MAKALELER

Her Gün Tartılma-MA-nız için 5 Neden!

20/12/2022
Her gün tartılıyor ve bedeninizdeki değişimi rakamlar ile ifade ediyor olabilirsiniz. Ne yazık ki bu durum bedeninizde ve ruhunuzda bazı olumsuz durumlara ve duygulara yol açabilir. Yazının devamında neden her gün tartılmamanız gerektiğini ve çözüm önerilerini okuyabilirsiniz.

Hastalıklara Karşı Güçlü Bağışıklık

13/12/2022
Bir elinizde ateş ölçer, bir elinizde mendil, oradan oraya koşturup bir de ‘Anneeee burnum aktııııı’ söylemlerine maruz kalıyorsanız. Geçmiş olsun hastalık sezonu açılmıştır. Kendini bu anlarda çaresiz hissediyor olabilirsin sevgili anne. Minik yorgun savaşçımızın bağışıklığını gel birlikte destekleyelim. Bu kışı rahat atlatalım.

Sevgili Babacığım: Ne Söylediğin, Ne Yaptığın ve Ne Yediğin Benim İçin Önemli!

08/11/2022
Çoğu insan, bir babanın çocuğunun beslenmesinde oynadığı büyük rolü genellikle gözden kaçırır. Oysaki çocuklar her iki ebeveynin davranışlarını model alırlar. Peki ne yapmam gerekiyor diyorsan yazının devamını okuyabilirsin.

Fiziksel Aktivitenin Kanıtlanmış 9 Faydası

01/11/2022
Fiziksel aktivitenin ne demek olduğunu ve ne kadar önemli olduğu biliyoruz. Peki tam olarak faydalarını biliyor muyuz? Bedene ve zihne olan faydalarını görmenin etkisine inanıyor. Sizi makalenin devamını okumaya davet ediyoruz.

Makarnayı Daha Sağlıklı Hale Getirmek için 5 Madde

25/10/2022
Diyet kelimesinin sevdiğiniz gıdalardan uzaklaşma ve belki de aç kalmakla bağlantılı olduğunu biliyorum. Peki, diyet sürecini aslında aç kalmadan ve sevdiğiniz hiçbir besinden uzaklaşmadan sürdürebileceğinizi biliyor musunuz?

İnfertilite ve Akdeniz Tipi Beslenme

12/10/2022
Dünya çapında 80 milyon kadın infertlite problemleriyle karşı karşıya kalıyor. Güzel haber şu ki, yaşam tarzımızı değiştirdiğimizde doğurganlığımızı arttırabiliyoruz. Beslenmede doğurganlığı arttırmada anahtar basamaklardan birini oluşturuyor. Gelin doğurganlığı arttıran beslenme modelini inceleyelim.

5 Maddede Metabolizmanızı Destekleyin

27/09/2022
“Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum, benim metabolizmam çalışmıyor!” cümleleri kuruyor ve yaz aylarını geride bırakırken metabolizmanızı kışa hazırlamak ve ağırlık yönetiminizle ilgili çareyi metabolizmanızda bulmak istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Tüketicilere Sunulan Yeni Gıda Ürünleri: Mikroalgler!

20/09/2022
Okyanus, bugün gezegendeki birçok insan için gıda ve beslenmeyi güvence altına alma konusunda önemli bir rol oynuyor, ancak gelecekte sürdürülebilir bir gıda sisteminin parçası olarak daha da büyük bir potansiyele sahip olabilir. Bunlardan biri de mikroalgler!

Teknoloji Bağımlılığı ve Obezite

10/09/2022
Ya siz de bir bağımlıysanız ve farkında değilseniz? “Teknoloji bağımlılığı obez yapıyor!" İnternet kullanımının hayatın vazgeçilmez bir gereci haline geldiği bu teknoloji çağında internetin patolojik kullanımı yani kontrolsüz ve bilinçsizce kullanımı; bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal, bilişsel sağlığını ve yaşamını olumsuz yönde etkilemekte.

Hamilelik Döneminde Tüketilmemesi Gereken Besinler

31/08/2022
Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Bu dönemde ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanız gerekirken aynı zamanda da bebeğiniz için potansiyel risk teşkil eden besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Lipödem nedir? Beslenme tedavisi nasıl olmalıdır?

17/08/2022
Kilo kaybı sağlamamıza rağmen bacaklarınızdaki yağ dokusu azalmıyor, buna ağrı eşlik ediyorsa lipödeminiz olabilir. Daha çok selülit ile karıştırılan lipödem nedir? gelin beraber inceleyelim.

Bağımlılık Döngüsü

09/08/2022
Bağımlılık döngüsü merak ve kullanma isteğiyle başlayan, kişinin kontrolü yavaş yavaş kaybettiği düşüncelerle ilerleyen kısır bir döngüdür aslında. Bu döngünün farklı basamaklarını şu şekilde tanımlayabiliriz.

10 Maddede Magnezyumun Sağlık Faydaları

03/08/2022
Bedeninizde farklı birçok sistemin düzenlenmesinde rol alan, hal böyle olunca eksikliğinde bazı sağlık problemleriyle baş gösteren bir mineraldir magnezyum. Eğer sağlık faydaları nedir, neden önemlidir kısmını merak ediyorsan, yazının devamını okumanı öneririz.

Öğün kaçamakları: Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun Bir Türü Mü?

19/07/2022
‘’Kaçamak’’… Savunucuları bu davranışın kişiyi diyete daha iyi bağladığını gün sonunda motivasyonun arttığını iddia etse de durum gerçekten öyle mi? Gelin bir çalışma ile birlikte inceleyelim.

BİR BABANIN EMZİRME REHBERİ

15/07/2022
Siz ve eşiniz bebeğinizi emzirmeyi düşünüyorsunuz. Pekâlâ, süt bezleriniz olmadığı için emzirmenin “annenin 'işi” olacağını tuzağına düşebilirsiniz, düşmeyin! Süreç boyunca görüş ve desteğinizin temel olduğunu ve bebeğinizin beslenme yolculuğunu hayal edebileceğinizden çok daha fazla dahil olabileceğinizi bilmelisiniz.

Kurban Bayramı'nda Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?

05/07/2022
Geniş sofralarda, keyifli sohbetlerle ailemizle, büyüklerimizle, küçüklerimizle buluşacağımız Kurban Bayramı geldi bile. Keyifli sohbetlerinize sağlıklı sofralar eşlik etsin ve bu sofraların ardında bıraktığı sağlık olsun diye yazının devamını okuyabilirsiniz.

BAĞIMLILIK

30/06/2022
Sizce bağımlılık nedir? Aslında bağımlılık; bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen, alımına devam edilmesi, bırakma isteğine karşılık bırakılmaması ve maddeyi alma isteğinin durdurulamaması olarak tanımlanır.

SPERM KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN İPUÇLARI

15/06/2022
Ülkemizde üreme çağında her 10 çiften 2’si doğurganlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Sperm kalitesi de doğurganlığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir ve spermin döllenmeyi gerçekleştirme yeteneğini ifade eder. Günlük hayatımızda birçok faktörden etkilenen sperm kalitesini yapacağınız ufak değişikliklerle arttırabilirsiniz. Eşiniz ve siz bebek sahibi olmayı planlıyorsanız aşağıda vereceğimiz ipuçları çok işinize yarayacak.

Sınava Son 10 Gün! Nasıl Beslenilmeli, Neler Yapılmalı?

07/06/2022
Uzun zamandır beklediğiniz ve emeklerinizin karşılığını alacağınız güne sayılı zaman kaldı! Muhtemelen çoğunuzun aklından “Ne yaparsak daha iyi sonuç alırız, daha fazla soru cevaplarız?” soruları geçiyor. Hem bedeninizi güçlendirecek hem de sınav sonucunuzu olumlu etkileyecek öneriler için yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Emzirirken Sıcakları Yenmek İçin 6 İpucu

02/06/2022
Havalar ısınmaya başladı ve yakın zamanda daha da sıcak günler göreceğiz. Emzirme bebeğinizle bağ kurmanız, onu beslemenin için çok iyi bir deneyim olsa da sıcak havalarda rahatsız edici ve zorlayıcı olabilir. Bebeğinizi emzirirken kendinizi daha serin ve sakin hissetmeniz için oluşturduğumuz ipucularla keyifli bir yaz diliyoruz.

Yaz Geliyor! Hedef Bedenin Kaç Olmalı?

25/05/2022
Havalar belirgin şekilde ısınmaya başladıysa, yavaş yavaş güneşli sabahlara uyanıyorsak artık, mutlaka arada aklımızdan yaza nasıl bir bedenle gireceğimiz geçiyordur. Sizin de hayaliniz o aklınızda olan güzel bikiniye rahatça girmek, güzel yaz günlerinde harika görünmek mi?

Ne kadar tuza ihtiyacımız var?

17/05/2022
Hayatın harcı tuz; tüm canlıların biyokimyasının ayrılmaz bir parçasıdır. Koruyucu etkisi, yemeklere kattığı lezzetten kaynaklı pek severiz tuzu. Peki eklenmeden yiyeceklerin içinde de saklı olan tuzu acaba fazla mı tüketiyoruz?

Yaz Gelirken Yapmamanız Gereken 5 Madde

13/05/2022
Yaz gelirken iç sesin sana sürekli bikini giymek, şort giymek ve hatta yüzebilmek için zayıflaman gerektiğini söylüyor mu? Bu iç sesi susturmak için de belki bazı beslenme hataları yapıyor olabilirsin. Yaşadığın endişe ve kaygıyla; sağlığın için bu 5 maddeyi unutma der ve yazının devamını okumanı öneririm.

Ramazan Orucu’nun Sağlık Etkileri

26/04/2022
Ramazan ayının son günleri yaşayıp bayrama doğru yaklaşırken; şimdiye kadar tuttuğun orucun sağlığa olan etkilerini bilmek ister misin?

Ramazan’da Sindirim Problemleri

19/04/2022
Ramazan ayı hem fiziksel hem de ruhsal olarak bir arınmanın gerçekleştiği kutsal bir aydır. Gün boyu yaşanan açlık ve susuzlukla birlikte vücut dinlenir; sahur ve iftardaki besin ve sıvı alımı ile hayatın devamlılığı için gerekli olan enerji alımı ve hidrasyon sağlanır. Ancak iftarla başlayan yeme içme özgürlüğünde bazı önemli noktalara dikkat edilmezse yaşam konforunu bozan ve ertesi gün tutulacak orucu zorlaştıran birçok sindirim problemi ile karşılaşılabilir. Çözüm nedir diye soruyorsan, yazının devamını okuyabilirsin.

Ramazan'da İsrafı Önlemenin 5 Adımı

11/04/2022
Günümüzde artan tüketim ile gezegenimize verdiğimiz zarar da gün geçtikçe artıyor. İhtiyacı olanlara yardım ettiğimiz, soframızdakileri paylaştığımız, ruhen ve bedenen olgunlaştığımız bu Ramazan ayında dünyamızın da bize ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor! İyiliklerin ve öğretilerin ayı Ramazan ayında dünyamızın da bize ihtiyacı olduğunun farkında olabileceğimiz, israfı önlemenin 5 adımını sizlerle paylaştık!

RAMAZAN’DA YEME DAVRANIŞI

05/04/2022
Yılın geri kalan günlerinde 4-5 öğün ile beslenen bireyler Ramazan ayıyla beraber öğün sayısını 2-3 öğüne indiriyor ve bu durum bireyler üzerinde bazı psikolojik etkilere neden olabiliyor. Merak ediyorsan yazının devamını okumalısın.

Yeni Bir Trend: Mantar Tozları

27/03/2022
Mantarlar, yıllardır mutfağımızın bir köşesinde mucizevi bir besin olarak durmaktadır. Mucizevi bir besin olarak anılmasının nedeni ise hem vücudumuza sağladığı hem de ekosisteme sağladığı faydalardandır. Düşük kalori ve yüksek besin değeri ile de insan sağlığı açısından oldukça değerli bir besindir. Mantar, vücudumuza sağladığı faydalar ve kaliteli besin içeriği ile bu sene de önde gelen yiyecek trendlerinden biri ancak bu sefer toz hali ile karşımıza çıkmakta.

Kilo Verdir (me-y) en Davranışlar

22/02/2022
Gazeteden, televizyondan, elimizdeki telefondan ve hatta komşumuzdan duyduğumuz bazı diyet söylemleri vardır. Bazen yanlış olduğunu bilsek de bu duyumlar bizi doğru olandan uzaklaştırabilir. İşte biz de bu nedenle kilo verdiren değil, kilo verdirmeyen 5 davranışı kaleme almak istedik. Keyifli okumalar!

Aç mısınız yoksa uykusuz mu?

01/02/2022
Sizce geçtiğimiz hafta uykunuzu yeterince iyi aldınız mı? En son ne zaman alarm kurmadan, kendinizi tazelenmiş hissederek, kahveye ihtiyaç duymadan uyandığınızı hatırlıyor musunuz? Bu iki sorunun da cevabı hayır ise yalnız değilsiniz. Gelişmiş ülkelerdeki yetişkinlerin üçte ikisi, önerilen 8 saat gece uykusunu bir şekilde alamıyor. Yetersiz uyumanız ise kilo yönetimi başta olmak üzere birçok süreci olumsuz yönde etkileyebiliyor. Uykunuzun iştah yönetiminiz ile ilişkisini öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Besleme Davranışlarımızı Dönüştürüyoruz

29/01/2022
Bizim formeo ekibi olarak 2022 mottomuz “kendinin en iyi versiyonuna dönüş” sevgili ebeveynler. Haydi bu dönüşüme (acilen) önce çocuklarımızı BESLEME davranışlarımızı dönüştürerek başlayalım.

Ağırlık Yönetimi için 8 Söylemi Değiştiriyoruz

26/01/2022
2022’nin ilk ayı itibariyle birçok yenilik hedefi koyduğunu ve adımlar attığını tahmin ediyoruz. Yeniliklerin arasında kelimelerin, cümlelerin ve kalıplaştırdığın düşünceler olsun, En iyi versiyonuna dönüşürken ilk adımın cümlelerin olsun istiyoruz. Dönüşümün ilk adımını kelimelerinle başlatmaya ne dersin?

Aynada Kendini Görmelisin

18/01/2022
Her gün tartıya çıktıkça mutsuzluktan daha fazla besin tükettik ama bir o kadar da kendimizi yedik bitirdik. Aslında ruha ve bedene küstükçe besinleri değil kendimizi tükettik. Bu yüzden bugün ruhuna fısıldamaya ne dersin? Hadi aynada kendini görmelisin!

Daha İyi Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Ambalajlarını Dönüştür

10/01/2022
Gelişen toplumlarda artan nüfus ve kent yaşamının artmasıyla beraber üretken nüfus yerini tüketici nüfusa bırakmıştır. Son yıllarda gelişen ambalaj saniyisiyle birlikte daha az miktarda ürün satın alınmasını sağlayacak ve daha uzun süre dayanabilecek özellikte ambalaj malzemelerinin yapılması mümkün hale gelmiştir. Bu da ister istemez hayatımızdaki ambalaj maddelerini dolayısıyla oluşan ambalaj atıklarının miktarının her geçen gün daha da arttırmaktadır. Yeni Dünya ambalajlarını öğrenmek ve gezegenine katkı sağlamak için yazının devamını okuyabilirsin.

Beslenme Karakterini Bulman İçin 10 Öneri

28/12/2021
Diyet yapmak sana huzursuz ve stresli hissettiriyorsa, yola çıkmaktan korkuyorsan beslenme karakterini bulman için sana 10 tane önerimiz var! Önerilerimizden yola çıkarak kendi sağlıklı beslenme yolculuğuna hazırlanabilir, 2022 yılında en iyi versiyonuna dönüşmek için bir adım atabilirsin. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir sürece girmen için önerilerimizi okumanı tavsiye ederiz!

Pandemi Sofraları

21/12/2021
İki yıldır hem Dünya’yı hem de ülkemizi etkisi altına alan pandemi süreci ne yazık ki beraberinde ciddi sonuçları da getirdi. Özellikleri çocukların okullarının kapalı olması, online olarak derslerin işlenmesi ne yazık ki aileleri ve çocukları bazen zor durumda bırakabildi...

Kilo Kaybetmekle Yağ Kaybetmek Aynı Mıdır?

15/12/2021
Yağ yaktığı iddia edilen besinler ve 3 günde 1 kg yağ kaybettiren diyetler gerçekten var mıdır? Hızla geçen dünyamızdaki en önemli isteklerimizden biri de hızlı kilo kaybetmek, ancak hızlı kilo kaybı gerçekçi mi? Ya da kaybettiğimiz ağırlık nereden oluyor? Hadi yağ kaybının ardındaki bilimsel gerçekleri konuşalım.

2022'nin Süper Besinleri

07/12/2021
“Yeni Normal” hayatımızın başka bir yılına doğru yolculuğa çıkmanın zamanı geldi. 2022’de hayatımızın her dönemi daha sürdürülebilir ve sıfır atık modeline uygun bir şekilde geçecek. Daha çok çevre dostu ve bağışıklığınızı destekleyecek bitkisel ürünler ön planda. 2022’de sık sık ismini duyacağımız süper besinleri öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Doğal Ağrı Kesici Endorfin

09/09/2021
Mensturasyon döneminde kadınlar ağrı ile oldukça sık karşılaşır. Bu ağrıya karışı vücudumuz tarafından üretilen doğal bir ağrı kesici bulunmakta. Adı endorfin. Endorfin vücudumuzda bulunan bir nörokimyasaldır. Ağrının ve stresin olduğu her yerde iyileştiricidir ve daha iyi hissetmemiz için elinden geleni yapar. Bundan dolayı kendisine mutluluk hormonu da denir. Endorfin sentezini etkileyen etmenleri öğrenmek için yazının tamamını okuyabilirsiniz.

Yeni Dünyanın Potansiyel Yağ Kaynağı: Kavun Çekirdeği

12/08/2021
Artan dünya nüfusu ve iklim krizi ile gıdaya ulaşma sorunu artıyor ve ne yazık ki yakın gelecekte kıtlık için tehlike çanları çalıyor! Gıdaların tarladan soframıza kadar uzanan yolculuğuna baktığımızda ise üretim, taşıma ve özellikle tüketim sırasındaki atık oranları dikkat çekiyor. Gıda endüstrisi ise gelecek beslenmesi için bu konuya el atmış durumda ve gıdaların tüketmediğimiz kabuk, çekirdek ve sap kısımlarının geleceğin besinleri olarak karşımıza çıkarıyor. İşte bugün size o besinlerden birinden bahsetmek istiyoruz. Yeni dünyanın potansiyel yağ kaynağı: Kavun Çekirdeği

İklim Kriziyle Mücadele Edebiliriz

05/08/2021
Tek bir dünyamız var mücadele edebiliriz. İnsanlar için doğa için doğada yaşayan her bir canlı işin daha güvenli, daha sağlıklı ve daha dayanıklı bir gelecek inşa edebiliriz. Enerji, yiyecek ve su üretme ve tüketme şeklimizi yeniden düşünmeliyiz; dünya ormanlarını korumalı ve insanların değişen bir dünyaya hazırlanmalarına yardımcı olmalıyız.

