZÜM: Çözüm çok basit düzenli olarak günlük 7-8 saat kaliteli uyku ve 23.00-05.00 saatleri arasında mutlaka gıda tüketme uyu! Özellikle gençlik hormonu diye bilinen melatonin hormonunun yeteri kadar salınımı için bu saatler arası uyuman çok önemlidir. Yetersiz uyku maalesef ki bedeninde tokluk sinyallerini devre dışı bırakıyor.
Unutmadan tatil sırasında vücudumuzda aşırı sıvı kayıpları gözlendi bu dönemde vücut kendi dengesini korumak amaçlı vücutta su tutulumuna giderek ödem problemleriyle karşı karşıya...
Öncelikli olarak sana tavsiyemiz tatilden döner dönmez tartılma! Bu yanıltıcı bir sonuç olacaktır!
Bu kayıpları karşılamak için öncelikli olarak en az 2-3 lt su olmak şartıyla yanında ödem atmana yardımcı bitki çayları, doğal maden suyu, ayran, yoğurt, kefir bol bol tüket!
Bedeninin kıymetini bil! Tatilde de hem bedenini hem ruhunu hem de organlarını besleyen bir beslemeyi seç.