Yeni Dünyanın Besini: Bezelye Proteini

Yeni dünyanın protein kaynaklarından biriyle tanışmaya ne dersin?

Kendisine aslında hiç de yabancı sayılmazsın. Yıllardır sofranda yer verdiğin bezelye bugün bitkisel bir protein alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Artan dünya nüfusu nedeniyle önümüzdeki yıllarda küresel protein talebinin hızla artıyor olması bezelyenin soframızdaki bu değişimine zemin hazırlıyor. Şu anda yaklaşık bir milyar insan yeterli protein ve enerji sağlayan bir diyete erişim sağlayamıyor. Durum böyle olunca da bu talebi karşılamak için yeni fonksiyonel girişimler, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir protein kaynaklarının üretimi artırılmaya çalışılmaktadır.

Bu noktada ön plana çıkan bitki bazlı protein kaynakları daha düşük karbon ayak izleri ve su ayak izleriyle çevre dostu ve sürdürülebilir bir kaynaktır. Son yıllarda, sağlık, etik ve çevresel etkilerle ilgili artan endişeler nedeniyle de bitki bazlı proteinlere doğru kayda değer yönelim olmuştur. Dünya genelinde yaygın üretilen bir baklagil olan bezelye de düşük alerjenitesi, yüksek besin değeri, erişilebilirliği ve sürdürülebilir bir mahsulden üretilmesi nedeniyle geleneksel protein kaynaklarına ümit verici bir alternatif olarak büyük ilgi görmektedir.

Bezelye proteini, içerdiği aminoasit çeşidi ve oranlarıyla yüksek kaliteli bir protein olarak kabul edilmektedir. Hayvansal kaynaklı proteinlere kıyasla düşük yağ içeriği ile normal kan yağları ve kan basıncını seviyelerine katkıda bulunarak kalp damar sağlığını desteklemektedir. Yüksek lif oranı ile bağırsak sağlığına da katkıda bulunur. Düşük glisemik indeks gibi diğer sağlık yararları ile birlikte değerlendirildiğinde bezelye proteini gelecek beslenmesi için umut vaat etmektedir.

Sen de beslenmende bezelye proteinine yer vererek protein kaynaklarını çeşitlendirebilir, hem kendini hem gezegeni doya doya besleyebilir, sağlığını destekleyebilirsin.