Ebeveyn Beslenme Davranışları Çocuklarda ‘’Seçici Yeme’’ Davranışını Etkileyebilir Mi?

31/07/2021
Çocuk beslenmesinde sıklıkla karşılaşılan beslenme davranışlarından biri ‘’seçici yeme davranışı’’dır. Peki seçici yeme davranışı ne anlama gelmektedir?

Kadın Sporcu Üçlemesi

09/07/2021
Hayatın çoğu alanında bedenini idealleştirilmiş kalıplarla değerlendirdiğinin farkında mısın? Çoğu zaman gerçeği yansıtmayan beden algıları ne yazık ki seni sağlığını tehdit eden yanlış uygulamalara sürüklüyor! Fiziksel uygunluğun arandığı bazı spor dallarında ise bu durumu sıklıkla görmekteyiz. Özellikle bale, jimnastik, buz pateni gibi estetik ve vücut ağırlığına bağlı olan sporlarda daha çok karşılaşmaktayız. Sevgili sporcu kadınlar, emek verip uğruna kimi zaman kendini adadığın spor hayatında uygulayacağın yanlış yöntemler seni ‘Kadın Sporcu Üçlemesi’ riski ile karşı karşıya bırakmaktadır.

İLERİ DÖNÜŞÜM – Doğru Kaynak Kullanımı ve Yaşam Döngüsünü Uzatma

03/07/2021
Varoluşundan bu yana bizler için tüm benliğini ortaya koyan dünyamıza, bilinçsiz tüketim toplumu olarak gereken özeni ne yazık ki gösterememekteyiz. Bugün, dünyanın bize sunduğu tüm bu kaynaklara yarın yine ulaşabilecek miyiz?

Sınav Dönemi Beslenme İpuçları

25/06/2021
Sınavlar hayatımızın bir döneminde mutlaka karşılaştığımız stresli ve zorlu bir süreç. Bu süreci en rahat ve sakin bir şekilde atlatmada beslenmenin de rolü oldukça önemli. Sağlıklı ve dengeli beslenerek hem bilişsel gücünüzü arttırabilir hem de sınav sırasında dikkatinizi dağıtabilecek faktörleri minimalize edebilirsiniz. Neler yapabiliriz diye merak ediyorsanız yazının devamını okayabilirsiniz.

Sofraların Yıldız Beş Baharatı

18/06/2021
Sofralardan eksik olmayan baharatlar nedir diye sorsak ilk verilecek cevap tuz-karabiber ikilisi olur. Evde, restoranda, komşuda vb gittiğin her sofrada bu ikili karşılar seni. Aman yemeğin tadı tuzu eksik olmasın diye de bol miktarda serpilir. Peki ya tükettiğin miktar hayatın tadını tuzunu kaçırıyorsa! Sen de farklı baharatları sofranda, mutfağında eksik etmeyerek bu ikilinin kullanım miktarını kontrol altına alabilir, yemeğini lezzet şölenine dönüştürebilirsin. Diğer taraftan da senin için seçtiğim 5 yıldız baharatla sağlığını destekleyebilirsin. O zaman hadi gel seni sofranın yıldızı olacak 5 baharat ile tanıştırayım.

Ağırlık yönetiminde kim daha avantajlı?

10/06/2021
Birçoğumuz ağırlık yönetiminde erkeklerin daha şanslı olduğunu ve daha çabuk ağırlık kaybettiklerini düşünüyoruz değil mi? Peki gerçekten erkekler kadınlara göre daha mı avantajlı? Bu sorunun cevabını anlayabilmek için hadi gelin metabolizma hızına etki eden faktörleri beraber inceleyelim.

Hamilelikte İnternet Bilgilerinin Güvenirliğine Dikkat!

21/05/2021
Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte internet sağlık bilgileri için popüler bir kaynak haline gelmiştir. Özellikle hamileliği yeni deneyimleyen anne adayları, erişim kolaylığı nedeniyle interneti sıklıkla kullanmaktadır.. Oranların bu kadar fazla olması akıllara ‘’ internetten alınan bilgi ve mesajlar ne kadar güvenilir?’’ sorusunu getirmektedir. Sorunun cevabına ulaşmak isteyenler için yazının devamı bir tık uzakta...

Uzun Dönemde Maruz Kaldığımız Stresin Bedenimize Olan Etkisi

07/05/2021
Hayatın koşuşturması içinde bir çok içsel ve dışsal uyarıcılar sonucu maruz kaldığımız bir stres faktörü var. Aslında stres bir noktada vücudumuzun acil durumlarda “savaş ya da kaç” tepkisinde hayat kurtarıcıdır. Ancak bu stres uzun vadede devam ederse bir noktada sağlık sıkıntıları ile yüz yüze gelebiliriz. Stres ve endişeli bir yaşamın olduğunu düşünüyorsan ve bunun vücudun üzerindeki etkilerini merak ediyorsan yazının devamını okumalısın...

Yeni Dünyanın Besini: Bezelye Proteini

29/04/2021
Yeni dünyanın protein kaynaklarından biriyle tanışmaya ne dersin? Kendisine aslında hiç de yabancı sayılmazsın. Yıllardır sofranda yer verdiğin bezelye bugün bitkisel bir protein alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Artan dünya nüfusu nedeniyle önümüzdeki yıllarda küresel protein talebinin hızla artıyor olması bezelyenin soframızdaki bu değişimine zemin hazırlıyor. Şu anda yaklaşık bir milyar insan yeterli protein ve enerji sağlayan bir diyete erişim sağlayamıyor. Durum böyle olunca da bu talebi karşılamak için yeni fonksiyonel girişimler, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir protein kaynaklarının üretimi artırılmaya çalışılmaktadır.

Market alışverişini çevre dostu yap!

23/04/2021
Çevreye karşı kendinizi duyarlı hissediyor, mevcut durumunu değiştirmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Ancak market alışverişi kadar basit görünen bir iş ile bile çevrenin sağlığına büyük destek sağlayabilirsiniz. İşte alışverişiniz için 7 maddede çevre dostu çözümler!

Daha İyi Bir Gezegen İçin

10/04/2021
Günümüz şartlarında her besine kolayca erişim sağlayabiliyoruz. Peki hiç düşündük mü gelecek nesiller bu besinlere ulaşabilecek mi ? Çevresel değişimler ile beslenme sistemleri birbirleriyle ilişkilidir. Kendi hayatında yapacağın küçük değişikliklerin geleceğine ışık tuttuğunu unutmamalısın. Sürdürülebilir bir beslenme modeli için neler yapabileceğini öğrenmek istiyorsan yazının devamını okumalısın..

Yürümeden Koşulur Mu?

15/12/2020
Sağlıklı bir yaşam için beslenmen kadar düzenli egzersiz yapıyor olman da kıymetli. Nitekim bu konu hakkında biz uzmanlardan tavsiyeleri dinliyor ve kendine bir rutin oluşturmaya çalışıyor olabilirsin. Ve fakat burada gözden kaçırmaman gereken bir nokta var. Egzersiz rutinini oluşturmadan önce fiziksel olarak aktif olmaya dikkat ediyor musun?

Yeterince uyuyamazsanız, çok fazla yiyebilirsiniz!

10/12/2020
Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uyku süresi ve kalitesinin besin seçimi ve tüketimi üzerindeki etkisini inceleyen çok sayıda yeni bilgi bulunmaktadır. Yetersiz uyku obezite ile ilişkilidir, ancak tekrarlanan yetersiz uyku durumu, enerji harcamasını ve dengesini nasıl etkilediği hakkında çok az şey bilinmektedir. Uykun ve iştahın arasındaki bağlantıyı merak ediyorsan eğer yazının devamını okumalısın...

Herkes her bitki çayını rahatça tüketebilir mi?

02/12/2020
Günümüzde bitki çayları çoğu birey için keyif içeceği haline gelmiş durumda. Öyle ki, çoğu birey artık tükettikleri çayın türüne dikkat etmeden sadece sıvı alımını desteklemek adına tercih edebiliyor. Peki her birey her bitki çayını içebilir mi? ya da bu bitki çaylarını her yerden temin edebilir mi?

Biyolojik Saatine Göre Beslenmek Sağlığını Yönetiyor!

26/11/2020
Sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından beslenmeyi konuşunca akıllara hep ne yemeliyiz sorusu geliyor. Peki ya ne zaman ne yemen gerektiğini biliyor musun? Seni yepyeni bir kelime ile tanıştırıyoruz. Bilim dünyası beslenme saatlerinin önemini vurgulayan çalışmalar doğrultusunda bizleri krononütrisyon terimi ile tanıştırdı. Krononütriyon; biyolojik saatine göre beslenmenin önemini vurguluyor. Yani biyolojik saatin kaç derse o saatte yemen gerekiyor. Enerji dengenin ve metabolizmanın modülatörü olan biyolojik saatine göre beslenmek hem sağlığını hem de vücut ağırlığı denetimini destekliyor. Nasıl mı?

PARKİNSON HASTALARINDA BESLENME DESTEĞİ!

17/11/2020
Parkinson beyinde siyah madde olarak adlandırılan kısımda bulunan sinir hücrelerinin hasarıyla oluşur. Hareket kabiliyetinde azalma, yavaş hareket etme, kas katılığı, titreme ile karakterizedir. Özellikle yaşlanma ve genetik yatkınlık bu hastalıkla yakından ilişkilidir. Türkiye’de de yaklaşık 150 bin civarında Parkinson hastasının olduğu ve ilerleyen dönemlerde artan yaşlı nüfusla birlikte bu sayının artacağı söylenmektedir. Peki, Parkinson hastalarında beslenme desteği nasıl olmalıdır?

Mineral Karnendeki Not Spor Performansını Etkiliyor!

12/11/2020
Sevgili sporcu, hatırlarsın ki daha önceki yazıda vitamin karnendeki notların performansın açısından öneminden bahsetmiştim. Şimdi ise kan tahlillerin sonucunda eline geçen mineral karnenden konuşalım istiyorum. Hadi gel bakalım hangi değer spor performansını nasıl etkiliyor?

Sürdürülebilir bir GEZEGEN DİYETİ mümkün mü?

10/11/2020
Geleneksel diyetlerimizi unutup, Batı Tarzı Beslenme modelini sürdürdüğümüz bir dönem yaşıyoruz. Bu diyet şekli yüksek miktarda ilave şeker,sodyum, sağlıksız yağlar ve yüksek miktarda hayvansal kaynaklı besinleri içeriyor. Bu beslenme biçimiyle hem bedenimizi hem de gezegenimizi tüketiyoruz.. Peki gelecekteki 10 milyar kişiyi gezegen sınırları içinde sağlıklı bir diyetle besleyebilecek miyiz?

Hamilelikte Cranberry Mucizesi

03/11/2020
Anne adayları özellikle hamileliğinin 6-24 haftaları arasında, idrar yolları enfeksiyonu açısından risk altındadır. Cranberry ise eski zamanlarda Kuzey Amerika Hintlileri tarafından idrar yolları enfeksiyonunun tedavisinde kullanılmaktaydı. Yazının devamı için tıklayın lütfen :)

Yeme Atakları Korkulu Rüyan Olmasın

30/10/2020
Günümüzde çoğu birey artık kontrol edemediği yeme ataklarıyla savaşmaya çalışıyor. Peki bu yeme atakları neden oluşur ve çözümü nedir?

BAĞIRSAKLARINI HAREKETE GEÇİR!

27/10/2020
Eğer ki haftada 1-2 kez dışkılama yapabiliyor ve sert bir kıvamdan dolayı zorlanıyorsan bağırsak sağlığın için alarm çalıyor demektir. Akut olarak yaşadığın kabızlık sorunu önüne geçilmezse kronikleşebilmekte ve sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Hadi o zaman bağırsakları harekete geçir ki metabolizman harekete geçsin!

Baş ağrının sebebi açlığın olabilir mi?

23/10/2020
Yeterince yemek yemediğinizde, sadece midenizin gürlediğini duymakla kalmaz, aynı zamanda güçlü bir baş ağrısının geldiğini de hissedebilirsiniz. Bu ağrıya son vermek istiyorsanız yazının devamını mutlaka okumalısınız!

YAŞLILARDA YETERSİZ BESLENMEYE DİKKAT!

16/10/2020
Yaşlı kime denir? Yaşlı hastalarda beslenme neden çok önemlidir? Soruların yanıtını arıyorsan eğer yazının devamı bir tık uzağında..

Vitamin Karnendeki Not Spor Performansını Etkiliyor!

08/10/2020
Sevgili sporcu kan değerleri karnenden haberdar mısın? Biliyorsun ki spor performansın birçok faktörden etkilenebiliyor. Antrenman programın, beslenme düzenin, uyku kaliten, sıvı tüketimin, vücut kompozisyonun…. Tüm bu durumlara dikkat etmene rağmen performansında istediğin verime çıkamamaktan şikayetçiysen kaçırdığın noktalardan birisi de kan değerleri karnen olabilir. Bu karnende hormonal değerlerine, vitamin ve mineral durumlarına dair notların mevcut. Hadi gel bugün vitamin karnenden konuşalım bakalım hangi değer spor performansını nasıl etkiliyor?

Soya Tüketmek Sağlıklı mı? Sağlıksız mı?

06/10/2020
Soya fasulyesi ve bunlardan elde edilen yiyecekler, yüzyıllardır insan diyetinin bir parçası olmuştur. Ancak son dönemlerde soya en tartışmalı beslenme konularından biri haline geldi! Neden tartışıldığı konusuna gelecek olursak, gelin son makalelere beraber bakalım!

Emzirme Haftanız Kutlu Olsun, Babalar!

02/10/2020
Emzirmeyi etkileyen anne ve bebek faktörlerini biliyoruz. Peki perde arkasında bu süreçlerde aslında çok da etkin olabilen baba desteğinin emzirmeyi ne kadar etkilediğini biliyor muyuz?

Kendine Ne Kadar Şefkatlisin?

29/09/2020
Hiç şefkatin diyet performansın üzerinde etkisi olacağını düşünmüş müydün? Eğer cevabın “hayır” ise bu yazıyı mutlaka okumalısın, çünkü araştırmalar kişinin kendine duyduğu şefkatin diyetteki performansını etkilediğin gösteriyor!

Gezegene ve Sağlığa Dost Besin Grubu: Baklagiller

24/09/2020
Dünyamız son zamanlarda küresel ısınma ile tehdit altındadır. Son 100 yılda 1.5 ºC artan gezegen ısısı iklim değişiklikleri için büyük risk teşkil diyor. Küresel ısınmaya neden olan birçok faktörden biri de ne yazık ki kontrolsüz beslenme alışkanlıkları oluyor. Özellikle moda diyetlerin getirdiği aşırı hayvansal kaynaklı besin tüketimi sahip oldukları yüksek su ayak izi ve karbon ayak izi ile tehlikenin boyutunu arttırıyor. Bu noktada hayvansal kaynaklı gıda tüketimini azaltmak diğer taraftan da yeterli beslenmeyi sürdürebilmek için gözler baklagillere çevriliyor.

Çiğ mi? Kavrulmuş mu?

22/09/2020
Evde, ofiste, seyahatlerde severek tükettiğimiz kuru yemişlerin vücudumuz için pek çok sağlıklı faydası mevcut ancak “Çiğ tüketmek mi? yoksa Kavrulmuş tüketmek mi?” daha sağlıklı diye düşünüyorsan makalenin devamı bir tık uzağında.

Kanser Hastalarında Beslenme Neden Çok Önemli?

15/09/2020
Hem hastalık hem de tedavi süreci nedeniyle kanser hastalarında yetersiz beslenme riskinin oldukça yüksek olduğunu biliyor musun? Obez hastaların dahi bu riskle karşı karşıya kaldıklarını? Peki kanser hastaları neden yetersiz beslenme riski altında? Bu soruların yanıtını merak ediyorsan, yazının devamı bir tık uzağında...

Antrenman Dönemlerindeki Protein İhtiyacı Besinlerle Karşılanabilinir Mi?

07/09/2020
Sağlığını desteklemek veya vücut ağırlığı denetimini sağlamak için sen de düzenli egzersiz yapıyor olabilirsin. Bu noktada egzersiz rutinin kadar eşlik eden beslenme programın da oldukça önemli. Egzersize destek yeterli beslenme düzenini oturturken kafada soru işaretleri artabiliyor, hele ki konu protein tüketimine gelince adeta bir bulmacaya dönüşüyor. Senin de aklını “Gün için de ne kadar protein tüketmeliyim?”, “Antrenman sonrası protein ihtiyacımı nasıl karşılarım?”, “Takviye kullanmalı mıyım?” soruları kurcalıyorsa yazıyı okumaya devam et!

Serotonin nasıl artırılır ve ruh hali nasıl iyileştirilir?

04/09/2020
Küresel pandeminin getirdiği değişen düzenimiz nedeniyle stresimiz artabiliyor, hastalık kaygısı ve geleceğe dair endişeler taşıyabiliyoruz... Bu dönemde ruh sağlığımızı korumak için besinlerin gücünden faydalanmaya var mısınız?

Tatları Öğrenmeye Anne Karnında Başlıyoruz

01/09/2020
Hamilelikte 11-12 hafta itibariyle amniyon sıvısının oluşmasıyla anne adayının tükettiği besinlerin tatları amniyotik sıvı aracılığıyla, emziren annenin tükettiği besinlerin tatları da anne sütü aracılığıyla bebeğe ulaşır. Ve ek besin, çocukluk, yetişkinlik dönemlerindeki besin tercihlerini belirler.

Bizimkisi Bir Bağışıklık Hikayesi!

28/08/2020
Belki bu zamana uyguladığın diyetler hep fiziksel kaygılar yüzündendi. Ya da çevrende gözlemlediğin herkes daha ince olabilmek, istediği bedene girebilmek için diyet yaptı. Belki de bu zamana kadar diyete sağlık değerlerini güçlendirmek ve hastalıklara karşı korunmak için bir basamak gözüyle bakmadın. İşte tam da bu yüzden formeo diyetisyenleri olarak objektifini biraz kaydırmaya ve özellikle COVID-19 pandemisinde diyetin sağlığın üzerindeki etkisi hakkında en bilimsel bilgileri paylaşmaya karar verdik. Hazırsan haydi başlayalım!

Bağışıklığa Popüler Diyet İhaneti!

24/08/2020
Sen de artan vücut ağırlığına hızlı çözüm arayışına girip dönemin popüler diyetlerine başvuranlardan mısın? Atkins, Ketojenik, Taş Devri, Paleo, Kan Grubu, Aralıklı Oruç, Sıvı Detokslar derken vücudunu yetersiz beslenmeye ne kadar mahkûm bıraktın? Üzgünüm ama uyguladığın bu katı beslenme modelleri ile hem metabolizmana hem de COVİD sürecinde en büyük destekçin olan bağışıklığına ihanet etmiş oldun. Hadi gel nasıl olduğuna dair detayları sana aktarayım.

