Yıllara Meydan Okuyan Bir Hafıza İçin

Okuduğun birçok yayında hafızanı geliştiriciler hakkında benzer şeyler mi yazıyor? Omega 3, E vitamini, folik asit, B6, B12 vitamini ve demir minerali kaynaklarının hafızaya olan etkilerini çoğu kez duymuş olabilirsin. Peki, bunlar dışında başka hangi besinlerin hafızana katkısı var dersin? Şaşırmaya hazırsan haydi başlıyoruz

Yumurta: İçeriğindeki kolin maddesi hafızanı arttırıcı etkiye sahip! Araştırmalara göre kolin besin nörotransmitterlerinden asetilkolinin ön maddesi olarak, beyinde hücreler arası bağlantıların oluşmasına destek verip bilişsel fonksiyonların gelişmesini sağlıyor. Nöropsikoloji yayınlarında yapılan araştırma da kolin maddesinin hafızayı arttırıcı etkisi olduğunu söylüyor!

Biberiye: 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre biberiye içerisindeki rosmarinik asitin E vitamininden daha fazla antioksidan içerikli olduğunu söylemektedir. Bu asitin yağda çözünen bir antioksidan olması da özellikle daha çok lipid yapıda olan beyin dokusunda hücreler arası bağlantıları sağlamada büyük katkısı olduğunu gösteriyor. Bu özelliği ise beyin hücrelerinin dejenerasyonuna yardımcı olarak hafızanın kuvvetlenmesini sağlıyor.

Kırmızı üzüm: Üzümün içindeki güçlü antioksidan olan resveratrol ile tanışmaya ne dersin? Aslında o kalp hastalıklarından diyabete, bağışıklıktan kansere kadar birçok alanda olumlu etkiye sahip. Bu özelliklerinin yanı sıra bir de beyin sağlığını destekleyici etkisi var. 2014 yılında yapılan araştırmaya göre resveratrol beyin hücrelerini hasardan koruyucu ve geliştirici özelliğiyle hafızanın da ilk günkü gibi genç kalmasını sağlıyor.

Kahve: Zihnini genç mi tutmak istiyorsun? O zaman 1 bardak kahve iç. Kafein beynine uyarıcı sinyaller gönderdiği kadar hücrelerinin de genç kalmasını sağlıyor. Bu özelliğiyle de aslında hafızanın da tazelenmesine destek çıkıyor. Harvard yayınlarındaki bir araştırmaya göre düzenli kahve tüketenler tüketmeyenlere göre uzun dönem hafızası ve düşünme yeteneği daha fazla gelişmiş durumda! Ayrıca bunun dışında yapılan birçok çalışma kahvenin özellikle Alzheimera karşı olan koruyuculuğunu ispatlamış durumda.

Nar: Kışın en değerli meyvelerinden biri olan nar içerdiği yüksek antioksidan ile vücudunu hastalıklara karşı korurken aynı zamanda beyin hücrelerinin de yenilenmesini sağlıyor! Unutma, yüksek antioksidan içerikli her besin hücrelerinin oksidatif stres hasarına karşı korunması ve böylece hafızanın da genç kalması demektir. 2013 yılında yapılan araştırmalar da narın hafızayı destekleyici özelliği olduğunu söylemekte!

Probiyotik: Her ne kadar bağırsaklarını ilgilendiriyor gibi gözükse de probiyotikler beyin fonksiyonlarında da etkili! 2013 yılının bir çalışmasına göre bağırsak mikrobiyotası fakir olan kişilerin bilişsel fonksiyonlarda sorun ve hafıza kayıpları yaşadığını gözlemlemiştir. Ayrıca 2014 yılı Nörobilim yayınlarının yaptığı araştırmaya göre de probiyotikler beyindeki hücrelerin oksidasyondan hasar görmesini engelleyerek hafızayı olumlu yönde etkiliyor.

Zencefil: İşte beynin doğal ilaçlarından bir tanesi; zencefil. 2011 yılındaki bir çalışmada düzenli zencefil tüketen kişilerin kelime ve görsel hafızasında, numerik ve konumsal bellekte gelişme olduğu gözlenmiştir. Sen de hafızanı güçlendirmek istiyorsan zencefili listene eklemeyi unutma

Soğan Ailesi: Soğan ve sarımsağın da hafızana katkı sağladığını biliyor muydun? İçlerindeki kuersetin gibi flavanoidler nöronları oksidasyondan koruyarak hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Yayınlanan birçok araştırma da bu flavanoidler sayesinde serebral hasarın ve oksidatif stresi azaldığı, böylece motor koordinasyonlarının ve hafızanın arttığı gözlemlenmiştir.

Doymuş yağlara dikkat!: Alzheimer Birliğinin yaptığı açıklamaya göre trans ve doymuş yağın fazla tüketimi beyin hücre membranlarındaki esnekliğin ve hücreler arası iletişimi azaltmasına sebep olmaktadır. Bu durumdan da hafızan olumsuz etkilenecek! Alzheimer Birliğine göre; yapılan bir araştırmada doymuş ve trans yağı fazla tüketenlerin iki katından fazlasının Alzheimer Hastalığına yakalandığı görülmüş. Bu yüzden doymuş yağ tüketimine dikkat! Bu tüketimi light süt ve süt ürünlerini tüketerek azaltabilirsin.

En güzel anılarını ilk günkü gibi hatırlamak istiyorsan vücudunun ihtiyaçlarına kulak ver. Doğru besinlerle beyin hücrelerinin genç kalmasını sağla, hafızanı güçlü tut :)