Yıldız Meyvesi: Karambola

Haftanın merak edilen meyvesi geliyor! Yıldız meyvesi! Adından da anlaşılacağı gibi kesildiğinde şekliyle tam bir yıldızı andıran bu meyve tropikal bir meyve olmakla beraber yüksek miktarda C vitamini içeriyor. Bununla beraber quersetin, epikateşin ve gallik asit gibi polifenolik flavonoidlerden de zengin oluşuyla yüksek antioksidan etki göstererek bağışıklığını yükseltiyor. Kalorisi ise diğer meyvelere oranla daha düşük, 200 gramı sadece 60 kalori yani 1 porsiyon meyve değerinde. Farklı tropikal meyvelerin çıkmasıyla beraber tüketiminin de arttığı meyve grupları arasında yer alan yıldız meyvesini daha yakından tanıman gerektiğini düşünenlerden isen yazıyı okumaya devam etmelisin.
Ağrı Kesici: Yıldız meyvesi, vücutta ağrı kesici (anarjezik) etki gösteriyor. International Journal of Pharma Research & Review’deki makaleye göre bu meyve prostaglandin ve sitokinazlar gibi bazı proinflamatuvar madde salınımını inhibe ederek vücutta ağrı kesici etki yaratıyor.
Ülsere karşı: Yüksek fenolik bileşen içeren yıldız meyvesi, midede ülser oluşumuna karşı da koruyucu etki gösteriyor. 2012 yılı World Journal Of Pharmacy And Pharmaceutıcal Scıences’taki derlemeye göre bu meyve içerisindeki müsilaj gastrik mukoza gibi davranarak midenin gastrik hasara karşı korunmasına destekçi oluyor.
Anti-Kanserojen: Yüksek antioksidan maksimum koruyuculuk! Yıldız meyvesi polifenollerden zengin oluşuyla tümör oluşumunu baskılayıcı, kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. HSOA Journal of Cancer Biology and Treatment’ta 2014 yılındaki bir çalışma da bu meyvenin antikanserojoen özelliğini destekliyor. Bununla beraber aynı yılda Advances in Pharmacology’de yapılan araştırmaya göre de bu meyve daha çok karaciğerde oluşabilecek tümörlere karşı etkili
Kan Yağları: 2013 yılında International Journal of Pharma Research & Review’deki derlemeye göre yıldız meyvesi iyi kolesterolün yükselmesine kötü kolesterol ve trigliserit değerlerinin azalmasında destekçi oluyor. Aynı zamanda kan basıncının düşmesinde de etkili olabileceği söylenmekte! Bu özelliklerinde en büyük faktörün ise yüksek antioksidan içerikli meyve olmasından kaynaklı olduğu söyleniyor.
İlaç Etkileşimine Dikkat! Yıldız meyvesi, tıpkı greyfurt gibi bazı ilaçlarla beraber tüketilmemesi gereken meyveler arasında. 2012 yılı World Journal Of Pharmacy And Pharmaceutical Sciences’daki araştırmaya göre bu meyve sitokrom P450 izoformlarını inhibe edici özelliğe sahip olması sebebiyle aynı etkiyi yapan ilaçlarla beraber tüketilmeye başlandığında ilaçların etkisini daha da arttırmaya sebep oluyor. Bu yüzden bireylerin bu meyveyi tüketirken ilaç kullanımında doktorlarına danışması gerekiyor.
Böbrek Problemi Olanlar: Böbrek taşı veya diğer böbrek problemi olan bireyler bu meyveyi tüketirken dikkatli olmalı! 2014 yılı Journal of Applied Chemistry’de yayınlanan çalışmaya göre yıldız meyvesi yüksek oranda oksalik asit içeriği ile biliniyor. Yüksek oksalik asit özellikle böbrek taşı oluşumunda temel faktörler arasında yer alıyor. Bir çok araştırma, böbrek taşı olan veya böbrek hastalığı olan bireylerin yıldız meyvesi tüketiminin risk yaratabileceğini söylüyor.
Farklı tropikal meyvelerin artışı, aynı oranda tüketimi de etkiliyor. Fakat unutmaman gereken, kontrolsüzce tüketimden kaçınmak! Bilmediğin bir yan etki, tükettiğin besinden yararlarını beklerken zararlarını getirebilir.