Beslenmende Midenin Mi, Duygularının Mı Sesi Daha Gür Çıkıyor?

22/08/2020
Zor bir problemle karşı karşıya kaldığınızda, stresli hissettiğinizde, sıkıldığınızda hatta çok mutlu olduğunuzda bilinçli ya da bilinçsiz olarak yemeğe yönelebilirsiniz. ‘’Duygusal Yeme’’ kilo verme çabalarınızı sabote edebilir. Ancak size iyi bir haberim var! Yeme alışkanlıklarınızın kontrolünü yeniden kazanmak ve kilo verme hedeflerinize geri dönmek için adımlar atabilirsiniz.

Anne Baba Çocuk Departmanı'ndan Haber Var!

17/08/2020
2020 yılı Ağustos ayı Anne Çocuk Toplantımızda Departmanımızın adında bir eksiklik var dedik ve vizyonumuzu geliştirerek Anne Çocuk Departmanı’mızı “Anne Baba Çocuk Departmanı”na evrilttik.

Anti-Sivilce Diyeti!

02/03/2020
Aynanın karşısına geçtiğinizde cildinizde sivilce görüyorsanız paniğe kapılmayın, yalnız değilsiniz! Sivilce olarak bilinen akne vulgaris 11 ila 30 yaşındaki insanların %80’inin hayatını bir noktada etkiliyor.. Evet yüzümüzde sivilce görmek çok hoş olmasa da beslenmemizdeki ufak değişikliklerle bunu önleyebileceğinizi bilmekte fayda var..

Trend Takviye; Alfa-Lipoik Asit

22/01/2019
İlk önce güzelliğine düşkün bireylerin keşfettiği ve son zamanlarda takviye dünyasında trendler arasında yer alan alfa-lipoik asit ile ilgili bilim dünyasından haberleri sizler için derledik! Vücut tarafından doğal olarak üretilebilen, besinlerde de bulunan güçlü bir antioksidan. Kilo kaybı, diyabet başta olmak üzere pek çok sağlık sorununda bireye destek olmak amaçlı kullanımına dair araştırmalardan derlediklerimizi okumak için devam et ;)

Egzersize pancar etkisi!

15/01/2019
Bu makalemizde pancarın bilinmeyen bir faydasını aktarıyorum sana hazır mısın? Fiziksel egzersiz sonrası artan oksidatif stresin oluşturduğu kas hasarına karşı antioksidan aktivite ile koruyucu kalkan oluşturduğu iddia edilen kırmızı pancar koşucuların yüzünü oldukça gülümsetiyor.

Restoran Klasiği: Karanfil

08/01/2019
Karanfil! Belki de her restoranda yemek sonrasında şöyle bir ağzımıza atıp ferahladığımız, ama belki de başka hangi amaçlarda kullanıldığını bilmediğimiz bitki :) Bu bitkinin bilmediğin daha başka etkilerini öğrenmek istiyorsan okumaya devam etmelisin

Hamilelikte Akdeniz Mutfağı ile Beslenin

25/12/2018
9 ay 10 gün boyunca annenin yaşam tarzının bebeğin ömür boyu oluşacak sağlık haritasını etkilediğini artık hepimiz biliyoruz. Evet biliyoruz bilmesine karşın ama ne yazık ki uygulamada problem yaşıyoruz. Şu an kaç aylık hamile olursanız olun gelin bu yazıyla birlikte mutfaklarımızı değiştirelim...

Sağlıklı beslenme programını ekolojik ve sürdürülebilir kılmalısın!

11/12/2018
Formeo diyetisyenleri olarak insanların beslenme konusundaki bilinçlendirilmesini nasıl sağlayabiliriz diye düşündük ve size sürdürülebilir beslenme önerileri hazırladık! FAO, sürdürülebilir beslenmeyi şöyle tanımlar: Sürdürülebilir beslenme, besleyici, güvenli, sağlıklı, aynı zamanda düşük çevresel etkiye sahiptir. Ayrıca bu beslenme şekli kültürel olarak kabul edilebilir, ulaşılabilir, adil, ekonomik olarak karşılanabilir ve şimdiki ve gelecek nesiller için bir yaşam biçimidir.

Aktarcılık Akımı: Sağlığına Fayda mı Yoksa Zarar mı?

04/12/2018
Bitkilerin şifasına inanan bir toplumdan gelmekle beraber, gerek keyif için, gerekse birçok hastalıkta iyileşmeye/hastalığı hafifletmeye destekçi olması için çay ve baharatları günlük hayatımızda kullanıyoruz. Fakat bu çay ve baharatları kullanırken/alırken yapılan hatalar, ne yazık ki beklenen verimi etkilemesinin yanı sıra, bazen etkisiz kalıp bazen ise sağlığa daha da olumsuz yan etkiler doğurabilmektedir. Dilersen yapılan bu hataların neler olduğunu ayrıntılı olarak incelemeye başlayalım.

G20 Gündemi: Çocukluk Çağı Obezitesi

27/11/2018
Arjantin’de yapılan G20 zirvesinde yer alan konulardan biri obeziteydi. Son çalışmalar, araştırmalar obezite konusunda iyileştiğimizi değil, aksine daha da kötüye gittiğimizi açıkça ortaya koydu. Son durum ne? İyileştirme için neler yapılmalı?

Çölyak-Glüten Meselesi Mikroskopta

20/11/2018
Diyete başlayan her 3 kişiden 1’inin denediği glütensiz beslenmenin aslında bir hastalığa bağlı olması gerektiğini biliyor muydun? Birçok insan glütensiz diyet akımına kapılsa da, bu beslenme modeli çölyak hastaları için bir zorunluluk.

7 Güne 7 ORAC SKORU Yüksek İçeçek

13/11/2018
Orac skor nedir? ‘’Oksijen radikal absorbans kapasitesi yöntemi’’ dir. Aslında tam olarak besinlerin ne kadar antioksidan kapasitesine sahip olduğunu gösterir. ORAC SKOR listesinin ilk sıralarında kakao ve kırmızı meyvelerden cranberry (turna yemişi) yer alıyor.

Hayal Dünyasından Gerçeklere: Teff Tohumu

06/11/2018
Son dönemlerde giderek popülaritesi artan tef, her geçen gün adını daha da bahsettiriyor. Ne yazık ki özellikle sosyal medyada kutu kutu ünlülerin elinde tohumunu çayını zayıflamaya destekleyici olarak gezen çay, aslına bakıldığında bahsedilen vaatlerin gerçekliğinden epey uzak. Sen de teff’le ilgili çok şey görüyor, fakat ne olduğunu tam olarak bilmediğinden kafanda ikilem yaşıyorsan, bu yazıyı kesinlikle okumalısın!

Dikkat Metabolizman Sendromda Olabilir!

25/10/2018
Yok bu göbek o kadar sağlık sorunu değil, tansiyonum arada bir yükseliyor önemli değil, kolesterol sorunu bizde genetik ama bana bir şey olmaz deme… Metabolik sendromun ülkemizde her 10 kadından 4’ünde, her 10 erkekten 3’ünde görülmeye başlayan ve kentsel yaşamda görülme sıklığı olan, yeni çağın hastalığı olarak adlandırılan bir hastalık. Metabolik sendromu daha yakından tanımak için okumaya devam…

Ultra Metabolizma İçin 10 Besin

23/10/2018
Ekim ayı havaların yavaş yavaş soğuyacağının, fiziksel aktivitenin azalacağının, evde ya da iş yerinde daha çok vakit geçirileceğinin habercisidir. Bu durum metabolizmaların yavaşlamasına sebep olmasın diyoruz ve metabolizmaları ultra güce ulaştırmak için 10 besini açıklıyoruz…

Metabolik İhanetler

18/10/2018
Aç kaldın zayıfladın, karbonhidrat tüketmedin zayıfladın, öğün atladın zayıfladın, detoks yaptın zayıfladın, alkali beslendin zayıfladın, bu defa da glutensiz beslenelim dedin zayıfladın, oruç tuttun(fasting) yine zayıfladın, teff çayı içtin zayıfladın,… ZAYIF-LA DIN MI GERÇEKTEN ? Bir ya da birkaçını daha önce denediğini biliyoruz, farz ediyoruz ki bu popüler diyetler ile zayıfladın peki sorumuz geliyor sürdürebildin mi? Ya da sonrasında kaç kilo olarak aldın?

Metabolizmanı Ateşlemeye Ne Dersin?

16/10/2018
Acıyı ne kadar çok seviyorsun? Ya da önce şunu soralım, rahatlıkla tüketebiliyor musun? Peki, şimdi sana acının metabolizma hızında etkili olduğunu söylesek? Sanırım yavaş yavaş acıya karşı ilgini çekmeye başlayabiliriz. Daha ayrıntısı için haydi hemen başlayalım :)

İlk 1000 Gün Kafein

11/10/2018
Metabolizmaları hızlandırma denince akla ilk kahve, onunla birlikte de kafein gelir. Peki ilk 1000 günde anneler kafeini nasıl ve ne kadar tüketmeli? Özellikle emzirme döneminde kafein sınırlaması nasıl olmalı? #fitanneningünlüğü köşesinde açıklıyoruz…

Yeni Çağda Metabolik Yaşa Dikkat!

09/10/2018
Kronolojik yaşın ilerlerken, metabolik yaşını genç tutarak yıllara meydan okuyabileceğini biliyor muydun? Yağ kütlem, kilom derken metabolik yaşına kulak veriyor musun? Hadi gel beraber bu konuya bir bakalım. Metabolik yaş nedir? Öğrenmek istiyorsan okumaya devam et…

Metabolizmanı İçten Tanı

06/10/2018
Yavaş metabolizma, hızlı metabolizma! Devamlı adından bahsettiren bu metabolizma aslında gerçekte tam olarak ne? Hangi faktörler metabolizmanı etkiliyor? Daha yakından öğrenmek istiyorsan yazının devamı okumaya başlayabilirsin.

Kronik uyku borcun mu var?

04/10/2018
Yeni insanın en çok kullandığı kalıp ’’Gecem gündüzüme karıştı.’’ Hepimiz kronik uyku borcu olan insanlar haline geldik. Siz bana 4 saat uyku yetiyor diyorsunuz ama bedeninizdeki doğal zamanlayıcıyı yani biyolojik saatinizi kandıramıyorsunuz. O zaman merhaba yeni alışkanlığımız AZ UYKU! Peki neden önemli kaliteli ve yeterli uyku? Biyolojik saat senkronizasyonunu öğrenmek için makalenin devamını okuyun…

Plaza Çalışanına Güçlü Bağışıklık

27/09/2018
Günün erken saatlerinde ofise girip gün batımının ardından işten çıkan, gün içerisinde pek çok stres unsuru ile karşı karşıya kalan, uzun toplantılarda ve yoğunlukta beslenmesini de uykusunu da sağlığını da yönetmeye çabalayan plaza insanlarına sesleniyoruz! Sizin bağışıklık sisteminizin güçlü olması çok ama çok önemli.

Akıllı Ofis Çantam

25/09/2018
Kış ayları yaklaşıp yoğun iş temposu başlarken, ofis çantanda bulunduracağın besin ve takviyeler, seni soğuk kış günlerine karşı korurken aynı zamanda maksimum iş performansıyla çalışmana yardımcı olacak. Bu besin ve takviyelerin ne olduğunu merak ediyorsan, haydi okumaya devam et!

Akıllı Beslenme Çantam

20/09/2018
Okul sezonu başlıyor anne-babalar. Koşturmalar, ders çalıştırmalar, erken uyumalarını sağlamak derken en önemli noktayı bazen atlayabiliyoruz: Akıllı beslenme çantaları oluşturmak. Okul çağı çocukların beslenmesi derste gösterdikleri performansı ve sınav başarısını birebir etkilerken görmezden gelmeyelim ve bu eğitim öğretim döneminde çocuklarımızı akıllı besleyelim.

Eylülde Hastalıklara Karşı Gardını Al: Kuruyemişler

18/09/2018
Ara öğünde, kahvaltıda, film izlerken ya da egzersiz öncesi tercihin… Umarım sen de yüksek kalorileri ve yağ içeriklerinden dolayı bu küçük ama sağlık deposu atıştırmalıklara ihanet etmiyorsundur? Unutmaman gereken bir nokta var ki her yağ eşit yaratılmamıştır!

Beyin Dostu Diyet:Mind Diyeti

13/09/2018
İnsanların yaşam süresinin uzadığı günümüz dünyasında, beynine iyi bakmak günün yoğun temposunda hepimizin en çok önemsediği durum. Üstelik Alzheimer ve bunun neden olduğu demans gibi beyin yaşlanmasına neden olan hastalıkların artması da bu konuda daha özverili olman gerektiğini gösteriyor. İşte bu nedenle bugün seni “BEYİN DOSTU DİYET: MİND DİYETİ” ile tanıştıracağız!

Bağışıklık İçin Besinler

11/09/2018
Yavaş yavaş sonbahara girerken, vücudunu da hastalıklara karşı hazırlaman gerek. Yoğun bir tempo içerisinde sürekli hasta olan bir bünye sağlık kalitenin ve performansının düşmesine yol açabilir. Bu yüzden bu aylarda bağışıklığını güçlendirici besinlerce zengin beslenmen önemli. Peki bu besinleri merak ediyorsan bundan sonraki kısmı dikkatli okumalısın, çünkü formeo diyetisyenleri senin için bağışıklığı destekleyici besinleri bir araya topladı.

Bağışıklık İçin Takviyeler

06/09/2018
Eylül ayı tam da mevsim geçişlerinin başlangıcı! Ne soğuk ne sıcak o yüzden en sevilen aydır, ama aynı zamanda bağışıklığı zayıflatıp hastalık görülmelerinin de arttığı bir aydır. Evet sevgili anne adayları ve anneler… Bedenimizi ve bebeğimizi güçlendirmek adına bu süreçte bazı takviyelerden yararlanmakta fayda var.

Güçlü Bağışıklık Kilo Kaybettiriyor

04/09/2018
Viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi zayıfladığında, grip, nezle, mantar gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskimiz artarken kilo yönetiminde de aksaklıklar yaşayabilirsin. Güçlü bağışıklık daha güçlü kilo yönetimi demek unutma! Peki güçlü bir bağışıklık için nasıl beslenmeli? Bağışıklık sisteminin en iyi müttefiki mutfağındaki dost besinler.

Tavuk Gerçekleri

23/08/2018
Son yıllarda asılsız eleştirilere belki de en fazla maruz kalan besinlerden biri de tavuk! Hem kendinizin hem de çocuklarınızın beslenmesinde artık rahatlıkla tavuğa yer vermeniz için tavuk gerçeklerini açıklıyoruz!

Et Dünyası: Sakatatlar

16/08/2018
Et grubu içerisinde yer alan sakatatları sen de tüketmekten keyif alanlardan mısın? Eğer öyle isen, bu yazı tam senin için :) Organ etleri olarak da anılan sakatatları kısaca tanımlayacak olursak; kasaplık hayvanlardan elde edilen karaciğer, böbrek, beyin, dalak, testis, yürek, dil, yemek borusu dış kırmızı kası eti, diyafram kası, işkembe, bağırsak, paça, dil ve kelle gibi organ ve organ parçalarına verile isimdir. Çoğu birey sakatatları tüketmekten keyif almasa da, et tüketimi fazla olan bireyler beraberinde yüksek oranda sakatatları da tüketebiliyor. Bu yüzden sakatatları daha yakından incelemeye ve sağlığa etkilerini öğrenmeye ne dersin?

KETOJENİK DİYET GERÇEKLERİ

14/08/2018
Nedir bu ketojenik diyet? Son zamanlarda kilo verme diyetlerinde uygulanmaya başlayan adını sıklıkla duyduğun bu diyetin içeriğini merak ettiğini biliyoruz. Başlangıçta çocuklarda epilepsi tedavi etmek ve nöbet sıklığını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan ketojenik diyet, son zamanlarda zayıflama diyeti olarak tüm dikkatleri üstüne çekiyor. Ancak her şeyi ile zayıflama için uygun ve sağlıklı mı? Makalenin devamını okuyup sonunda kararı kendin ver bakalım

Protein Diyetlerine Dikkat!

09/08/2018
Protein diyetleri son yılların, ne yazık ki, en vazgeçilmez hatalı popüler diyetlerindendir. Bu hatalı diyet uygulaması hamilelikte bebeğinin gelişiminin desteklenmesi, emziklilikte annenin hamilelik kilolarının verilmesi için tercih edilebilmektedir. Uygularken fark etmesen de hayatın birkaç yılı içinde olumsuz etkilerini hem kendinde hem de bebeğinde görebilirsin sevgili anne...

Egzersiz yapanlar sadece protein mi tüketmeli?

07/08/2018
Öncelikle başlığımızın cevabıyla makalemize giriş yapalım. Cevap: Kesinlikle HAYIR! Egzersizde beslenme konusunda sıklıkla yapılan bir diyet hatası ile karşı karşıyayız! Bu da; “Sporcunun sadece protein içerikli gıdalarla beslenme akımı!”.

Takviye Ailesi Üyesi: Protein Tozu

02/08/2018
Protein tozu, spor yapan kişilerin günlük protein ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamalarını sağlamak amacıyla üretilen bir gıda takviyesidir. Belirli beslenme türlerinde, yoğun yaşantılarda veya ağır spor yapan bireylerde yeterli doğal yollarla yeterli miktarda protein alınamadığı durumlarda, protein tozu takviyesi yapılabilmektedir. Fakat her takviye gibi protein tozları da ihtiyaç duyulduğu zaman ve yeterli miktarlarda kullanılmadığı takdirde sağlığa ciddi anlamda olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Protein tozlarını daha yakından tanımak ve bilinçlenmek için hızlıca alt satırlara geçmeye ne dersin?

Balık Dosyası

02/08/2018
Tazesinin mevsimine az kalmışken, balık ile ilgili bilmende fayda olacak bilgileri öğrenmeye hazır mısın? Denizler ile çevrilmiş bir ülke olmamıza rağmen, dünyada balık tüketim ortalaması 16 kg, Avrupa’da balık tüketimi ortalama 25 kg iken 2013 Türkiye tarama verilerine göre tüketim 8 kg’dır. Yani balık üretimi açısından son derece yüksek potansiyele sahip olan bir ülke olmasına rağmen tüketim konusunda ne yazık ki ortalamanın çok çok altındayız. Peki balığın sağlığına faydalarını yeterince biliyor musun? Bilmiyorsan öğrenmek, biliyorsan hatırlamak için okumaya devam et!

Emziren Annenin En Sağlıklı Beyazı

26/07/2018
Malum yaz aylarındayız ve tabii ki serinlemek senin de hakkın sevgili anne. Fakat ne yazık ki emzirdiğin sürece hala dikkat etmen gereken içecekler var. O zaman senin için en sağlıklı beyaz olan “süt”e beslenmende biraz daha öncelik tanımanda fayda var değil mi?

