Yıllara Meydan Okutan 5 Besin!

Geçip giden yıllara ve yerçekimine karşı koymak için bedenine iyi bakmalısın! Genetik faktörlere rağmen yaşadığın kaliteli hayat, soluduğun yüksek oksijen miktarı ve bedenine aldığın antioksidanlar ile cildini taptaze tutmak mümkün! Bu hafta senin için yıllara meydan okumak için 5 anahtar besini inceledim.. Hadi başlayalım..

1. Avokado

İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri ile avokado bir doğa mucizesi! Sende bu mucizeye orta ol ve yağ yakıcı yağlar kategorisindeki avokado ile hem kilo yönetimine destek ol, hem de cilt elastikiyetini koru! C, E ve K vitamini içeriği sayesinde cilt elastikiyetine destek güçlü bir yaşlanma karışıtıdır! Ayrıca muza göre %35 daha fazla potasyum içerir tam bir kalp dostu besindir! Tüm bedenini kaplayan damarlarının sağlığını korumak, avokadonun başlıca görevleri arasında! Ancak unutma; Avokadonun yağ içeriği oldukça yüksek! Bu nedenle vücudundaki toksinlerden arınmak için günde 30 gramı geçme!
2. Chia Seeds

İçerdiği Omega-3 yağ asitleri ile sağladığın gençlik sırlarını tüm bedenini kaplayan damarlarla her hücrene taşırken; diyetinde lezzetten ödün vermeden keyif alman mümkün! Protein içeriği yüksek ve taneciklerinin etrafında sıvı ile buluştuğunda jelleşen yapısı sayesinde Chia tohumunu “tok tutucu diyet ajanı” olarak ister salatanda ister kendi geliştirdiğin fit smoothie tarifinde kullan! İçeriğindeki yüksek posa ile bağırsaklarını çalıştırarak bağırsakların başta olmak üzere tüm bedenini gençleştirmesine izin ver; her gün 15 gram chia tohumu tüket!
3. Soya sütü

Soya ve soya ürünleri içeriğindeki flavanoidler sayesinde zamana karşı hücrelerini koruyarak kırışıklıklara savaş açar! Besleyici özelliği ve antiaging ajanlar içeren soya ürünlerine sofranda yer ver, tabağını çeşitlendir! Üstelik ister puding, ister meyveli süt istersen soya peyniri tofu ile fit ve genç tutan sofralar hazırlayabilirsin!
4. Ruşeym

Buğday tanesinin en kıymetlisi, embriyosu ruşeyme sağlıklı sofranda mutlaka yer ver! Protein içeriği yüksek ve besleyici bu tahıldan arındırılmış beyaz ekmek yerine, ruşeym ilaveli tam tahıllı ekmek tüketmek veya ruşeym tohumlarını hazırladığın birçok yemeğe katarak sağlıklı tarifler geliştirmek; özenle hazırladığın sofranın besin değerini arttırır, hücrelerini tazeler! Hadi sen de metabolizmanı dinç ve genç tutmak için her gün sadece 20 gram ruşeym ile biyolojik yaşına meydan oku!

5. Ananas

“Bromelain” adında çok önemli bir enzime ev sahipliği yapan ananasın düzenli tüketimi ile bağışıklığına destek olmak, tok tutucu özelliği koruduğun ideal kilo ile bedenini dinç tutmak ve çok kuvvetli bir bağırsak detoksu yaratarak hücrelerini hep taze tutmak mümkün! Tüm organlarını içten dışa sağlıkla beslemek be gençleştirmek için, ananası haftalık alışveriş listene eklemeyi unutma!
Aslında “doğa” sana bedenini hücrelerini genç tutabilmen ve sağlıklı bir yaşam sürebilmen için tüm mucizelerini sunuyor! Yeter ki; bu dengeden doğru şekilde faydalan! Unutma; mutfağında yarattığın dengeli ve fit tabaklar ile hem kendine hem de ailene sağlıklı bir yaşam getirmek senin elinde!
Doya doya sağlıklı yaşam dileklerimle..