Yeni Tat: Tatlı Patates

Görüntüsü ve adı bildiğin patatese benzese de aslında tatlı patates, tamamen farklı bir aileden gelen kök besinler grubunda yer alıyor. Yüksek lif içeriği sayesinde düşük glisemik indekse sahip olan bu patates türü farklı renklerde olmasıyla beraber sağlığında da farklı olumlu etkiler yaratıyor. Tatlı patatesi daha yakından tanımak istiyorsan, o zaman tam gaz aşağıyı okumaya devam etmelisin :)
Yüksek antioksidan: Tatlı patates içerisindeki zengin bileşenlerle antioksidan etki taşıyor. Aralarından turuncu renkli olan, yüksek miktarda beta karoten içeriği ile biliniyor. Araştırmalara göre tatlı patates, alfa tokoferol içeriği ve fenolik bileşenlerce zengin oluşu sayesinde antioksidanca zengin besinler grubunda yer almayı başarıyor. Özellikle mor tatlı patates rengini aldığı antosiyanin, dejeneratif hastalıklara karşı koruyuculuğu karşımıza çıkmakta! Yüksek antioksidan içermesi sayesinde tatlı patates bağışıklığı arttırıcı ve hastalıklara karşı koruyucu özellik taşıyor!
Anti-ülser: Tatlı patates yüksek antioksidan özelliği sayesinde mide ülserlerine karşı da koruyucu etki gösteriyor. 2013 yılı Journal of Advanced Research’te yayınlanan bir çalışmaya göre tatlı patates, fenolik ve antioksidan içeriği ile gastrik mukozayı koruma, oluşan ülserlerin iyileşmesine destekçi olma gibi etkiler taşıyor.
Yüksek tansiyona karşı: Yüksek tansiyon problemin varsa beslenmene tatlı patatesi ekleyebilirsin. 2014 yılı Journal of Biology, Agliculture and Health’teki bir çalışmada özellikle mor tatlı patates, antosiyanin içeriğiyle vücutta nitrik oksite dönüşümü arttırarak damarların genişlemesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı oluyor. Hipertansif hastalar üzerine yapılan çalışmada, mor tatlı patates tüketimi ile bireylerin sistolik ve diastolik kan basınçlarında düşüş gözleniyor.
Karaciğer dostu: 2017 yılı Europen Journal of Clinical Nutrition’da hepatiti olan bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, belirli bir süre mor tatlı patates tüketen bireylerin, GGT, ALT ve AST gibi karaciğer fonksiyonlarında anlamlı derecede düşüş gözlemleniyor. Çalışma bu durumu, mor rengi veren antosiyaninden kaynaklı olduğunu söylüyor. Bunun dışında 2013 yılı Oxidative Medicine and Cellular Longevity’deki bir araştırmada da non-alkolik yağlı karaciğere karşı antosiyaninden zengin mor tatlı patatesin koruyucu etki yaratabileceğini görülmektedir.
Anti-kanserojen: Antioksidanca zengin tatlı patates bağışıklığını desteklediği gibi anti-inflamatuvar ve anti-kanserojen özellik gösteriyor. 2015 yılı BioMed Research International’da yapılan bir araştırmaya göre mor tatlı patates vücutta proinflamatuvar sitokinleri baskılayarak anti-inflamatuvar etki, kanser hücresinin büyümesini engellerek de anti-kanserojen etki oluşturuyor. Araştırmaya göre mor patates özellikle meme, gastrik ve kolon kanser hücrelerinin gelişimini baskılamada daha etkili.
Tatlı patates, sağlığına birçok yönden olumlu etki yaratıyor, fakat araştırmalar her besinde olduğu gibi bunda da gereğinden fazla tüketimden kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor. Tatlı patates yüksek manganez içeriği sebebiyle fazla miktarlarda tüketimi vücutta olumsuz etkiler yaratabiliyor; aman dikkat!