Matcha’nın Hikayesi

24/07/2018
Gündemde en çok adından bahsettiren çaylardan birisi olan Matcha çayı’nın aslında tükettiğin yeşil çay olduğunu söylesek :) Tabi bu çayın yapımı biraz daha farklı olsa da aslında yapı olarak bambaşka bir çay içmiyorsun. Peki, mathca çayının asıl hikâyesini öğrenmeye hazır mısın? Hazırsan başlıyoruz!

İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

19/07/2018
Vücudunu sıvı yani likit formda beslemek de son 5 yılın en popüler akımlarından biri. Her yerde rengarenk meyve veya sebze suları, birbirinden mucizevi sihirli sular, smoothiler her yerde boy gösterirken pek çok insanın evinden shaker veya katı meyve sebze sıkacakları eksik olmazsak bu konu ile ilgili bilimsel bakış açısına sahip olmak istiyorsan okumaya devam et!

İçsem mi içmesem mi; Alkol

17/07/2018
Evet uzun uzun düşündüğünün ve en azından bir ile kadeh eşlik edeyim diye başladığın ve dayanamayıp içmeye devam ettiğin senaryolar yaz akşamları çok sık karşımıza çıkıyor. Alkol yazın en çok tüketilenleri arasında 1. Sıradaymış bu konuda sen ne düşünüyorsun?

İlk 1000 Gün Kefir

12/07/2018
Probiyotiklerin insan sağlığı, özellikle hamile ve emziren anne sağlığı üzerindeki etkilerini artık biliyoruz. Güncel çalışmalar hem anne hem de bebek için birçok faydasını bize gösteriyor. Bu hafta #fitanneningünlüğü köşemde, doğal probiyotik bir kaynak olan kefiri yakından tanımaya ne dersin?

Yeşil Çayla Metabolizmanı Renklendir

10/07/2018
Adından çokça bahsettiren yeşil çay aslında, çoğumuzun içeceklerinde yer edinse de sağlığa etkileri hakkında birçok kişi tam anlamıyla bilgi sahibi değil. Özellikle içerisinde barındırdığı Epigallokateşin Gallat adlı antioksidan, vücudunda bilmediğin bir çok yararlı etkiler taşıyor. Eğer sen de daha fazla bilgiye sahip olma istiyorsan, o zaman hiç durmadan yazının devamını okumak için sayfayı aşağı kaydırmalısın :)

Kombucha ile Tanıştın Mı?

06/07/2018
Sonsuz yaşam iksiri olarak anılan, son zamanlarda her yerde görmeye başladığın, ne olduğunu merak ettiğin kombucha’yı tanımaya hazır mısın? Tarihçesine göz atıp, ne olduğunu anlamak, faydaları neler, acaba zararlı bir yanı olabilir mi gibi sorularına cevap bulmak istiyorsan okumaya devam et!

Su hakkında gerçekler!

03/07/2018
Her nefes alıp verişinde, terleme ile, idrar ve dışkılama ile vücudundan sürekli su kaybı gerçekleşir. Araştırmalar, %1’lik su kaybının bile vücut sıcaklığında önemli değişikliklere neden olabildiğini, %2’lik bir su kaybının ise performans seviyelerini önemli derecede düşüreceğini göstermektedir! Bu nedenle vücudunun hatta metabolizmanın etkin şekilde çalışabilmesi için sıvı seviyelerini yüksek tutmak çok önemlidir! Su içmek için birçok sebebimiz var peki nedir bunlar?

Çocuk İshalinde Beslenmeye Dikkat!

29/05/2018
Çocuklarda görülen ishallerin en önemli nedenleri (enfeksiyon hariç) beslenme hataları ve alerjilerdir. Aşırı ya da yetersiz beslenme, ek besin dönemine erken ya da geç başlanması sindirim sistemini olumsuz etkileyerek ishali tetikler. Peki çocuğumuz ishal olduğunda nasıl beslenmeli sevgili anne? Okumaya devam :)

5 Öğünde Ramazan

23/05/2018
Son dönemde en sık karşılaştığım sorulardan birisi; ‘’Ramazan’da da zayıflayabilecek miyim?’’ Eğer senin de kafanda soru işaretleri varsa bu yazımda Ramazan’da doya doya forma girebileceğin 5 vakit beslenme konusunu işliyorum. Hadi senin için hazırladığım 20 fit Ramazan önerilerine göz at;

Kilonu İlgilendiren 4 Hormon

04/05/2018
Kilo alımını tetikleyen birçok sebep olmakla beraber, aslında bazen farkında olmadığın bir hormon dengesi bu kilo artışını tetikleyebiliyor. Böyle durumlarda her ne kadar uğraşsan da, sanki vücudun tam tersine hareket ediyor gibi davranabilir. Bu sebepleri tespit edebildiğinde bazen basit bir uygulama, kilo kaybındaki direnci kırmanda yardımcı olabilir. Kilo alımını etkileyebilecek hormonların hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsan; yazının kalanını okumaya devam etmelisin :)

YAZA 5 KALA

20/04/2018
Yaza kadar daha sıkı bir vücuda sahip olmak hayal değil! Özellikle bacak ve basen bölgendeki yağlara veda etmek, selülitsiz bir görüntüye sahip olmak mı istiyorsun? Eğer cevabın evetse yaza tam 5 haftan var! Disiplinli bir şekilde uygulayacağın maddeleri içeren seni bu yazın en fit kızı yapacak liste;

Hint Hurması: Demirhindi

06/04/2018
Hazır ol şimdi seni bir besinle tanıştıracağım! Dışarıda belki bu besine sık sık rastlıyor ama adını hiç bilmiyor olabilirsin. Son dönemlerde daha popüler olmaya başlayan demirhindi hakkında daha ayrıntılı ve bilimsel bilgiler öğrenmek istiyorsan, bu yazıyı okumaya devam etmelisin. Haydi başlıyoruz!

Emzirirken Bu Diyetlerden Uzak Dur!

21/03/2018
Yaza 3 ay kalmışken sevgili anne, aklında hep hızlı kilo kaybettiren diyetler var değil mi? Ama ne yazık ki senin emziren bir anne olarak hızlı kilo kaybetme veya şok diyet uygulama gibi bir lüksün yok! Bu diyetlere birlikte bakalım, kararı sen ver ;)

Gaz Problemine Doğal Çözüm

09/03/2018
Hassas bir bağırsağa mı sahipsin? Sevdiğin besinleri tüketememek, tüketiminde bitmek bilmeyen bağırsak sancıların tüm keyfini kaçırıyor mu? İşte sana gaz sancılarını hafifletmek için 7 güne 7 süper besin.

Kayak diyeti

23/02/2018
Kışın en güzel tarafı kendini beyazın büyüsüne bıraktığın kar tatilleri değil midir? Tam da mevsiminde olduğun bu dönemde hem spor yapıp hem de dağ havası eşliğinde ruhunu tatile çıkarmak istiyorsan bu haftaki yazıma kulak ver! Ruhunu ve bedenini beslediğin, keyifli ve bol huzurlu bir tatil olsun.

Dikkat Stres Neler Yapıyor!

19/02/2018
Hepimizin hayatında farklı dozlarda da olsa yer alan stres bazılarımızı daha çok, bazılarımızı daha az yemeye itiyor. Stres ile birlikte nasıl böyle değişiyor yeme alışkanlıkların merak ediyorsan, bu durumla mücadelede sana destek olacak tüyoları öğrenmek istiyorsan hadi okumaya devam…

Tohum Ailesi Üyesi: Keten

09/02/2018
Adını fazlasıyla duymuş olabilirsin. Fakat çoğu kişi gibi sen de keten tohumunun sağlığına etkileri hakkında bilgi sahibi değilsen bu yazı tam senin için. Özellikle fitoöstrojen gıdalar içerisinde yer alan keten tohumunun vücudundaki etkilerini merak ediyorsan, sayfayı kaydırmaya devam etmelisin.

Organik mi, Doğal mı?

12/01/2018
Beslenme ve gıdalar söz konusu olduğunda kafa karışıklığına neden olan bir diğer olay da “Organik nedir? Doğal nedir? Hangisi daha iyidir?” sorularıdır. Her doğal ürün aynı zamanda organik mi? İşte tüm bu soruların cevapları bu hafta #jetbilgi köşemde sizlerle. Hazırsanız başlıyoruz!

Anne Sütü Azaltan Anne Faktörler

09/12/2017
Yiyecekler, özel bitki çayları, shakeler anne sütü miktarını birkaç gün içinde etkiler. Ama bazı faktörler vardır ki anne sütü miktarını gün içinde, anında etkiler. Ya artırırlar ya azaltırlar. Bıçak gibi keskin olan bu faktörlere #fitanneningünlüğü köşemde birlikte bakalım emziren anneler :)

Koruma Kalkanı: Beta Glukan

17/11/2017
Son dönemlerde belki de devamlı adını duymaya başladığın beta glukanı ne kadar tanıyorsun? Hangi beta glukan, sağlığına ne gibi destekler sağlıyor? En güncel ve bilimsel bilgilerle beta glukanı tanımaya hazırsan, haydi bakalım başlıyoruz!

3 öğün 3 yumurta alternatifi

03/11/2017
Selam bugün yine bir süper besin dosyasını açmış bulunmaktayım. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde süper besin yumurta ile yapabileceğin 3 öğünde 3 tarife yer vereceğim. Eğer sen de çok çalışıyorum yemek yapmaya vaktim bile olmuyor her gün dışarıdan söylemek istemiyorum diyorsan pratik ve protein dolu öğünler için yazımın detaylarına tıkla;

Gizli Kahraman: Selenyum

29/09/2017
Selenyum mineralini, diğer mineraller arasında belki en sonlarda duymuş olabilirsin. Fakat birazdan sana anlatacaklarım ile selenyumun gerçekten farkında olmadığın bir kahraman olduğuna karar verebilirsin. Neden mi? Haydi bakalım başlıyoruz…

Sağlıklı Alternatif: Kabak Çekirdeği

22/09/2017
Ay çekirdeğine nazaran tüketiminin belki de daha az olduğu kabak çekirdeği, son zamanlarda birçok tarifte baş yeri almakla beraber sağlığına olan büyük etkileri ile ilgiyi üzerine topluyor. Sen de kabak çekirdeğinin bu etkilerini merak ediyorsan, hemen okumaya devam etmelisin!

Fit Kızın Plaj Çantası

20/07/2017
Selam fit kız umarım tatilin umduğundan daha güzel geçiyordur. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde tam senlik bir yazı hazırladım hadi vakit kaybetmeden okumaya başla;

Regl Sancılarına Doğal Çözüm

14/07/2017
Adet dönemlerinde fazlasıyla acı çekenlerden misin? Her ay aynı şekilde başlayan ağrılı kramplar korkulu rüyan haline mi geldi? Dismenore olarak da bilinen ağrılı adet görme, çoğu kişinin birçok aktivitesini engelleyecek şiddette gerçekleşmektedir. Beslenmene ekleyeceğin birkaç besinle bu dönemi daha kolay atlatabilirsin. Regl dönemlerinin ağrılarını hafifletmek istiyorsan aşağıdaki maddeleri dikkatle okumaya başla

Fertiliteyi Sağlıklı Destekle!

11/07/2017
Araştırmalar her 5 çiftten 1’inin evlenip çocuk sahibi olmayı, 35 yaşına kadar ertelediğini göstermektedir. Peki bununla birlikte 30’lu yaşlardan itibaren doğurganlığın azaldığını da biliyor musunuz?

Uykunu Bozma Sağlığınla Oynama

07/07/2017
Çoğu zaman fedakârlık ettiğin uykunun aslında sağlığında büyük bir yeri olduğunu biliyor musun? Önemsiz gibi görünse de yetersiz aldığın uyku bağışıklığının düşmesine, kronik hastalıklara, depresyona, hatta ve hatta kilo problemi yaşamana sebep olabiliyor! Bağlantısız gibi görünse de yetersiz uyku iştah kontrolünü dahi etkiliyor. Nasıl olduğunu merak ediyorsan, aklındaki soruların cevapları aşağıda seni bekliyor!

Bağırsak Sancılarına Doğal Çözüm

30/06/2017
Hassas bir bağırsağa mı sahipsin? Sevdiğin besinleri tüketememek, tüketiminde bitmek bilmeyen bağırsak sancıların tüm keyfini kaçırıyor mu? İşte sana gaz sancılarını hafifletmek için 7 güne 7 süper besin.

Bu yaz ev yapımı sağlıklı içecekler tercih et!

29/06/2017
Yaz aylarında serinlemenin en güzel yollarından biri buz gibi içeceklerden geçiyor değil mi? Peki serinlerken ekstradan kalori aldığını da biliyor muydun? Kalori denince akla önce yemekler geliyor. Peki ya yaz günlerinde bolca tükettiğin limonatalar ya da soğuk kremalı kahveler ne olacak? Sağlıklı bir beslenmeye sahip olmak istiyorsan, yemeklerin olduğu kadar doğru içeceklerin de kalori değerlerine dikkat etmelisin.

Yaz Modunda Diyet!

28/06/2017
Ramazan, bayram, tatil derken ısınan havalarla birlikte ruhun yaz moduna çoktan girdi bile değil mi? Yaz modunda diyet yapmak sana zor geliyor, nereden başlayacağını bilmiyor fakat kilo da kaybetmek istiyorsan bu yazımı mutlaka okumalısın!

7 Adımda Sağlıklı ve Fit Bayram

23/06/2017
Ramazan bayramına günler kala, nasıl besleneceğin ile ilgili tereddütlerin var ise bu haftanın yazısı tam senin için! Bayramı hem keyifli bir o kadar da sağlıklı ve fit geçirmek istiyorsan senin için sıraladığımız başlıkları dikkatlice okumalısın;

SÜTÜN KİMLİĞİNİ KAYBETMESİN!

21/06/2017
Söz konusu süt ve süt ürünlerinin tüketimi olduğunda duyduğun, okuduğun pek çok şeyden kafanın karıştığını biliyorum. Gıda sanayisinde süte uygulanan işlemlerin seni korkuttuğunu, doğala olan eğilimin arttığı şu günlerde paketli sütleri hayatından pek çok bireyin çıkardığının da farkındayım. Fakat bilim dünyası bu konuda gidilen yoldan çok daha başka bir yolu gösteriyor! Hadi sütün kimliğine bilim dünyası ne diyor gel birlikte bakalım :)

Dikkat Kolon Kanseri!

16/06/2017
2017 yılı Türkiye Kanser İstatistikleri verilerine göre kolon kanseri erkeklerde en sık görülen kanser sıralamasında hem dünya hem de Türkiye’de 3. Sırada yer alırken, kadınlarda bu değer dünyada 2., Türkiye’de 3. sırada yer alıyor! Maalesef kolon kanserini tetikleyen en önemli unsurlar arasında beslenme düzeni geliyor. Özellikle popüler akımla beraber uygulanan beslenme hataları, ileri dönemde kolon kanseri riskiyle karşı karşıya kalmana sebep olabilir. Görülme sıklığı bu kadar artmış olan bu kanser türüne karşı vücudunu korumak ve güçlendirmek istiyorsan, bu haftanın yazısını dikkatli okumalısın

Şirketin yönetim merkezi karaciğer

15/06/2017
Vücudunun yönetim merkezi olan karaciğerine iyi baktığını düşünüyor musun? Cevabını vermek için mini bir quiz yapalım istersen. Şimdi yönelteceğim sorulardan 3 ve/veya daha fazlasına evet cevabı veriyorsan karaciğerine iyi bakmıyorsun anlamına geliyor. Unutma her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması mevcut ve karaciğer sağlığın vücudun ve diğer organların için hayati önem taşıyor.

Çocuklarda Yaz Beslenmesine Dikkat!

13/06/2017
Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları, okulların kapanması, aktif sosyal hayat en çok beslenmeyi ve buna bağlı vücudu etkiliyor! “O daha çocuk yesin bir şey olmaz” demek ne kadar yanlışsa; “yazın dışarıdan içeri girmiyor nasılsa kilo verir” demek de bir o kadar yanlış! Dikkat edilmesi gereken noktalar #fitanneningünlügü köşemde ;)

Metabolizmanın hız düğmesi : Tiroit

09/06/2017
Metabolizma hızını belirleyen organ olan tiroidi daha yakından tanımaya hazır mısın? 2012 Türkiye İstatistik Kurumu sağlık araştırmasına göre tiroit hastalıklarına yakalananların prevelansı %3,5. Araştırmaya göre kadınların erkeklere göre tiroit hastalıklarına yakalanma riski ise 3 kat daha fazla.

Kalp Dostu Koenzim Q10

02/06/2017
Koenzim Q10 takviyesini hiç duydun mu? Ya da etrafında bu takviyeyi kullananları duyuyor fakat ne olduğuna dair hiçbir fikrin yok mu? O zaman bu haftaki yazıda bu bileşene dair bilgi sahibi olmaya ve vücudundaki etkilerini öğrenmeye ne dersin ? Haydi başlayalım :)

İftar Menüsünü Fitleştiren Tüyolar

31/05/2017
Zengin menüleri, birbirinden lezzetli yemekleri, rengarenk ışıkları, hızlı servisi… Evet tahmin edersin ki seni bir restaurantta iftar saatine götürdüm. Daha fazla yemen veya sağlıksız seçimler yapman için tüm şartlar hazır iken, sağlıklı ve doyurucu bir tercih yapmanın fit tüyolarını paylaşıp seni beslenme dedektifi yapmak istiyorum.

Hamile ve Emziren Anneler Oruç Tutmalı Mı?

30/05/2017
Ramazan'ın gelmesiyle akıllara en sık takılan soru; hamile ve emziren anneler oruç tutmalı mı, tutmamalı mı? Cevabı #fitanneningünlüğü köşemde yazdım, tıklayın bakalım ;)

8 Adımda Daha Sağlıklı ve Fit Ramazan

26/05/2017
Bu yılın ramazan ayında oruç tutarken hem sağlıklı kalmak hem de kilo yönetimine destek çıkmak istiyorsan bu yazı tam senin için. İşte sana 8 adımda ramazan için öneriler :)

Meyveler Kabusun Olmasın!

24/05/2017
Son zamanlarda yazılı ve görsel basında, internette, arkadaş ortamında diyetinin yasaklı besinleri meyveler gerçekten kabusun olmalı mı? Bu konuda bilim dünyasına kulak vererek kafa karışıklığına son vermeye hazırsan, başlıyoruz!

Eski Nesil & Yeni Nesil Çocuk

23/05/2017
Nerede o eski günler? Nerede aile boyu masada oturulan, piknik yapılan, ip atlanılan, sohbet edilen günler? Teknoloji ve rahatlığın hayatlarımıza girmesiyle eski günler gitti, yerine yeni günler geldi. Ve bu da ne yazık ki en çok çocuklarımızı etkiledi sevgili anneler...

Mutlu Besinler Mutlu Yüzler

19/05/2017
Son zamanlarda ne kadar gerginsin? Artık gülmek senin için çok zor bir davranış haline mi geldi? Kendini devamlı huzursuz ve mutsuz mu hissediyorsun? Belki de farkında olmadan beslenmendeki yanlış seçimler veya eksiklikler bu durumu tetikliyor olabilir. O zaman mutluluk hormonunu doğal yoldan arttırmaya ne dersin ? Beslenmende yapacağın birkaç düzenleme ile kendini daha pozitif hissetmek istiyor ve bu besinleri merak ediyorsan okumaya devam etmelisin

Daha seksi bacaklara sahip ol!

