Yeme Atakları Korkulu Rüyan Olmasın

Günümüzde çoğu birey artık kontrol edemediği yeme ataklarıyla savaşmaya çalışıyor. Peki bu yeme atakları neden oluşur ve çözümü nedir?
Yeme ataklarının olası sebepleri
1. Hatalı bir beslenme düzeni: Kişinin kan şekerini düzenlemesinde problem yaratır. Kan şekerinin düzenlenememesine bağlı ani kan şekeri düşüşleri, ne yazık ki sonrasında kontrolsüz bir yeme atağıyla son bulur.
2. Bastırılan duygular: Yönetemediğimiz veya bastırmaya çalıştığımız duygular sıklıkla yeme atakları olarak yansımasını gösterir. Hatta özellikle bir duyguyu bastırmak istediğimiz zamanlarda sıklıkla baskın tatlar olarak çok tuzlu veya çok tatlı tatları tercih edebiliriz.
3. Bilgi kirliliğine bağlı oluşan korku: Piyasada ne yazık ki doğru bilgilerden çok hatalı bilgiler mevcut. Dolaşan kirli bilgiler, birçok kişinin kafasını karıştırmakla beraber artık herhangi bir şeyi yemeye karşı korkutur hale gelmiş durumda! Bu durum da maalesef bireyin tamamen kendini tüm yiyeceklere karşı kısıtlaması ve sonraki dönemde de bu kısıtlanmaya bağlı yeme ataklarının oluşmasına sebep oluyor!
Yeme ataklarının sebepleri farklı faktörlerle de oluşabilmekle beraber temelde yukarıda bahsedilen bu 3 faktör çevresinde şekillenmektedir.
Peki bu ataklara karşı neler yapılabilir?
- Yeme saatlerini ve yediklerini kontrol edebileceğin bir beslenme günlüğü tut! Bu sayede uzun süre aç kaldığın veya doğru besin öğeleriyle beslenemediğin noktaları fark edebilmen mümkün olacak!
- Duygunu tanımla! Sıklıkla sadece belirli bir tip yiyeceği aşermek ya da o yiyeceğin adını duymayla canımızın çekmesi bir fizyolojik açlıktan ziyade duygusal açlıktır. Bu sebeple özellikle böyle anları tespit etmen önemli. Diğer yandan atakların olduğu dönemlerde yeme öncesinde yaşadığın olayları ve duyguları tanımlaman kontrolü ele almana yardımcı olabilir. Fakat tabi ki hepsinden önce bir uzmandan yardım alman, bu süreçleri daha doğru bir şekilde atlatmana destek olacaktır.
- Kirli bilgilerden kurtul! Bu da bir beslenme uzmanı öncülüğünde gerçekleşecek bir durumdur! Okuduğun her bilgiyi bir kenara bırak ve bu konuda yetkinliği olan bir beslenme uzmanıyla süreci en doğru şekliyle ilerlet. Bu sayede öğreneceğin doğru bilgiler korkunu ortadan kaldırarak kendine daha fazla güvenmeni sağlayacak; bu da yeme ataklarını yönetmeyi kolaylaştıracaktır.