Yeni yıl ile ruhunuzu da forma sokun

HER GÜN 30 DK KURALI
Son dönemlerde kendini daha stresli hissediyorsun; peki nedenini hiç düşündün mü? Bu konuda sana, basit ama etkili bir tavsiyemiz olacak kendine gün içerisinde 30 dakika zaman ayır! Evet yanlış duymadın ruhunu forma sokmak için ilk hamlen bu. Bu konuda ciddiyiz hatta bu saatleri ajandana kaydet ve bu saatler arasında kendinle baş başa kalarak en sevdiğin aktiviteyi yap.
BEDENİN MUTLUYSA RUHUN DA MUTLU UNUTMA!
Beslenmenin ruh halinin yönetiminde rol oynadığı kanıtlanmış bir gerçek! Peki ne mi yapmalısın? Mutluluğun sırrı mutfakta… Şimdi mutfağına doğru yönel ve öncelikli olarak buzdolabının kapağını aç. Kendine seni ve bedenini mutlu edecek besinlerden dengeli bir tabak hazırla. Unutma bedenin mutluysa ruhun da mutlu olacaktır.
SENİ EN DOĞAL ANTİDEPRESAN İLE TANIŞTIRALIM…
Su! Evet yine su, yanlış duymadın en doğal antidepresanın. Nedenine bir göz atalım istersen; Yeteri kadar su tüketmemen dehidratasyon sonucu fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olur. İş yoğunluğuna dalıp su içmeyi aksattığın günlerde baş ağrısıyla su içmeyi hatırladığın muhakkak olmuştur. Su içememek için sudan mazeretler üretme hadi hemen 1 bardak su içerek bedenine ve ruhuna bir iyilik yap. Unutma her gün ortalama 2-2.5 litre su içmen gerekiyor.
2014’E DAİR EN GÜZEL ANILARINI UNUTMAMAK İÇİN OMEGA 3’DEN ZENGİN BALIK TÜKET!
Omega-3 yetersizliğinde serotonin ve dopamin gibi sinir sistemimizde oldukça etkili olan iki önemli nörotransmitterin seviyeleri düşer. Omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın eksik olması, seni depresyona karşı korunmasız hale getirir. O zaman beslenmende haftada 2-3 porsiyon yer alması gereken omega-3’den zengin balıkların listesini açıklıyoruz; somon, uskumru, ringa, sardalye, samur balığı, hamsi ve çiftlik istiridyeleri. Sağlıklı beslenme konusunda tüm dünyada sağlık ve beslenme otoritelerince kabul edilen bu maddeyi hayatından çıkarma ve haftada 2-3 porsiyon balık tüketmeyi unutma!
ANTİ-STRES MİNERALİN; MAGNEZYUMA BESLENMENDE YER AÇ!
Magnezyum minerali sinirlerin ve kasların gevşeyip rahatlamasını sağlayarak bedeninden önce ruhunu forma sokar. Peki magnezyumun kaynakları neler Pazı ve ıspanak başta olmak üzere koyu yeşil yapraklı sebzelerden, kabuklu yemişlerden ve kakaodan magnezyuma ulaşabilirsin. Kış aylarında sana tavsiyemiz mutfağında olan koyu yeşil yapraklı sebzeler ile yeşil mercimeği haşlayarak blendırdan geçir. Akşam yemeklerinden önce 2 kepçe tüketeceğin bu çorba içten beslenmene ve iştah kontrolünü sağlanmana yardımcı olacak en sıcak alternatif.
HER GÜN BÜYÜK BİR BARDAK KIRMIZI AYRAN İÇ
 Bolca kalsiyum,magnezyum, triptofan ve potasyum içeren ayran gevşetici etkisi ile anti stres besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Şimdi bu etkiyi 2’ye katlamaya ne dersin? Sabah evden çıkmadan önce kırmızı pancar ile 1 kutu light ayranını blendırdan geçir ve en sevdiğin termosuna koy. Ofiste sodyumu azaltılmış doğal maden suyu ile karıştır ve ara öğünlerin birinde tüket! Bu ara öğünün saati sen belirle. Unutma kırmızı ayran bedenini ve ruhunu forma sokarken kalbini de mutlu edecek.
EBEDİ GENÇLİK HORMONUN MELATONİNİ KAÇIRMA!
Bedenini mutlu eden melatonin hormonu; saat 21:00 itibariyle salgılanmaya başlar ve gece 02.00-03.00 saatleri arasında en üst seviyeye ulaşır. 23.00-05:00’a saatlerine dikkat! Bu saatler arasında gıda tüketmeyip uyuyan bireyler kazanıyor unutma! Neyi mi? Ebedi gençliği ve ruh detoksunu Düzenli uyku saatleri ile biyolojik ritmini yakalamak; hem hormonlarının doğru şekilde salgılanmasını sağlayacak, hem de güne daha zinde ve dinlenmiş olarak başlamana katkıda bulunacak. Her gün 7-8 saat uyumaya özen göster unutma uyku en değerli besinin.
KAYAK TATİLİNE HAZIRLAN!
Bembeyaz bir tatil hem ruhuna hem bedenine çok iyi gelecek. Kış sporlarına meraklıysan şimdi duyacağın şey çok hoşuna gidecek. Pistte 1 saat kayak yaparak 500 ile 700 kalori harcayabiliyorsun. Kışın en fit sporu hiç şüphesiz kayak; hadi sen de kayak takımlarını hazırlamaya başla! Yeni yıla hem fit, hem mutlu, hem ruhunu arındırmış bir şekilde girmek istemez misin
GÜNLÜK KALORİNİN %10’U AFACANLIK PEŞİNDE
Seni mutlu eden besinlere belli ölçülerde izin verebilirsin! Unutma; ruhun mutluysa bedenin de mutlu kalır. Sadece küçük bir kuralımız var! Gülük alman gereken kalorinin %10’u aşma  Bu şekilde hem bedenini hem de ruhunu fit tutman mümkün.
Şimdi sıra sende! Pozitif ol, iyi düşün, bedenini ve ruhunu saydığımız bu maddeler ile besle ve doya doya yaşamayı sakın unutma…