18/05/2017
Yaz tatili geliyor gardırobunun en sevdiğin parçaları şortlar içinde daha seksi bacaklara sahip olmak ister misin? Yeni trend artık zayıf değil atletik ve fit olmak. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde yazdığım maddeleri yap ve yazın en seksi bacakları için vücudunu önce içten besle!

Düşük Kalorili Diyet Tuzağı

17/05/2017
Güneş kendini iyiden iyiye göstermeye başladı, tatil planları yapıldı fakat bir problem var! Kilolar… kurtulmak istediğin fazlalıkların için sihirli bir değnekten daha fazlasına ihtiyacın olduğunu anladın. Sırada ise kısa yoldan kilo kaybetmeni sağlayacağına inandığın düşük kalorili diyetler mi var? Başlamadan önce bu makaleyi mutlaka okumalısın!

Selülite Karşı Gardını Al, Mutlu Kal

12/05/2017
Yaza girerken aklına ilk takılan şeylerden birisi selülit problemi ise bu yazıyı iyi okumalısın. Çünkü yaşam tarzında veya beslenmende yaptığın bazı yanlışlar bu sorunu daha fazla tetikliyor olabilir. Sen de yapman gerekenleri öğrenerek selülit riskini azaltmak istiyorsan hemen yazıyı okumaya başlayabilirsin 

Diyet Bekçilerine Dikkat!

11/05/2017
Forma girmeye daha sağlıklı beslenmeye karar vermişsin duyduğuma göre öncelikle seni tebrik ederim. Diyetisyeninle birlikte muhteşem bir programa başladın kendini çok iyi hissediyorsun. Ancak bir sorun var evet sen onlara kısaca ‘’diyet bekçilerim’’ diyebilirsin. Kimlerden mi bahsediyorum? Kilo vermeye çalışırken sosyal çevrenden ‘’ahkam kesenlerin’’ verdiği olumlu ya da olumsuz eleştirilerden bahsediyorum. Daha önce bir diyet programına dahil olduysan şu an beni çok daha iyi anlıyorsun. Bu haftaki yazımda diyet bekçilerin ile kolayca başa çıkmana yardımcı olacak birkaç tüyo vereceğim sana!

Ateşli Baharatlar ile Tanışmaya Hazır Mısın?

10/05/2017
Mutfağında sihir etkisi yaratan, aromaları, kokuları ve lezzetleriyle yemeklerini tatlandıran baharatların, seni ve partnerini baştan çıkarma özelliği olduğunu biliyor muydun? Evet yanlış duymadın, bazı baharatlar lezzetli bir yemekten daha fazlasını vadediyor ve cinsel hayatını da keyiflendiriyor :) Hazırsan seni bu sihirli baharatlar ile tanıştırıyorum!

İki Kişilik Yemek!

09/05/2017
Hamileliğinde 300 kaloriyi en sağlıklı ve yeterli şekilde nasıl tüketebilirsin? İşte senin için hazırladığımız 300 kalorilik alternatifler :)

Renkler Beslenmeni Nasıl Etkiliyor?

05/05/2017
Yeme davranışının oluşmasında, biyolojik açlık kadar duygusal, psikolojik açlıklar da büyük etki taşıyor. Psikolojini etkileyen faktörler aslında dolaylı yoldan yeme davranışında da etkiler oluşturuyor. Bu faktörlerden birisi olan renkler, sadece duygularına değil yediğin yemeklerdeki seçimlerden, beklediğin tatlara, yediğin yemeğin miktarlarına kadar birçok alanda etki gösteren bir etmen. Renklerin psikolojine ve yeme davranışına olan etkilerini merak ediyor isen, biraz daha ayrıntıya girmek için sayfayı aşağıya kaydırmaya ne dersin?

Kırışıklıklarına önce beslenme ile savaş aç!

03/05/2017
Yaşla birlikte yüzünde beliren çizgiler çok doğalken, farkında olmadan beslenme kaliteni düşürerek bu çizgilerin oluşumlarını hızlandırıyorsun. Unutma, sağlıklı ve dengeli beslenirsen sadece fit olmakla kalmaz; kırışıklıklarınla yaptığın savaşta da kazanan sen olursun. Yıllar geçse de cildinin daha genç ve güzel kalması senin elinde. Nasıl mı?

Diyetine Dost Paketli Ürün Rehberi

03/05/2017
Gıda sanayisinde üretilip ambalajlı bir şekilde raflarda yerini alan her ürünün sağlığın için bir kabus olduğunu mu düşünüyorsun? Bazıları konusunda yanılmadığını söylemeliyim. Fakat yanıldığın noktalarda var! Neler mi? Başlıyoruz :)

Emzirirken Yiyeceğiniz En İyi 15 Besin

02/05/2017
Siz emzirmekle bebeğiniz için en doğru beslenmeyi seçerken; biz de sizler için en iyi 15 besini seçtik. Bebeğiniz için süt üretirken; süt kalitesini ve miktarını artıran 15 besini açıklıyoruz ;)

Öğle Yemeğine JetFit Tarifler

26/04/2017
Öğle yemekleri, çalışırken bireylerin kendilerine kısa bir mola vermeleri, sağlıklı beslenmeye zaman ayırarak performanslarını arttırmaları ve gün içinde ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamaları için oldukça önemlidir. Hazırsan senin için hazırladığım “5 Yıldızlı JetFit Tarifler” ile öğle yemeğinde bedeninde meydana gelecek değişiklikleri açıklıyorum :)

PCOS'ta Doğru Beslenmeyle Doğurganlığı Artır!

25/04/2017
Seyrek gerçekleşen ya da hiç gerçekleşemeyen yumurtlama, PCOS’lu kadınlarda hamile kalma olasılığını azaltır. PCOS’ta doğurganlığı artırabilecek beslenme şeklini tanıyalım o zaman ;)

Yeni Tat: Tatlı Patates

21/04/2017
Görüntüsü ve adı bildiğin patatese benzese de aslında tatlı patates, tamamen farklı bir aileden gelen kök besinler grubunda yer alıyor. Yüksek lif içeriği sayesinde düşük glisemik indekse sahip olan bu patates türü farklı renklerde olmasıyla beraber sağlığında da farklı olumlu etkiler yaratıyor. Tatlı patatesi daha yakından tanımak istiyorsan, o zaman tam gaz aşağıyı okumaya devam etmelisin :)

10 maddede ''Yaz'' vücuduna hazırlık

20/04/2017
10 maddede yaz vücuduna kavuşmak için istiyorsan; pozitif ol, iyi düşün, bedenini ve ruhunu saydığım bu maddeler ile besle ve doya doya yaşamayı sakın unutma

Yüzyıllık Bitki: Çörek Otu

19/04/2017
300.000 yıl öncesine dayanan varoluşu ile Avrupa’da popüler, İslamiyet’te Şifa kaynağı olarak bilinen çörek otunu ne kadar tanıyorsun? Yaklaşık 14 çeşit çörek otu bulunduğundan haberdar mıydın? Bizim kullandığımız hangisi dediğini duyar gibiyim… “Nigella damescana” mutfağımızdaki çörek otu cinsidir. Son 50 yılda bilim dünyasında 600’den fazla makaleye konu olan çörek otunu tanımak için okumaya devam et!

Anti Kolik Beslen!

18/04/2017
Büyük bir heyecanla beklediğiniz bebeğiniz dünyaya geldi ama her gün uzun süreli ağlama krizlerine giriyor ve ne yaparsanız yapın susmuyor mu? Panik yapmayın… Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen bebek koliği ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Dikkat LGS!

14/04/2017
Bilim her geçen gün bağırsak sağlığının hastalıklarla ilişkisini kanıtlıyorken, bu sağlığın bozulmasında birçok problemle karşı karşıya kalabileceğini biliyor muydun? Bağırsağının sağlıksız olmasıyla ortaya çıkabilen LGS, gün geçtikçe birçok kişinin problemi haline gelmiş durumda. Sen de bu sendromu yakından tanımaya, bağırsak sağlığına destekçi olarak diğer hastalıklara karşı da korunmaya hazırsan haydi o zaman başlayalım 

Kendi Salatanı Kendin Yarat

13/04/2017
Evet bu hafta trendy diyetisyen köşemde diyet deyince aklına gelen ilk alternatif salataları konuşalım istiyorum. Malum baharın gelmesiyle birlikte diyet mevsimi açıldı ve sen diyetteyim kelimesini daha sıklıkla söyler oldun. Kendi salatanı kendin yarat başlığı altında hazırladığım bu salata dosyamda sana özel! Önemli olan her basamaktan sevdiğin alternatifleri seçerek kendi salatanı yaratman. Yaratıcılık ve lezzetin buluştuğu bu kavanozlar çok fit ve eğlenceli; hadi başlayalım :)

Uyku Besinleri ile Uykusuzluğa Savaş Aç!

11/04/2017
Hamilelik döneminde yaşadığın fizyolojik ve psikolojik değişiklikler, uyku saatlerinin ve kalitesinin bozulmasına sebep olabilir. Hamile kadınların çoğu, diğer zamanlara göre, daha fazla uyku bozukluğu yaşar. Gün içerisinde beslenmende uyku besinlerine yer vermen ise; uyku kaliteni arttırır, uykuya dalma süreni kısaltır ve ruhunu besler ;)

Yıldız Meyvesi: Karambola

07/04/2017
Haftanın merak edilen meyvesi geliyor! Yıldız meyvesi! Adından da anlaşılacağı gibi kesildiğinde şekliyle tam bir yıldızı andıran bu meyve tropikal bir meyve olmakla beraber yüksek miktarda C vitamini içeriyor. Bununla beraber quersetin, epikateşin ve gallik asit gibi polifenolik flavonoidlerden de zengin oluşuyla yüksek antioksidan etki göstererek bağışıklığını yükseltiyor. Kalorisi ise diğer meyvelere oranla daha düşük, 200 gramı sadece 60 kalori yani 1 porsiyon meyve değerinde. Farklı tropikal meyvelerin çıkmasıyla beraber tüketiminin de arttığı meyve grupları arasında yer alan yıldız meyvesini daha yakından tanıman gerektiğini düşünenlerden isen yazıyı okumaya devam etmelisin.

Fitness Beslenmesi

06/04/2017
Yaza 56 gün kaldı ve sen spor salonunun yolunu tutmaya başladın. Spora başlayan danışanlarımdan sıkça aldığım sorular arasındadır ‘’Nasıl beslenmeliyim?’’ ya da ‘’Spor öncesi ne yemeliyim?’’ …

Doğal Süpürücü: ENGİNAR

05/04/2017
16. yy Avrupası’nda “soylu” bir bitki olarak kabul edilen, kraliyet aileleri ve zenginler tarafından tüketilen enginar, baharın resmen kendini göstermesiyle tezgahlarda yerini aldı! Bu doğal süpürücüyü yakından tanımaya hazır mısın?

Gebelik Şekerim Var!

04/04/2017
Sen de gebelik şekerim var diyorsan, Anne Çocuk Departmanı stajyerimiz Nazlı Uçar'ın yazısını okumak için tıklaman yeter ;)

Kaktür Ailesi Üyesi: Dragon Fruit

31/03/2017
Kaktüs ailesi üyelerinden birisi ile tanışmaya hazır mısın? Son yıllarda dışı ve içi farklı canlı renklerde olan, ejder meyvesi olarak da adlandırılan pitaya, birçok meyve salatasına renk katan besinler arasında. Genelde sarı, beyaz ve kırmızı pitaya türleri bilinmekle beraber, daha çok tüketilen türleri beyaz ve kırmızı renkli olanları  Sen de pitayanın yararları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan, makaleyi okumaya devam etmelisin.

Aşk Besinleri

30/03/2017
Besinlerin aşk hayatına etkisi olur mu demeyin. Sağlıklı beslenmenin bir diğer adıdır seksi beslenmek. Besinler pek çok yolla cinsel hayatınızı iyileştirebilir. Bu aşamada akla ilk afrodizyak besinler gelir. Hem kalbinizi hem ruhunuzu besleyecek EN SEKSİ 10 BESİN:)

Yüksek Tansiyona Karşı Doğal Destek

24/03/2017
Dünyada kardiyovasküler hastalıklardan ölüm ilk sıralarda yer alıyor. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi haline gelen yüksek tansiyon çoğu kişinin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Maalesef sağlıksız beslenme, artan tuz tüketimi, yüksek stres tansiyonu tetikleyen unsurların temellerini oluşturuyor. Peki, tansiyon yüksekliğinde çoğumuzun bildiği limon dışında hangi besinler tansiyonu düşürmede büyük rol oynuyor? Sen de günlük beslenmene ekleyeceğin bazı besinler ile hem kalbini koruyabilir hem de yüksek tansiyonunu düşürmeye yardımcı etki oluşturabilirsin.

Dışı Kavun İçi Greyfurt: Pomelo

17/03/2017
Yeni bir meyve ile tanışmaya hazır mısın? POMELO! Adı kadar sempatik olan bu meyve; dış görünüşüyle kavuna, kokusuyla greyfurta benziyor. Çin greyfurtu ya da ağaç kavunu olarak bilinen pomelo aslında portakal ile greyfurtun melezi olarak geçiyor. Turunçgiller ailesinin en büyük meyveye sahip olanları arasında yer alan pomelo; tat olarak tatlı greyfurtu andırmakla beraber diğer turunçgillere göre asitide oranı daha az olarak bilinmekte. Pomelo büyük portakal dilimleri şeklinde olup dış zarı acılığı sebebiyle fazla tüketilmeyip, zarları soyularak tüketilebilen gerek pratik gerek de sağlıklı bir meyve türü! Sağlığına olan etkilerini merak etmeye başladıysan haydi o zaman başlayalım

Beslenmene Yoğurdu ilave etmen için 8 neden

16/03/2017
Diyetinde en sağlıklı beyaz yoğurda yer aç! The American Journal of Clinical Nutrition’a göre her gün yoğurt tüketmediğinde, bedenine yağ hücrelerini destekleme yönünde mesaj göndermiş oluyorsun. Daha sıkı bir karın istiyorsan günde 3-4 porsiyon süt ve süt ürünü tüketerek yeterince kalsiyum almalısın!

Doğru Beslen Stresi Yönet!

15/03/2017
Azı karar çoğu zarar cümlesini söyleyenler zamanında stres var mıydı bilmiyoruz fakat stres için söylenebilecek en güzel söz olduğundan eminim. Stressiz bir yaşamın mümkün olmadığı günümüz dünyasında doğru beslenerek stresi yönetebileceğin gibi hatalı beslenmenin de stresi arttırdığını biliyor musun? Bu hafta ki konumuz stresi yönetmede beslenmenin gücü! Hazırsan başlayalım :)

2017 Yılı Morun Gücü

10/03/2017
2017 yılının renginin mor olduğunu biliyor muydun? Yeni yılla beraber artık dünya mor besinleri konuşuyor! Yeni yeni görmeye başladığın mor karnabahar, mor patatesin rengini veren aslında antosiyaninin ta kendisi! Bu bileşen yüksek miktarda antioksidan özelliğe sahip olmakta beraber küçükten büyüğe her yaş grubu için sağlığı destekleyici etkiler taşıyor.

Güzellik İçeceği Yeşil Çay

09/03/2017
Genç, güzel ve formda kalman için sana çok basit bir sır veriyorum; her gün 2-3 fincan yeşil çay iç! Gençlik ve güzellik sırlarından oluşan bu yazı dizimizde yeşil çayın aslında bir güzellik içeceği olduğunu keşfedeceksin. İşte yeşil çay içerek hem bedenini hem de ruhunu güzelleştiren tüyolar;

Diyetin Kimliği Olmaz Deme!

08/03/2017
Mart ayının gelmesi ile bahar iyiden iyiye kendini hissettirirken etrafındaki herkesi diyet telaşı sarmaya başladı değil mi? Sen de ekmeği kestim, internette okudum şu çok işe yarıyormuş, kuzenim diyete başladı onun listesini uygularım gibi cümleleri sık sık duymaya başladıysan hepsine kulaklarını tıka ve diyetin kimliği olduğunu hatırla!

Hamileyken Yediğin Meyveler Bebeğinin Bilişsel Gelişimini Artırıyor!

07/03/2017
Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre 18 yaş üstü meyve ve sebze tüketimi, günde en az 5 porsiyon olması gerekirken 2 porsiyondur. Özellikle riskli gruplar göz önüne alındığında; bu yetersizlik en çok bebek ve çocukları etkilemektedir. Nasıl mı?

Doğru Beslen Sınav Başarını Arttır

03/03/2017
Üniversiteye hazırlanan öğrenciler dikkat! Bu haftaki yazı sizin için. Sen de saatlerce çalışmana rağmen hala sınavda yanlış cevabı işaretleyenlerden misin? Ya da kendini aşırı derecede yorgun hissedip bir türlü çalışmaya odaklanamayanlardan mısın? Eğer öyle ise, bu yazıyı iyi okumalısın çünkü çalışmak dışında beslenmendeki yanlış düzenlemeler sınavdaki başarı performansını düşürüyor olabilir!

Regl Öncesi Sendromuna ''Dur'' De

02/03/2017
Elim yüzüm şiş uyanıyorum, bu pantolonumu dün çok rahat giyiyordum bugün belini kapatamıyorum, kendimi aşırı kilo almış gibi hissediyorum, sabah taktığım yüzüğüm parmağımdan çıkmıyor, hayır canım kilo almadım ödemliyim o kadar … Sen de böyle uzayıp giden sorunlardan muzdaripsen, regl öncesi sendromuyla yüzleşmeli ve beslenmeni ona uygun düzenlemelisin. Peki nasıl mı?

JetFit Diyetisyenin Mart Ayı Favorileri

01/03/2017
Cemre düştü ve hemen ardından işte Mart’ta geldi! Bahar hepimiz için yeniliklerin, yeşilliklerin habercisi değil mi? Tabi yaklaşan yazın, giyilecek bikinilerin hayallerini de unutmamak gerek :) Durum böyle olunca benim de Mart ayı favorilerim vücudun kendini yenilemesine destek besinlerden oluştu! İşte sana #jetfitdiyetisyen ‘in favorileri;

Beslenme Konusunda Çocuğunla Çatışma!

28/02/2017
Annenin en muzdarip olduğu konudur; çocuğunun beslenmesi ve yaşadığı iştahsızlık. Çocuk yemek yemediği zaman da annenin en sık yaptığı eylemdir; çocukla çatışmak! Yaşanabilecek bu çatışmaları engellemek adına senin için 8 basit önerim var ;)

Diyette Sosyal Medya Etkisi

22/02/2017
İnternette en çok vakit geçiren ülkeler sıralamasında 16. Sırada yer aldığımızı biliyor muydun? Günde ortalama 4.6 saat bilgisayar başında, 2.9 saat de mobil cihazlarımızda online oluyoruz. Peki bu kadar “online” olmak bizim yeme davranışlarımızı nasıl etkiliyor? Bu konuyu merak ediyorsan okumaya devam etmelisin, çünkü sonuçlar oldukça dikkat çekici!

