Yeşil Çayla Metabolizmanı Renklendir

Adından çokça bahsettiren yeşil çay aslında, çoğumuzun içeceklerinde yer edinse de sağlığa etkileri hakkında birçok kişi tam anlamıyla bilgi sahibi değil. Özellikle içerisinde barındırdığı Epigallokateşin Gallat adlı antioksidan, vücudunda bilmediğin bir çok yararlı etkiler taşıyor. Eğer sen de daha fazla bilgiye sahip olma istiyorsan, o zaman hiç durmadan yazının devamını okumak için sayfayı aşağı kaydırmalısın 
Epigallokateşin Gallat (EGCG) nedir?
Yeşil çay kateşinler ve kateşin türevlerini kapsayan flavonoidler bakımından zengindir. Kateşin (catechins) çay ve bazı meyve-sebzelerde bulunan antioksidan etkili flavonoid grubudur. Yeşil çayın bileşiminde kateşinin birçok formu bulunmaktadır. EGCG, kateşinler içinde en fazla antioksidan özelliğe sahip olan bileşiktir.
Yeşil Çayın vücudundaki etkilerini merak ediyorsan, haydi hemen başlayalım :)
Anti-kanserojen
Yüksek antioksidan içeriğe sahip olan yeşil çay, kanser hücrelerine karşı da savaşmada öncü çaylar arasında yer alıyor. Özellikle bu etkisini kateşin türlerinden olan EGCG sayesinde yapıyor. 2012 yılı The Japan Academy’de yayınlanan çalışmaya göre de yeşil çay kanser hücrelerinin metastaz yapmasını da önlemede yardımcı oluyor.
Karaciğer Koruyucu
Araştırmalar, yeşil çayın karaciğer dostu çaylardan birisi olduğunu söylüyor. Çalışmalara göre yeşil çay, glukozamine bağlı karaciğer hasarını baskılayarak karaciğer koruyucu etki gösteriyor. Bu etkisini de içerisinde barındırdığı glikosidik flavonol ler sayesinde yapıyor. Dikkat her bitki gibi yeşil çayı da kontrolsüz ve gereğinden fazla içmen, karaciğer dostun değil düşmanın haline gelebilir.
Diyabete karşı
2013 yılı Diabetes and Metabolism Journal’de yayınlanan çalışma, yeşil çay tüketiminin diyabet riskini düşürdüğünü söylüyor. Yapılan birçok araştırma yeşil çayın kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceği gibi, diğer bir yandan insülin hassasiyetini arttırarak da diyabet riskini düşürmeye yardımcı olduğunu söylüyor.
Obezite karşıtı
Çin Tıp Doktorları, uzun dönemli yeşil çay tüketen bireylerin vücutlarındaki yağ miktarının azaldığını söylemektedir. Bunun yanında güncel çalışmalar, yeşil çay içindeki kateşinlerin vücut yağını azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor. 2014 yılı Canadian Pharmacist Journal’da yayınlanan derlemeye göre de yeşil çay tüketimi bireylerin vücut kütlesinde ve vücut yağ miktarında azalmaya yardımcı olmaktadır.
Nasıl içilmeli?
Yapılan araştırmalara göre yeşil çay içeriğinde bulunan epigallokateşin gallat 85 derecede 3 dakika demlendiği süre ve sıcaklıkta maksimum seviyede bulunuyor. Diğer bir yandan bekletilen her ek sürede yeşil çay giderek acılaştığından içim açısından da zorluk oluşturabilir.