YENİ BİR SEN

Değişen koşullar ve o değişikliklere ayak uyduran insanoğlu veya insan kızı , merhaba!
Hepimizin hayatında dönem dönem değişiklikler olmakta. Bizler de bu değişikliklere uygun bir tempo belirlemekteyiz. Hatta ve hatta gardıroplarımız bile bu değişimden nasibini alıyor. Düşünsene; öyle olmasa ilkbahar yaz- sonbahar kış sezonu diye bir ayrım olabilir miydi?
Demem o ki tıpkı mevsim değişikliklerinin getirdiği etki gibi yaşadığımız, çalıştığımız ortamlar da, üstlendiğimiz misyonlar da dolaplarımızı etkisi altına alıyor.
Örnek mi istiyorsun? Buyur;
 Yoğun bir okul hayatı sonrasında beklenen o gün geliyor ve o salaş öğrencinin yerini bir iş kadını/ bir iş adamı alıyor. Ve tabi ki o gardırop aynı kalmıyor. Yani kalmamalı!
 Ya da yoğun bir iş temposu sonrasında hayatına tatlı sürprizi ile bebeğin dâhil oluyor. Şık giyinen, hiçbir zaman ütüsü bozulmayan o kıyafetlerinin yerini kolaylık yaratan, kolay emzirmeni sağlayan, bebeğinle içerisine sığabileceğin kıyafetler alıyor.
 Rahat bir reklam ajansından sonra kariyerinle ilgili farklı bir karar alıyor ve işini değiştiriyorsun. O da ne? Yeni iş yerinde kimse senin alışık olduğun gibi giyinmiyor. Bildiğin tüm doğrular yıkılıyor.
 Annelik oldukça keyifli. Yıllarca hayatını ona adadığın çocuğun büyümüş de konuşuyor ve ‘Anne ben büyünce Ece’nin annesi gibi olacağım’ diyor. Bir bakıyorsun tatlı Ece’nin annesi tüm şıklığı ile hem çocuğuna yetişebiliyor hem de iş hayatını devam ettiriyor. Karar veriyorsun aniden; eskiden olduğu gibi dişli ve şık bir avukat olan kendinin iş hayatına sıkı bir dönüş yapmasına. Geçiyorsun gardırobunun karşısına ve çeviriyorsun rotanı eskiden çok sık gittiğin o mağazalara. Sebep dolabındaki günlük tişört ve yüzlerce birbirine benzeyen jeanler. Bir an ; yıllardır tek aldığın parçaların onlar olduğuna inanamıyorsun. Ama gerçek bir tokat gibi yüzüne çarpıyor.
Gördüğün gibi o veya bu nedenle sana ‘yeni bir sen’in lazım olduğu anlar çıkabiliyor karşına. İşte böyle durumlarda korkma alışverişten. Sadece sakin ol! Yapacağın tüm harcamalar birer yatırım. Yeni bir sen için yapılan bir yatırım aslında.
Gelelim ‘ Şimdi ben nereden başlasam?’ sorunun yanıtına Yani ‘yeni bir sen ’için alışveriş kısmına!
-İdeal bedeninde misin?
Hayatın her evresinde önemli olan bu konuyu sakın atlama. Hangi tarzı benimsersen benimse ideal bedeninde olmaya dikkat et. Alışverişini madem yatırım için yapıyorsun, yatırımın boşa gitmesin. Fazla kiloların varsa hepsinden bir diyetisyen desteği ile kurtul ve kendine muhteşem bir gardırop kur.
-Yılın renklerine göz at!;
Pantone o yıl hangi renkleri baş tacı yapmış alışverişe gitmeden mutlaka öğren. Çünkü bu konuda o ne derse o. Trend renklerden veya tenine uygun tonlarından birkaç parçayı muhakkak alışveriş sepetine ekle.
-Sokak stillerini incele!
Şiir gibi moda da sokaktadır aslında. O yıl neler göze çarpacak ilk sinyalleri Milano sokaklarında bulabilirsin. Sana Milano’ya gitmelisin demiyorum ama internetten incelemende fayda var. Fikir almak, fikirden fikir yaratmak bu işin en keyifli yanı bunu sakın unutma ve eğlen gardırobundaki parçalarla.
-Olmazsa olmazları atlama!
Söz geçiren kıyafetlerin de, mesafe yaratan kıyafetlerin de ve samimi kıyafetlerin de olmazsa olmazları var. Onları muhakkak edin ve kıyafet odası sendromundan sıyrıl. Zamanı boşa harcamanı engelleyen o klasik parçalara dolabında muhakkak yer ver.
-Stilinin imzasını belirle!
Her stilin bir imzası var aslında. Yani bazılarımız takılarıyla, bazılarımız saçına, boynuna doladığı eşarplarıyla, bazılarımız ise farklı farklı kullandığı ayakkabılarıyla imza atar zihinlere. Sen seni iyi hissettiren imzanı seç ve her kombinine ekle. Akılda kalıcılığını artıracak olan bu parçalar stil desteğin bunu sakın atlama.
-Gardırop evrimi!
Yeni bir döneme başladığını tekrar anımsa ve dolabını baştan düzenle. Elenmesi gerekenleri ele, dâhil edilmesi gerekenleri must have listene ekle. Gardırobuna evrim geçirmiş havası verecek olan bu çalışma için zevkine güvendiğin arkadaşlarından veya bir stil danışmanından destek alabilirsin.
Yeni kararlar hafiflemeyi beraberinde getirir. Hem ruhundaki, hem bedenindeki hem de gardırobundaki ağırlıklardan kurtul.
Çünkü; yeni bir sen bunu hak ediyor…