Yeni Akım: Drunkoreksiya

17/02/2017
Son dönemlerde giderek adını duyurmaya başlayan bir yeme davranış bozukluğu olan drunkoreksia, özellikle gençler arasında yeni trendler arasında! Özellikle yoğun sosyal hayal ile gelen psikolojik temelli bu bozukluk, maalesef ki bireylerin vücutlarında ciddi ve kalıcı hasarlar oluşturabilmekte! Sen de “drunkoreksiya”yı merak ediyorsan, yazıyı okumaya devam etmelisin.

Glütensiz diyet trendine dikkat!

16/02/2017
Hindi fümeli tam tahıllı sandviç… Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış kepekli makarna ya da domatesli bulgur pilavı. Hepsi sağlıklı alternatifler değil mi? Tabi ki oldukça sağlıklı. Peki ‘’glüten şişmanlığı’’ neden konuşulmaya devam ediyor sizce? Ben bir diyetisyen olarak ekmeğe karşı açılan savaşın yeni adının ‘’ gluten free diyet’’ olduğunu düşünüyorum. Peki nedir ‘’gluten free’’ olarak sık sık duyduğunuz glütensiz diyet ?

Kuruyemişlerin Kralı: Yer Fıstığı

10/02/2017
Kendisini, ezmesini, her türlüsünü belki de büyük bir keyifle tükettiğin yer fıstığını sağlığına etkileri hakkında ne kadar bilgin var? Cildinden kalbine, beynine kadar her organına olumlu etkileri olan bu kuruyemişi bilimsel kaynaklarla tanımaya hazırsan haydi o zaman başlıyoruz!

Yeni İnsan Proteinkolik

09/02/2017
Kronik kabızlık problemin var mı? Ara ara nefesinin koktuğunu hissediyor musun? Depresif hal ve tavırlar, yorgunluk , halsizlik ve dikkat dağınıklığı problemi yaşıyor musun? Bu 3 sorudan en az 2’sine evet cevabını veriyorsan bu hafta trendy diyetisyen köşeside seni konuşuyoruz. Evet maalesef ki yeni insanımız proteinkolik!

Demir ile Demir Gibi Metabolizma

08/02/2017
Demir eksikliği ülkemizde başta kadınlar olmak üzere en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Metabolizmanın gençliğinin göstergesi olan demiri daha yakından tanımak ve demir gibi bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsan okumaya devam et!

Bebeklerde Sirkadiyen Ritim Gelişimi

07/02/2017
Sağlıklı bir yaşamı etkileyen sirkadiyen ritmin temelleri hamilelik ve emziklilik döneminde oluşuyor anneler ;) Peki nedir bu sirkadiyen ritim diyorsanız, tıklayın bakalım ;)

Sedef Hastalığında Beslenme Ne Kadar Önemli

03/02/2017
Sedef hastalığı(Psöriasis) ciltte kızarıklık, kaşıntı ve dökülmeler ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Literatürde inflamatuvar hastalıklar arasında gözükmesiyle beraber sebepleri net olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan birçok çalışma stresin, anksiyetenin veya yüksek inflamasyonun bu hastalığı tetikleyebileceğini söylüyor. Peki, sedef hastaları beslenmesinde nelere dikkat ederek etkileri en aza çekebilir? Hazırsan başlayalım 

JetFit Diyetisyenin Şubat Ayı Favorileri

01/02/2017
Kışın kendini hissettirmeye devam ettiği aşk ayı Şubat’tan hepinize Merhaba! Kış mevsimi biterken bu ay sağlıklı mutfak alışverişinde eksik etmemen gerekenleri, Şubat ayının meyve ve sebzelerini senin için yazdım :) Hadi oku bakalım!

Anne Sütünün Yettiğini Nasıl Anlarız?

31/01/2017
Anne sütü miktarıyla ilgili endişeler gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Henüz doğum yapmayan bir anne bile, daha doğum yapmadan sütünün yetmeyeceği korkusuna kapılmaktadır. İşin aslını #fitanneningunlugu köşemde birlikte öğrenmeye ne dersin sevgili anne ;)

Kulaklarınla mı Yiyorsun?

27/01/2017
Yapılan araştırmalar; bulunduğun ortamdaki seslerin, müzik türün ve şiddetinin besin tercihlerini, besinlerdeki algıladığın tatları, yemek yediğin ortamdaki kalış süresini ve orantılı olarak yeme miktarını değiştirdiğini söylüyor. Yemek yerken fark etmeden duyduğun, arka planda olan sesler besin tüketimini nasıl etkiliyor? Bu makaleyi okuduktan sonra etrafındaki seslere ve besin tüketimine daha dikkat eder hale gelebilirsin dikkat  Haydi o zaman bir bir araştırmalarla bu durumu daha yakından inceleyelim!

Dünyanın En Sağlıklı 50 Besini

26/01/2017
TİME Dergisi tüm zamanların en sağlıklı 50 besini sıraladı. Listede, sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken besinler yer almakta unutma dünyanın en uzun yaşayan insanları günde en az 38 çeşit besin tüketiyor. Peki ya sen?

PCOS’a Karşı Gardını Al

25/01/2017
15-50 yaş arası kadınların %10’unda görülen, ilk kez 1953’te keşfedilen yumurtalıklarda birden fazla kistin bulunduğu hormonal bir bozukluk olan PCOS, senin için de bir problemse okumaya başla bakalım!

D Vitamini Güçlü Çocuklar Doğurur!

24/01/2017
Hamileliği süresince D vitamini alan annelerin çocuklarının, daha kuvvetli tutuşlara ve daha fazla kas kitlesine sahip olduğunu biliyor musunuz? Ayrıntılar #fitanneningunlugu köşemde, tık tık ;)

Kışın Vazgeçilmezi: Ekinezya

20/01/2017
Kış dönemine girmeyle artan viral ve bakteriyel hastalıklar, çoğu kişinin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Bu dönemde bağışıklığını yüksek tutmanın yanında özellikle gribal enfeksiyonlara karşı vücudunu korumak için ekinezya ile tanışmaya ne dersin? Bu bitki literatürde gribal enfeksiyonlara karşı koruyuculuğuyla biliniyor! Dahası mı? O zaman ekinezyanın bu ve daha fazla özelliğini merak ediyorsan okumaya devam etmelisin :)

Vitamin Mineral Günlüğüm

19/01/2017
Besin desteği, besin takviyesi ya da suplement; evet diyet takviyeleri günümüzde sağlık alanında bireylerin en çok harcama yaptığı alan.Peki bu konuda bilimsel yayınlar ne diyor? Bilimsel çalışmalar diyet takviyelerinin sağlıklı beslenme ile birlikte yaşam boyu ya da yaşamın belli dönemlerinde kullanımlarının olumlu etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Senin için bu hafta vitamin mineral günlüğüm ile bu besin takviyelerini ayrıntılı bir şekilde ele aldım. Hadi birlikte inceleyelim.

Yağı Yakma, Sağlığınla Oynama

13/01/2017
Sen de yararları olduğundan dolayı bir yağ türünü her pişirme yöntemiyle kullananlardan mısın? O zaman bu yazıyı iyi okumalısın, çünkü fark etmeden yararlı olduğunu düşündüğün yağı fazla ısıya maruz bırakarak sağlıksız hale dönüştürüyor olabilirsin! Pişirmek için koyduğun yağı duman çıkana kadar bekletiyorsan dikkat! Çıkan bu duman aslında o yağı yaktığının ve sana yarar getirmeyeceğinin bir göstergesi.

Yenilenme Sırası Hücrelerinde

11/01/2017
Kendini, tarzını, yaşamını sürekli yenilemeye odaklıyken hücrelerini yenilemenin üstünde ne kadar duruyorsun? En değerli giysin, en büyük organın derin ve içten dışa güzelliğinden sorumlu tüm organların için yenilik etkisini başlatmaya ne dersin? 2016’da hücrelerine verdiğin zararı onarmak için Top6 hücre yenileyici ile tanışma zamanı!

Katı Gıdaya Erken Başlamana Neden Olan 6 Yanlış İşaret

10/01/2017
Katı gıdalara geçerken, biraz aceleci davranıp bebeğin yanlış zamanda -çoğunlukla erken- katı gıdalarla tanışmasına neden olunabilir. Bebek hareketlerinin çoğu gelişim sürecinin normal bir parçasıdır, “katı gıdaya hazır olma”nın bir parçası değildir. Bu yanlış yorumlanan hareketlere gel birlikte bakalım ;)

Gece Uyanmalarının 7 Nedeni

03/01/2017
Bebeklerde gece uyanmaları her zaman açlık olarak algılanmamalıdır! İşte, gece uygulamalarının 7 nedeni sevgili anne ;)

Yeni Yıl İçin Öneriler

02/01/2017
2016 senin için nasıl geçti? Sağlığın için neler yaptın? Hayatında değiştirmek istediklerin neler? İyiler- kötüler ve daha nicesi için mutlaka yazmalısın. Unutma, söz uçar yazı kalır. İşte bizde buradan yola çıkaran dedik ki yeni insanlar olarak artık kendimize daha iyi bakmalıyız, daha iyi davranmalıyız! Ve işte sizler için hazırladığımız 2017 ‘de kendine iyi bak mottolarımız ile karşınızdayız!

Yılbaşında Alkolü Biraz Fazla Kaçırmak Mı?

29/12/2016
Arkadaşlarınla yeni yılı kutlamak için evinde bir party düzenliyorsun ve kutlamanın sevinciyle alkolü biraz fazla kaçırabileceğini düşünüyorsun. Alkol sonrası bedeninde meydana gelen değişiklikleri merak ediyorsan yılbaşı öncesi bu yazımı muhakkak okumalısın;

Böbreklerine İhanet Etme!

23/12/2016
Türkiye Böbrek Hastalığı Prevelansı çalışmasına göre, ülkemizde kronik böbrek hastalığı oranı %15,7; yani diğer bir deyiş ile yetişkin her 6 kişiden birisi kronik böbrek hastası! Durum bu kadar ciddi olmasına rağmen maalesef ki farkındalık bir o kadar düşük! Böbreklerindeki problemler, yaşam kaliteni büyük oranda etkileyebileceği gibi erkenden alacağın önlemler ile sağlık standartlarını yukarıya çekebilirsin. Peki, hangi hatalı uygulamalar ile farkında olmadan böbreklerine zarar veriyorsun?

C Vitamini Dosyası

22/12/2016
Bir orta boy portakal mı 1 orta boy kivi mi? Daha yüksek C vitaminli bir ara öğün tercih etmek istesen senin seçimin hangisi olurdu. Cevabım makalenin sonunda  Bu hafta C vitamini dosyası ile C vitaminin tüm gerçeklerini sana aktaracağım;

Bebek Beslenmesinde Blendere Son!

20/12/2016
Ek besin dönemine geçilen 6. ayda bebekler birçok özellik geliştirirler. Çiğneme becerilerinin geliştiği bu dönemde, yapılan en büyük hata; bebeğin önüne blenderize edilen (yani pürüzsüz hale getirilen) besinler konulmasıdır. Peki ama neden “blender besinler” bebeğin hayatında olmamalı?

Siyah Tomurcuk: Karabiber

16/12/2016
En fazla tuzun yanında arkadaşlığıyla bildiğin karabiberin sağlığına etkilerini biliyor musun? İşte sana 5 adımda karabiberin faydaları!

Sebzelerin Süpermeni Brokoli

15/12/2016
Dünyada her yıl 12 milyon kişinin kansere yakalandığına dikkat çeken bilim adamları, brokolinin hastalıkla mücadelede ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtiyor unutma sevgili okurum! Brokoli, ultra güçlü antikanserojen bileşenleriyle sebzelerin süpermeni Mutfağında bu kış brokoliye yer açman için seni ikna etmeye geldim hadi makalemin devamına tıkla…

Süt Üretimine İyi Bir Başlangıç İçin 8 Adım

13/12/2016
Anne sütü miktarını artırmada, doğum sonrası ilk birkaç ay çok önemlidir sevgili anne. Yeni doğum yaptıysan ya da henüz karnı burnunda bir anne adayıysan; #fitanneningunlugu köşemde 8 adımda süt üretimini artırıyoruz, tıkla bakalım ;)

Direnen Hormon Leptin

08/12/2016
Ne kadar çabalarsan çabala ya kilo kaybedemiyorsun ya da kaybettiğin kiloyu korumada başarı sağlayamıyorsun! Yaşadığın durum tam olarak bu diyorsan; bugün seni bilim dünyasının çoktandır üstünde durduğu fakat çoğu bireyin yakından tanımadığı “leptin hormonu” ile tanıştıracağım.

Hamilelikte Tatlı Aşeriyorsan Dikkat!

06/12/2016
2012’de yapılan bir araştırmaya göre hamilelerin %50-90’ında da gözlemlenmektedir. Koku alma duyusunda gelişen hassasiyet sonucu, anne adayları sevdikleri besinlerin kokusunu daha yoğun hissederler ve sonucunda canları çeker, yemek isterler :) Fakat bu tablo, sürekli olarak -tatlı- aşermeye dönerse, gözden geçirilmesi gereken bazı noktalar var demektir!

5 ADIMDA ANTİ-AKNE CİLT

02/12/2016
Yüksek stres faktörleri, kötü beslenme, hormonal problemler çoğu kişide akne problemini de beraberinde getiriyor. Özellikle beslenmenin basit karbonhidratlardan ve iyi yağlar yerine kötü yağlardan zengin olması, akne oluşumu açısından risk taşıyor! Peki, bunlar dışında hangi faktörler akneyi tetikleyici ya da tedavi edici özelliğe sahip? İşte sana 5 basamakta anti-akne beslenme :)

Bitki çayı içer misin?

01/12/2016
Havalar soğudu ara öğününe bir fincan bitki çayının eşlik etmesini istiyorsan bu yazım tam senlik sevgili okurum Gün içerisinde bitki çaylarından minimum 3 fincan maksimum 5 fincana kadar rahatlıkla tercih edebilirsin. Peki hangi çayı ne zaman içmeliyim diyorsan cevabı makalemin devamında…

Annelerin Korkulu Rüyası: Besin Alerjisi

29/11/2016
Besinde bulunan maddelere karşı minik bebeğinin geliştirdiği hassasiyettir ve ne yazık ki ilk yılda bebeklerde alerji görülme riski yüksektir. Besin alerjilerini #fitanneningunlugu köşemde açıkladım, tık tık :)

ALTIN BAHARAT: ZERDEÇAL

25/11/2016
Dünyanın en değerli baharatları arasında belki de ilk sırada yer alacak olan ama bizlerin yeterince kullanmadığı zerdeçala dair neler biliyorsun? Bilim dünyası alttan girmiş, üstten çıkmış zerdeçala dair ne varsa çoktan araştırıp yayınlara dökmüş. Görünen o ki sağlık alanında altın kadar değerliymiş. Özellikle kansere karşı koruyuculuğuyla bilinen zerdeçala ait daha fazlasını öğrenmeye hazırsan, sayfayı kaydırmaya başla bakalım :)

Şeker hastaları için 10 süper besin

24/11/2016
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta 14 Kasım Dünya Diyabet günüydü sevgili okurum bu hafta trendy diyetisyen köşemde diyabet hastalarına beslenme önerilerini yazdım. Konu başlığımız şeker hastalarının tüketmesi gereken 10 süper besin. Amerikan Diyabet Derneği diyabetin gelişimini önlemede ve diyabette en iyi 10 besini açıkladı sınıflandırma şu şekilde;

Depresyon Sebebi: Yeme Alışkanlıkları

23/11/2016
Bazılarımız, ruhen daha iyi hissetmenin çözümünü yemek olarak görür. Oysaki stresliyken çıtırdayan besinleri, duygusalken damakta kaygan his bırakan besinleri seçmen bilim dünyasında gerçekliği kabul edilmiş bir besin seçimi alışkanlığıdır. Fakat bu alışkanlıklar sonlandırılamaz alışkanlıklar değildir. Ne yapabilirim ki? Dediğini duyar gibiyim… Kendini iyi hissetmediğinde sana önereceğim 3 temel maddeyi böyle anlarda aklına getirerek sağlıklı bir çözüme başvurmaya ne dersin?

Tartıyı Çocuğuna Düşman Etme!

22/11/2016
Çoğu ebeveynin farkında olmadan yaptıkları en büyük hatadır: Çocuğunun ‘kilo ve beden’ algısını değiştirmek! Üstelik bu hatalar doğrudan çocuğun kilo ve beden algısına değildir; kendi bedenleriyle verdikleri savaşın bir yan ürünüdür! En sık yapılan hataları ise #fitanneningünlügü köşemde senin için kaleme aldım sevgili anne ;)

KIRMIZI MUCİZE: PANCAR

18/11/2016
Gerek yemeklerine ve gıda sanayisinde kattığı renklerle, gerek lezzetiyle sofranda yeri olan pancarı ne kadar tanıyorsun? Çoğu kişinin hala zararlı katkı maddesi sandığı fakat sadece tanımlayıcı kod olarak kullanılan E kodlarından “E162”, aslında senin sofrandan eksik etmediğin pancar kırmızısının ta kendisi desem  Çoğumuzun da şeker pancarıyla aynı düşündüğü fakat aslında birbirinden farklı olan kırmızı pancar, sağlığına olan etkileriyle kesinlikle hayatından eksik etmemen besinler arasında yer alıyor. Bilmediğin özellikleriyle pancarı tanımaya hazırsan haydi başlıyoruz :)

Akıllı Fast Food Seçimleri

17/11/2016
Hızlı yaşayan yeni insanla birlikte hızla büyüyen fast food sektörü, beraberinde karın bölgesi yağlanmayı ve obeziteyi de getirdi. Hızlı yemek anlamına gelen fast-food, obezitenin artmasındaki tek suçlu mu sence? Bu alışkanlığı akıllı seçimler yaparak ve zamanlamasına özen göstererek dengelemenin mümkün olduğunu biliyor muydun? Gel birlikte fast food tercihlerini nasıl daha akıllı hale getirebileceğine bakalım;

Çocuklara Uygulanan 7 Yemek Efsanesi

15/11/2016
Anneler olarak çocuklarımıza uyguladığımız çok ciddi yemek efsaneleri var sevgili anneler! Hemen hemen herkesin uyguladığı 7 efsaneyi #fitanneningünlüğü köşemde doğrularıyla açıklıyorum ;)

SAĞLIK TOHUMU: ÇEMEN OTU

11/11/2016
Kimi bayılır lezzetine, kimi ise kokusundan tercih etmez tüketmeyi. Kimi ise hiç adını bile duymamıştır bugüne kadar. O zaman duymayan kalmasın, adını duyduğun kadar yararları da aklının bir köşesinde kalsın. Şaşıracağın birçok yönüyle çemen otunun yararları ekranına gelsin :)

Pop-Quiz- Yeme bağımlısı mısın?

