Yetersiz Anne-Çocuk İlişkisi Obeziteyi Tetikliyor!

Erken yaşta gelişen aile arasındaki ilişkinin, çocuğunun geleceğini etkilediğini biliyor musun sevgili anne? Journal of Pediatrics’de yayınlanan bir çalışmada ergenlik döneminde görülen obeziteyle, çocukluk dönemindeki anne-çocuk ilişkisini incelenmiş ve çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir.

Kilo kaybı için daha sık ama yeterli yemek ve egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaklaşım olsa da, bu çocuk beslenmesinde kısa vadeli bir değişimdir. Araştırmacılar vücudun enerji dengesine odaklanmak yerine, anne-çocuk arasındaki bağlılık ilişkisinin iyileştirilmesini ve güçlendirilmesini önermektedir.

977 katılımın gerçekleştiği bu araştırmada çocukların 15., 24. ve 36. aylarındaki, anneleriyle aralarındaki ilişki gözlemlenmiş; ergenlik dönemine ulaştıklarında da kiloları değerlendirilmiştir. Bulunan sonuç ise; yetersiz anne çocuk ilişkisi olan çocukların obez gençler olması, diğer gruba göre 2,45 kat daha fazla!

Araştırmacılar, stresle başa çıkmak için davranışsal stratejilerin ve nörofizyolojik cevapların erken çocukluk döneminde geliştiğine dikkat çekiyor, sevgili anne. Ve bu durum aileyle olan erken iletişim tarafından da etkileniyor. Aşırı stres ve sorunlarla başa çıkma stratejilerinin zayıf olması ise, kötü düzenlenmiş yeme davranışlarına neden olabiliyor!

Beynin enerji dengesini yöneten bölgeleri, aynı zamanda strese yanıt vermeyi ve ruh halini düzenlemeyi de kapsamaktadır. Çocuğun aşırı veya sürekli strese maruz kalması, beynin bu alanlarının bozulmasıyla ilişkilidir. Araştırmacılar anne duyarlılığının, çocukların strese verdiği yanıtları düzenlemelerine yardımcı olabildiğini söylemektedirler.

Duygusal stres yaşayan çocukların strese tepki olarak yiyebileceğini ve bu durumun obezite gelişimini etkileyebileceğini unutma lütfen. Sosyo ekonomik ortam, annenin ruhsal durumu ve fiziksel sağlığı, çocuğun yapısı; aile arasındaki etkileşimin temelleridir. Çocuğunla aranızda iletişim veya bağlılık problemi olduğunu düşünüyorsan, mutlaka bir pedagogdan yardım al güzel anne :) Böylelikle çocuğunun geleceğini sağlıkla besle…