10/11/2016
‘’Yemek yemek kilo aldıran bir eylem olmasa hayatımın 5 dakikasını pas geçmezdim.’’ demişti çok sevdiğim bir danışanım görüşmemizde. Yeme bağımlılığı nedir? Peki sen yeme bağımlısı olduğunu düşünüyor musun? Bağımlı olduğunu nasıl anlarsın? Hangi yiyeceklere bağımlılık daha sık gözlemleniyor ve yeme bağımlılığının çözümü var mı? Trendy diyetisyen köşemde bu hafta yeme bağımlığını konuşuyoruz;

İnsomnia’da Beslenme Mucizesi

09/11/2016
İnsomnia; uykuya dalmakta veya derin uykuya geçip, uykuyu sürdürmekte zorlanma demektir. Yetişkinlerin yaklaşık %15-20’sinde son derece yaygın olan bu uykusuzluk, zaman içerisinde hem ruhsal hem de fiziksel olarak insan sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

DOĞAL ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER

04/11/2016
Havalar soğurken, kış kapıyı çalarken düşen bağışıklıklar ve başlayan hastalıklarla başın dertte mi? Belki de ayakta geçirdiğin hastalığın en kötüsü de yüksek ateş. Yediğin meyve ve sebzeler yanında tüketeceğin bazı besinlerin bağışıklığını kuvvetlendireceği gibi doğal ateş düşürücü etkiye sahip olduğunu biliyor muydun? Hangi besinler dediğini duyar gibiyim  O zaman hazırsan başlıyoruz..!

Protein bağımlısı mısın?

03/11/2016
Ben protein bağımlısı değilim ki dediğini duyar gibiyim ancak üzülerek söylemem gerek ki günümüzde popüler diyetlerin etkisi altında kalmış pek çok bireyde protein konusunda bir takıntı oluşmuş durumda. Hatta buna asla karbonhidrat tüketmeme takıntısı da diyebiliriz. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde fazla protein tüketiminin bilmediğiniz etkilerine sizden gelen birkaç soru ile değindim gelin proteinkolik yeni insanın sağlık problemlerini birlikte inceleyelim;

İnsülin Direncine Direnen Top5 Besin

02/11/2016
Yeni insanın karın çevresi yağlanması fazla, kan şekeri dalgalanıyor, yemekten hemen sonra canı tatlı istiyor ve sağlıklı diyet listeleri ile dahi zor kilo veriyor… Çünkü insülin direnci var! Ve insülin direncine nasıl direneceğini de bilmiyor. Oysaki besinler insülin direncine direnmesi için ona destek olmaya hazır! Bu hafta #jetbilgi köşemde seni insülin direncine direnen besinlerin içerisinden seçtiğim TOP5 besin ile tanıştıracağım, hazırsan başlıyoruz :)

Bebeğinle Dışarıda Yemeye Hazır Mısın?

01/11/2016
Yapılacak yemek aktivitelerini daha az problemle geçirmek adına, senin için bazı önerilerimiz var ;)

GECE FARESİ: NED

28/10/2016
Sen de geceleri geç saatlerde buzdolabını karıştıran, birden kendini dünyayı yemiş halde bulanlardan mısın? O zaman gece faresi NED hikayesini dinlemelisin, çünkü sende de olabilir! Göz ardı ederek küçük sandığın bir problemin zamanla kontrol altına alamadığın bir sorun haline gelerek sağlık konforunu etkilemesini istemiyorsan yazılanları dikkatle okumaya hazır mısın :)

İnsülin direncin mi var?

27/10/2016
İNSÜLİN DİRENCİN Mİ VAR? “ Yedikçe yeme isteğim oluyor, yemek sonrasında hemen canım tatlı şeyler çekiyor, sık acıkıyorum ve çok sık tatlı yiyorum” gibi şikayetlere sahipsen ve karın çevresindeki yağlanman gün geçtikçe artıyorsa. Sen de insülin direncine sahip olabilirsin lütfen öncelikli olarak endokrin doktoruna başvur ve gerekli kan tetkiklerini yaptır.

Sağlığın Pusulası: Mezura

26/10/2016
Sadece vücut tipinin belirlenmesi, kıyafetlerin üstüne göre dikilmesi için kullanıldığını sandığın mezuranın sağlığının pusulası olduğunu biliyor musun? Söz konusu kilo yönetimi ve sağlık olduğunda herkes tartıya kulak verse de, bu konuda en ilkel ve en doğru sözü ‘mezura’ söylüyor! Nasıl mı? Okumaya devam et açıklıyorum :)

Fit Annenin Su Notları

25/10/2016
İşlerin yoğunluğu, bebeğe bakma gibi nedenlerden dolayı “su içemiyorum” veya “su içmeyi unutuyorum” bahanelerini, artık mazide bırakalım değil mi sevgili anneler? Bir fit annenin (hamile veya emzikli) su içmek için o kadar çok nedeni var ki say say bitmez… Ben #fitanneningünlüğü köşemde senin için 5 tanesini sıraladım bile ;)

SARIDAN GELEN SAĞLIK: HARDAL

21/10/2016
Turpgiller ailesinden olan hardal birçok çeşidine karşın en çok beyaz, siyah ve kırmızı hardal türleri biliniyor ve genelde tohumları ve yağının tüketimi tercih ediliyor. Hardal baharatlar listene çok fazla girmiyorsa, aşağıda yararlarını okuduktan sonra fikrin her an değişebilir  Keşfe çıkmaya hazır mısın?

Diyetin yasaklı sebzesi havuç?

20/10/2016
Kış mevsimini sağlıklı ve formda geçirmek için bu dönemde bağışıklık sistemimize önemli roller düşmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek , kışa formda bir merhaba demek için bahar temizliğinin tam zamanı. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde diyetin yasaklı sebzesi havucu ele aldım. Yesek mi yemesek mi diye düşünüyorsan haftanın makalesi senin için geliyor;

Anneler Haydi Mutfağa!

19/10/2016
Çocuğunun dünyası rengarenk, hayalleri sınır tanımaz ve inanamazsın belki ama herkesten daha yaratıcı. Kendilerini geliştirmeye bu kadar açık oldukları bir dönemde, yapman gerekenler ise çok basit...

Diyette Prebiyotik Etki

18/10/2016
Geçtiğimiz hafta #jetbilgi köşemde probiyotiklerden bahsetmiştim. Bu hafta da konumuz probiyotiklerin besin kaynağı prebiyotikler! İnsanlarda sindirim enzimleri tarafından sindirilemeyen ve pek çok faydası olan bu besinler ile tanışmaya hazır mısın? :)

KÖTÜ NEFESE DOĞAL ÇÖZÜM

14/10/2016
Sen de devamlı çözüm bulamadığın ağız kokularından mı şikâyetçisin? Peki, bu kokuların neden olabileceğin hakkında bilgin var mı? Latincede halitus ve osis kelimelerinden türeyen ve “ağızda oluşan, hem kişiyi hem de etrafındaki insanları rahatsız eden çirkin koku” anlamında kullanılan Halitosis birçok kişinin kurtulamadığı bir sağlık problemi! Sebeplerine göre değişmekle beraber doğru uygulamalarla ağız kokusundan kurtulman çok kolay olabilir? Peki, neler ağız kokusuna sebep olur ve hangi besinlerle bu problemin önüne geçebilirsin? Devamı bir tık aşağıda :)

Trend ürünleri seviyoruz-Konjac

13/10/2016
Eğer bugüne kadar konjac bitkisini ve bu bitkiden yapılan noodle ya da pirincinin olduğunu duymadıysan seni diyette sihirli bir besinle tanıştırıyorum diyebiliriz. Amerika’da sıfır karbonhidrat, sıfır yağ ve sıfır kalori içermesi sebebi ile sihirli noodle anlamına gelen “Miracle Noodle” olarak tanınan bu besini eminim sen de çok seviceksin. Neden mi?

Paket Süt Mü, Doğal Süt Mü?

11/10/2016
Son yıllarda hızla artan “doğal beslenme takıntısı” süt alımını ve kaynaklarını olumsuz etkilemektedir. Pastörize veya uzun ömürlü süt yerine, elle sağılmış çiğ sütler artık daha revaçta. Peki elle sağılan sütlerin besin değerinin pastörize veya uzun ömürlü sütlere göre daha çok kayıp yaşadığını ve mikrobiyolojik özelliklerin daha patojen olduğunu biliyor muydunuz?

Çin Tıbbı Üyesi: RAVENT

07/10/2016
Kuzukulağı ailesi üyesi olan ravente merhaba de! Belki de adını ilk defa duyuyor olabilirsin? Daha çok Batı Avrupa mutfaklarında kullanılan raventi uçkun/ışkın otu olarak da duymuş olabilirsin. Binlerce yıllardan beri özellikle geleneksel Çin tıbbının vazgeçilmez malzemelerinden birisi olan bu bitkinin yararlarını öğrenmeye hazır mısın? O zaman haydi alt satıra geçerek okumaya başla :)

Balık tüketmen için 10 neden

06/10/2016
Dünya ortalamasının yarısına, Avrupa ortalamasının ise üçte birine ancak ulaşıyor günlük tüketimimiz. Hangi besinden mi bahsediyorum; maalesef ki balık. Deniz ülkesi olmamıza rağmen neden hala balık tüketme alışkanlığı edinemiyoruz? Bu haftaki köşemde balık tüketmen için 10 nedene yer veriyorum;

Her Güne 1 Probiyotik Etki

05/10/2016
Probiyotiklerin bağırsak floranda bulunan, sağlığına faydaları bilim dünyasında oldukça büyük yankı uyandıran bakteriler olduğunu biliyorsun değil mi? Senin için #jetfitdiyetisyen köşemde probiyotikleri düzenli olarak hayatında bulundurman için her güne 1 neden yazdım. Hazırsan bu afacan bakterilerin 7 önemli faydasını mercek altına alalım…

Süt Fabrikanızı Tanıyın: Ne Kadar Süt?

04/10/2016
#fitanneningünlüğü köşemden merhaba sevgili annelerim… Öncelikle tüm annelerimin emzirme haftasını kutluyorum ve anne sütü almayan bebek kalmasın diyorum :) Bu hafta emzirme haftasına özel yazı konumuz ise: anne sütü üretim miktarı. Yeni doğum yapan annelerin aklında hep aynı soru: “Sütüm olacak mı? Bebeğime yetecek mi?”. Peki süt fabrikanız ne kadar süt üretiyor, neye göre karar veriyor?

Doğal Ağrı Kesiciler

30/09/2016
Sen de regl ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrılarıyla ya da nöropatik ağrılarla boğuşanlardan mısın? O zaman bu yazı tam sana göre! Beslenmene bazı besinleri katarak bu ağrılarını hafifletmen mümkün!

Dream walk

29/09/2016
‘’Uçamıyorsan koş, koşamıyorsan yürü,…’’ demiş ünlü bir sosyolog Martin Luther King İşte biz de tam bu noktadan çıktık hayal yürüyüşü projemize. ‘’Dream walk’’ nedir diye sorduğunu duyar gibiyim. O zaman açıklıyorum çok yakın zamanda gerçekleşecek bu etkinliğin detayları bu hafta trendy diyetisyen köşemde.

Yeni Nesil ProteinKolik Anneler

28/09/2016
“Çocuğum tam beş tane köfte yedi, bir litre süt içti, her gün iki yumurta yer” diye sevinen anne, üzülerek belirtiyoruz ki bu durum sevindirecek değil, aksine düşündürecek bir durum! Çocuklarınıza yüklediğiniz fazladan her bir gram proteinin, obezite ve buna bağlı oluşan kronik hastalıkların görülme riskini artığını biliyor musunuz? #fitanneningünlüğü köşemde siz proteinkolik anneler için yazdım, tıklayın bakalım…

5 BESİNLE SAĞLIKLI KARACİĞER

23/09/2016
Kurban bayramında tatlıların, yağlı yemeklerin ve proteinlerin fazlaca tüketimiyle beraber bazı organların mesaiye kalarak yorulmuş olabilir  Bu organlardan ilk sırada yer alan karaciğerine biraz tatil imkanı tanımak, yediklerinle en iyi detoksu yapıp ve canlandırmak senin elinde. İşte sana karaciğerini eskisinden daha sağlıklı hale getirecek 5 besin

Uzun vadede kilo vermeni sağlayacak B planı

22/09/2016
Tamam yaz tatili bitmiş olabilir,okullar açılmış olabilir sevgili okurum; ama bir sonraki yaz için önümüzde tam 8 ayımız var. Göz açıp kapayıncaya kadar geçmesini istemiyorsan şimdi hareket zaman! O zaman sana bir önerim var uzun vadede kilo vermeni ve daha sıkı bir vücuda sahip olmanı sağlayacak bir B planına ne dersin?

Anne Sütünden Efsaneler

20/09/2016
Emzirmek; duygu ve düşüncelerimizde etkisi olan kültürel değerlerden fazlasıyla etkilenmektedir sevgili anneler. Toplumda -ki en çok ailenizde- anne sütüyle ilgili duyduğunuz bazı yaygın inanışlar var ya, işte onlar birer efsane! Gelin bu efsanelere birlikte göz atalım ;)

Tahılların Kraliçesi: AMARANTH

10/08/2016
Tarihi 5.000-6.000 yıl öncesinde Azteklere kadar dayanan amaranth son yıllarda beslenme dünyasında da sıkça ismini duyduğumuz tahıllardan. Bu hafta #jetbilgi köşemde neden ismini sıkça duyduğumuzu anlatıyorum! Hazırsan tahılların kraliçesine yakından bakmaya başlayalım…

Anne Sütü Gerçekleri: Süt Fabrikanızı Tanıyın

09/08/2016
Anne sütü oluşumu hangi faktörlere bağlı? Annenizin size anne sütü vermesi veya verememesi, sizin de bebeğinize anne sütü vermenizi gerçekten etkiliyor mu? Yeterli anne sütü üretimi için neler yapmalıyız? Bu sorular yeni doğum yapan tüm annelerin akıllarını karıştırıyor, hatta anne adaylarının bile. #fitanneningünlüğü köşemde yer vereceğim “Anne Sütü Gerçekleri” yazı dizisinde, öncelikle süt fabrikanızı tanımanızı istiyorum :)

YÜKSEK ORAC SKOR YÜKSEK BAĞIŞIKLIK

05/08/2016
Oksijen radikal absorbans kapasitesi (ORAC) yöntemi, kimyasal biyomarkerlar kullanılarak maddelerin toplam antioksidan güçlerini ölçen bir yöntemdir. Yani ORAC skoruna bakarak bir besinin ne kadar fazla antioksidan içerikte olduğunu anlayabilirsin! Bir besin ne kadar çok antioksidan içerikliyse, o kadar çok vücudundaki serbest radikalleri yok ederek; bağışıklığını arttırıp hastalıklara karşı seni koruyacağı anlamına gelmektedir.

Beslenmede yeni trend:Muz unu

04/08/2016
Dünyanın konuştuğu son trend besinlerden bir tanesi muz unu; ‘’green banana flour’’ başlığı altında bir çok tarifte kullanılıyor. Yeşil muzun soyulup kurutulduktan sonra öğütülmesi ile elde edilen muz ununun 1 kilogramı için 8-9 kilogram yeşil muza ihtiyaç varmış. Trendy diyetisyen köşemde bu besini senin için araştırdım;

Sosyal Medya Diyeti

03/08/2016
Her saat başı sosyal medya platformlarında ana sayfayı güncelliyor, pek çok doğru-yanlış bilgi kaynağı hesabı takip ediyor… Yeni insanın hayatı diji-hayattan oluşuyor! Peki bu hayatın beslenmene çok büyük etkisi olduğunun farkında mısın?

SÜPER ANTİOKSİDAN: ALFA LİPOİK ASİT

29/07/2016
Hem suda hem de yağda çözünerek birçok dokuya ulaşabilme özelliğine sahip, süper antioksidan etkili vitamin benzeri madde olan Alfa Lipoik Asit(ALA), son zamanlarda çoğu kişinin merak ettiği konular arasında. Peki, bu madde hakkında ne kadar bilimsel bilgiye sahipsin? 5 adımda sağlığına etkilerini en bilimsel yönüyle öğrenmek için okumaya devam et :)

Reytingi Yüksek Besin Yumurta

27/07/2016
Yeryüzünde anne sütünden sonra en kaliteli protein içeriğine sahip yumurta bundan çok değil 5-6 sene önce medyada karalanan, şimdilerde ise kıymeti anlaşılan reytingi yüksek besinlerden! Bu hafta #jetbilgi köşemde neden bu kadar kıymetli olduğunu yazdım. Hazırsan başlayalım :)

Çocuklarımızın Yoğurdu Nasıl Olmalı?

26/07/2016
Çocuklarımızı besinlere karşı koruma eğilimindeyiz. Ama hatalı ve sağlıksız beslenmeden korurken, farkında olmadan yaptığımız yanlış uygulamalar ise aslında onların hayatlarını daha çok riske atıyor! Bu yanlış uygulamalardan bir tanesi de: Yoğurt! Çocuklarımızın yoğurdu nasıl olmalı? Bu hafta #fitanneningünlüğü köşemde, sizlere çocuklarımızın sağlıkla yiyeceği yoğurdu nasıl elde edeceğimizi anlatacağım sevgili anneler...

Davetler Diyetini Sabote Etmesin!

14/07/2016
Cuma akşamı arkadaşlarınla yemek, cumartesi gecesi sosyal sorumluluk daveti, pazar için brunch sözü derken diyette olduğunu unutanlardan mısın? Hepsi üst üste geldi diyetimde bu davetler ile nasıl kilo yönetimimi sağlayacağım diye düşünüyorsan bu hafta trendy diyetisyen köşemde senin için birkaç fit davet önerilerine yer verdim hadi göz atmaya başla;

MUTFAĞININ OLMAZSA OLMAZI: YULAF

13/07/2016
Diyet listelerinin vazgeçilmezi yulaf her gün beslenmende mutlaka bulundurman gereken bir besin. Sihri içerisindeki vitamin-mineraller ile birlikte ‘beta glukan’ dan geliyor! Popüler olmasının hakkını veren yulafın neden hayatında olması gerektiğini merak ediyorsan okumaya devam et :)

Çocuklarda Şeker Tüketimi!

12/07/2016
Çocukların vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir; şeker! Ebeveynler olarak çocuklarımızın şeker tüketmelerini istemeyiz, ama ağlayınca da sakinleşmesi için şeker veririz. Peki onların hayatında şekere ne kadar yer vermeliyiz? Yasaklamalı mıyız, izin vermeli miyiz? İşin sırrı ise sevgili anneler, porsiyon kontrolünde ;)

Fit Bayram Rehberi

02/07/2016
Bayramlar hepimiz için birlik, beraberlik dolu büyük sofralar ve bolluk, bereket simgesidir. Çoğu zamanda sağlıklı beslenmeden çok keyfin ön planda tutulduğu bayramlarımızı da formda geçirmek aslında zannettiğin kadar da zor değil! Hem sevdiklerinin sağlığını hem de kendi sağlığını korumak için hazırladığım lezzetli ve formda bayram önerilerini hayata geçirerek sağlık dolu nice bayramlara ne dersin?

YAŞLI BİLGE: GİNKGO BİLOBA

24/06/2016
Yaşayan en eski ağaç türlerinden olan, Mabet Ağacı olarak da bilinen bu ağaç hikâyesi ve yararlarıyla seni kendisine hayran bırakabilir! 1945 yılındaki Hiroşima bombasından 1-2 km uzaklıktaki 6 Ginkgo Bloba ağacının patlamadan etkilenmemiş olması seni şaşırtacak maddeler arasında! 1000 yaşına kadar yaşayabilen bu ağacın yapraklarının yararlarını öğrenmeye hazırsan, başlıyoruz:

Fit olmak için önce fitşef ol!

23/06/2016
Mevsimlerden bikini mevsimindeyiz. Biliyorum senin de hayalin yaz tatilinde fit ve daha sıkı bir vücuda sahip olmak. Bunun için sana küçük bir ipucu önce mutfağının fit şefi olmalısın! Bu hafta trendy diyetisyen köşemde yayınlayacağım fit öneriler senin yaza formda girmeni sağlayacak. İşte fit şeflikten fit bir vücuda giden yolda sana önerilerim;

Bebeğinizi Ne Kadar Emzirmelisiniz?

22/06/2016
Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi, Amerikan Diyetetik Derneği, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü önermektedir. Ek besinlere geçtikten sonra da mümkün olduğu kadar devam edilmelidir...

MİGRENE BESLENMEYLE ÇÖZÜM!

17/06/2016
Sen de sık sık migren atakları geçirenlerden isen bu haftaki konu tam sana göre! Çoğu kişinin korkulu rüyası haline gelmiş olan migren ataklarını tetikleyen etkenler neler? Bu atakların şiddetini ve sıklığını azaltmak mümkün mü? Bu ve daha fazla sorularının cevapları için okumaya devam et :)

DİYETTE DONDURMA VERSEM?

16/06/2016
Yaz aylarında kim bir külah mutluluğa hayır diyebilir ki? Evet Dünyanın en sevilen sütlü tatlısı dondurmadan bahsediyorum. Bu vazgeçilmez lezzet birçok tatlıdan daha fit desem :) Diğer tatlılarla ufak çapta bir karşılaştırma yaptığımızda kalori içeriği son derece düşük olan dondurmanın fit 10 listemizin başında geldiğini gördük!

Koenzim Q10’in Sihri

15/06/2016
Yeni insanın uzayan yaşam süresi, değişen alışkanlıkları ve yaşadığı atmosfer sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Ve hepimiz yaşamımız boyunca ruh ve bedenimizin genç kalması için çabalıyoruz! Konu uzayan yaşam ömrüne karşı genç kalmak olunca bilim dünyasında çok sık adını duyduğumuz Koenzim Q10’ de #jetbilgi köşemin konusu oldu  hazırsan başlayalım…

Hamilelikte Çikolata Tüketin!

14/06/2016
Çikolata çoğu kadının hayatında önemli bir yere sahip olan, zor günlerinde dert ortağı, mutlu günlerinde ise sevincini paylaştığı bir besindir. Peki hamilelikte? Bu hafta #fitanneningünlüğü köşemde size bir sürprizim var anne adayları :) Açıklıyorum, haydi tık tık…

Kızıl Güneş Aspir

10/06/2016
Papatyagiller familyasından olan aspir hakkında ne kadar bilgin var? Sık sık safranla karıştırılması sebebiyle “yalancı safran” da denilen bu bitkinin 5 maddede yararlarını öğrenmek için okumaya devam et :)

Serinleten Fit5 Çay

08/06/2016
Havalar zaman zaman serinlese de bastıran sıcaklar ve ramazanın gelişi ile en çok ihtiyaç duyduğun şey belki de seni serinletecek içecekler! Araştırmalara bakıldığında Türkiye’de içecek tüketiminin %37’sinin gazlı içeceklerden geldiği görülmekte. Bu duruma #formeodiyetisyenleri olarak bir çözüm bulalım dedik ve içini serinletirken sağlığını koruyan 5 fit çay tarifi hazırladık. Hazırsan sayfayı aşağı kaydırabilirsin :)

Ananas Mucizesi: Bromelain!

03/06/2016
Bromelain adını hiç duymuş muydun? Belki ananas dersek sana daha tanıdık gelebilir. Ananas içerisinde bulunan, protein sindirim enzimlerinin karışımı olarak geçen bu enzimin vücudundaki olumlu etkilerini merak mı ediyorsun? O zaman sayfayı aşağı kaydırmaya devam etmelisin :)

Çocuğuna Geçen Miras: Yeme Tutumların!

31/05/2016
Aile, çocuğun beslenme alışkanlıkları geliştirmesinde en önemli çevresel etkendir. Ne yazık ki “çocuklarımıza sağlıklı bir yaşam oluşturma”nın temellerinin, anne ve baba davranışları sonucunda geliştiğini unutuyoruz. Farkında olmadan sağlıksız beslenen, seçici yiyen ve yeme davranış bozukluğu olan çocuklar yetiştiriyoruz.

ERKEKLERİN KÂBUSU PROSTAT

27/05/2016
Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) Globacon verilerine göre erkeklerde en sık görülen kanser sıralamasında prostat kanseri Dünyada ilk, Türkiye’de ise 2. Sırada yer alıyor! Peki, sıklığı bu kadar artan prostat kanserine karşı kendini hangi besinlerle koruyabilirsin? Cevabı hemen alt satırda, haydi okumaya başla :)

Fit Hamilelerin Egzersiz Rehberi

24/05/2016
Hamilelikte en çok meral edilen konulardan bir tanesi de egzersizdir, sevgili anneler ve anne adayları. Bu hafta #fitanneningünlüğü köşemde, akıllara takılan sorularınızı cevaplandırmak adına egzersiz rehberi oluşturdum sizler için…

METABOLİZMA HIZINA HIZ KATAN 10 MADDE

23/05/2016
Kısa zamanda sağlıksız kilo verdiren diyetlerle metabolizmana ihanet etme! Sağlıkla ilgili her uygulamada olduğu gibi konu “Beslenme” olunca da fiziksel yaşını büyütmeden, sağlığını kaybetmeden ve vücudunu yormadan adım atmalı, sağlıklı diyetlerden vazgeçmemelisin! Unutma! Gerçek bir başarı her zaman kalıcı ve sürdürülebilir olandır! İşte sana hayat boyu sürdürebileceğin metabolizmanı turbo moduna geçirebileceğin 10 madde;

Doğru Besin, Sağlıklı Saç

20/05/2016
Sağlıksız ve devamlı dökülen saçlara sahip olduğunu düşünüyorsan, beslenmeni tekrar gözden geçirmelisin! Çünkü yanlış beslenme, vücudundaki vitamin veya minerallerin eksikliğiyle saçlarının bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Hangi vitamin ve minerallerin buna sebep olduğunu öğrenmek istiyorsan, haydi başlayalım

Sofranın da Bir Adabı Var!

17/05/2016
Konu çocuklarda yemek yeme ve yedirme düzeni olunca; annelerin hem yaratıcılıkları hem de güçleri sınır tanımaz! #fitanneningünlüğü köşemde daha önce siz annelere, yemek deneme yöntemlerinden bahsetmiştim. Şimdi ise sırada yemek yeme düzeni var. Yani demem o ki; karşımızdaki çocuk da olsa her sofranın bir adabı var!

2016 WELLNESS TRENDLERİ

16/05/2016
Etrafımızda wellness tutkunlarının sayısı gittikçe artmaya başlarken wellness trendlerine de her gün bir yenisi ekleniyor. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde senin için 2016 yazının en trend akımlarını paylaşıyorum hadi yazının devamına tıkla;)

DİKKAT HMF!

13/05/2016
Daha sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünüp tatlılarını bal veya pekmezle mi tatlandırıyorsun? Peki pişirirken uyguladığın ısıl işlemin, yaptığın yemeği sağlıklıdan zararlı bir alternatife dönüştürdüğünü biliyor muydun? Nasıl diye soruyorsan, işe öncelikle HMF’yi tanıyarak başlayalım.

Yeni İnsanın Yeme Bozukluğu; Ortoreksiya Nervosa!

11/05/2016
Paketli gıdalardan korkuyor, yediği her yiyeceğin saf, doğal ve süper sağlıklı olmasına dikkat ediyor… sürekli internette, televizyonda ve daha pek çok yerde beslenme ile ilgili araştırmalar yapıyor… katkı maddesi içeren her gıdanın kabus olduğunu düşünüyor ve bu yüzden pek çok besini hayatından çıkarıyor… Bu tablo sana tanıdık geldi mi? İşte yeni insanın yeme bozukluğunun temelleri tüm bu davranışların birleşimi ile meydana gelen takıntılardan oluşuyor!

KAHVENİ SAĞLIKLI HALE GETİR

09/05/2016
Evet, bu hafta trendy diyetisyen köşesi konuğum kahve. Onu ağırlamakta hiç zorlanmayacağım kesin, zira dilinden iyi anlarım. Kahve bazılarımız için bir yaşam tarzıdır. Benim için de öyle sevgili takipçim ancak kahveni de fit hale getirmenin birkaç püf noktası var işte bu hafta köşemde sana bu püfidik noktalardan bahsedeceğim.

MAYDANOZ AİLESİ ÜYESİ: KİŞNİŞ

06/05/2016
Maydanoz ailesi üyesi olan kişniş hakkında ne kadar bilgin var? Yaprakları maydanozu andıran bu bitki bazı yerlerde aş otu olarak da biliniyor. Yaprakları dışında kurutulmuş meyveleri de baharat olarak kullanılan kişnişin yararlarını öğrenmeye hazır mısın?

Yo-Yo Sendromuna Yokum De!

04/05/2016
Yo-yo oyuncağını bilir misin? Aşağı yukarı hareketler ile ipin boyu kısalır yada uzar. İşte senin için tartıdaki rakamlarda zaman zaman artıp azalıyorsa ve bu değişiklik diyet olmayan, ama adına diyet dediğin uygulamalarla oluyorsa dikkat Yo-Yo Sendromu!

Lohusa Anneye Giderken Dikkat!

03/05/2016
#fitanneningünlüğü köşesinden kucak dolusu sevgiler fit annelerim, okurlarım… Biliyorsunuz Çarşamba günleri formeo’da toplantı günleri. Geçtiğimiz hafta toplantı yaparken de Yönetici Diyetisyenimiz Elvan Odabaşı Kanar doğum sonrası başından geçen bir olaydan bahsetti bizlere. Ben de hemen aldım kalemi elime ve başladım yazmaya…

SPORCULAR İÇİN YAKIT DEPOSU:KARBONHİDRATLAR

02/05/2016
En konforlu spor ayakkabılarını giydin, şarkı listeni hazırladın ve egzersiz öncesi ısınma hareketlerini tamamladın sence egzersize hazır mısın? İstersen şimdi 1.5-2 saat öncesine geri dönelim :) Egzersiz öncesi son ara öğününde ne tükettin? Unutmamalısın ki her vücudun yaktığı kalori farklıdır. Egzersiz öncesi doğru gıdalar ile beslenerek enerji deponu doldurabilir, kas gelişimi hızlandırabilir ve en önemlisi performansını ciddi anlamda geliştirebilirsin! Bu hafta trendy diyetisyen köşemde yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş öncesi tüketebileceğin alternatif öğünlere yer veriyorum. Hadi sana en uygun alternatifi seç ve performansını 2’ye katla!

Kapari

29/04/2016
Güneşe âşık kapari, çiçek açmadan tomurcukları toplanarak elde edilen bir besin türüdür. Gebre otu olarak da bilinen kapariyi belki de ilk defa duyuyor olabilirsin. Küçük yeşil tohumlar olarak yemekler içinde ilgi çeken kaparinin yararlarını öğrenmeye hazır mısın?

Meyve Yemek ya da Yememek!

27/04/2016
Rengarenk dünyalarına bayılıyor, tatlarına mest oluyor, fakat son zamanda yemekle yememek arasında gidip geliyor musun? Bu haftaki konumuz; meyveler! Senin için hazırladığım hap bilgi dolu bu makaleden sonra meyve yemek ya da yememek… meseleyi netleştireceğimizi düşünüyorum. Hazırsan başlayalım;

Bağırsak Sancılarına Son

22/04/2016
Hassas bir bağırsağa mı sahipsin? Sevdiğin besinleri tüketememek, tüketiminde bitmek bilmeyen bağırsak sancıların tüm keyfini kaçırıyor mu? İşte sana gaz sancılarını hafifletmek için 7 güne 7 süper besin.

Diyetinde Doğal Detoks Akımı Yarat!

20/04/2016
Son zamanlarda sürekli gördüğün detoks çaylar, detoks meyve veya sebze suları seni de detoks akımına dahil etmeye mi zorluyor? Tüm bunları uygulamana gerek kalmadan, sadece beslenmende mevsimine uygun, ufak değişiklikler yaparak detoks yapabileceğini söylesem? Öğrenmek için okumaya devam et bakalım…

“Anne Porsiyonu” Adı Altındaki Gerçekler

19/04/2016
Çocuğuna yedirdiğin yemekler, onun ihtiyacı olanlardan çok uzakta ne yazık ki! İçerik değil demek istediğim sevgili anne, çocukların alması gereken porsiyon miktarlarından bahsediyorum. Bugün #fitanneningünlüğü köşemde, “Anne Porsiyonu” adı altında yatan gizli gerçekten, yani çocuk porsiyonlarından bahsedeceğim…

Süper Besin Kırmızı Biber

18/04/2016
Bu hafta trendy diyetisyen köşemdeki süper besin dosyamız en kırmızı sebzelerden olan kapya biber ya da kırmızı biber olarak bildiğin antioksidan sebze ile devam ediyor;

KAKULEYİ TANIYOR MUSUN?

15/04/2016
Küçük tohumlara, keskin bir kokuya sahip kakuleyi daha yakından tanımaya ne dersin? Belki sen de benim gibi bu bitkiyi ilk defa kahve aroması olarak duymuş olabilirsin? Adını giderek daha fazla duyurmaya başlayan kakulenin sağlığına etkilerini öğrenmek için okumaya devam etmelisin :)

Metropol Kadınına Fit Tüyolar

13/04/2016
Çok yoğun çalışıyor, toplantılardan toplantılara koşuyor, bir günde pek çok yerde bulunuyor veya masasından kalmadan çalışıyor, sorumluluklarını yerine getirmek için var gücü ile çalışıyor… Bu kim? Dediğini duyar gibiyim… Tanıştırayım karşında metropol kadını!

Yetersiz Anne-Çocuk İlişkisi Obeziteyi Tetikliyor!

12/04/2016
Erken yaşta gelişen aile arasındaki ilişkinin, çocuğunun geleceğini etkilediğini biliyor musun sevgili anne? Journal of Pediatrics’de yayınlanan bir çalışmada ergenlik döneminde görülen obeziteyle, çocukluk dönemindeki anne-çocuk ilişkisini incelenmiş ve çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir...

Süper Besin Kakao

11/04/2016
Merhaba sevgili okurum bu hafta trendy diyetisyen köşemde senin için süper besinlerden kakaoyu dosya konusu yaptım bakalım bilmediğimiz ne gibi etkileri varmış;

Sağlığına Sağlık Katan Yağ

08/04/2016
Sağlığına sağlık katan yağ ile tanışmaya hazır mısın? Hindistan cevizi yağı neden bu kadar çok adından bahsettiriyor dersin? Peki, içeriğinde doymuş yağı da barındıran bu yağ türü neden bu kadar sağlıklı dersin? Hindistan cevizi yağının sağlığına olumlu etkilerini öğrenince çok şaşıracaksın! Hazırsan haydi okumaya başla :)

Değişime Hazır Mısın?

06/04/2016
Yaza iki ay kala her yerde herkesin dilinde tekrar diyet… Bahar artık rengarenk günlerin değil diyetin habercisi gibi adeta… Her yıl yaza hazırlanmak için başlattığın bu sürecin bir kısır döngü haline gelmesinden sıkıldıysan gel birlikte bu bahar diyeti değil değişimi başlatalım!

Mamalar Kabusun Olmasın!

05/04/2016
Bir Anne Çocuk Diyetisyeni olarak, annelerimin her zaman normal doğum yapmasını ve bebeklerine anne sütü vermesi gerektiğini savunurum. Çünkü sağlıklı bir geleceğe adımlar bu ikili ile atılır. Ama bazı durumlar vardır ki sevgili anne, elinde olmayan sebeplerden dolayı ne normal doğum yapabilirsin, ne de bebeğine anne sütü verebilirsin… Evet, bu zamana kadar daha çok emzirme ve anne sütünü konuştuk. Sıra mamalarda…

Kilo Vermede Birinci Kural: Bilinçsizlik Sınırı

04/04/2016
Sana bir sır vereyim mi? Maalesef ki her lokmadan sonra durup doyduğumuzu düşünmek diye bir şey insanoğlunun doğasında yok sevgili okurum neden tatları güzel bile olmayan gıdaları bazen aşırı tüketiriz hiç düşündün mü? Bu hafta trendy diyetisyen köşemde kilo vermende birincil kural olan bilinçsizlik sınırını birlikte inceleyecelim hazır mısın?

Maca Tozunun Sihri

01/04/2016
Şalgamı andıran görüntüsüyle dikkat çeken Maca kökünü belki de ilk defa duyuyor olabilirsin. Turp ailesinden olup Peru ginsengi olarak anılan bu bitki, bilmediğin birçok özellik taşıyor! Eski tarihlerde güç ve dayanıklılık arttırmak, enerji vermek amaçlı kullanılan maca, en fazla fertiliteyi ve libidoyu arttırıcı özelliğiyle biliniyor. Bu süper besin ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmaya ne dersin?

Doya Doya Yaşama Top5 Application

30/03/2016
Merhaba Jet Bilgi meraklısı okurum :) Bugün sana harika önerilerim var! bu önerilerin amacı; yaşamına sağlık katmak. Çünkü; Formeo Diyetisyenleri olarak yaşamın anahtarının ruh ve bedende doyum olduğunu biliyoruz, ruhunu ve bedenini doyurmak için yaşamın her alanından sana destek olmayı amaçlıyoruz.

Formda Gebe, Sağlıklı Bebe!

29/03/2016
Bu zamana kadar, #fitanneningünlüğü köşemde hamilelikte fazla kilo alımlarından bahsettik. Şimdi ise tam tersi… Hamilelikte fazla kilo alımı kadar, yetersiz kilo alımı veya hiç kilo almamak da çocuklarımızın geleceğini olumsuz etkilemektedir.

Hergüne 1 Fit-Shake

28/03/2016
2015 yılında detoks içeceklerini,smoothieleri, her gün sebze ve meyve suyu tüketerek uygulanan sözde detoks/arınma programlarını oldukça duydun ve üzülerek söylüyorum ki duymaya da devam edeceksin sevgili okurum. Trendy diyetisyen köşemde bu hafta sağlıklı detoks alternatiflerini anlatıyorum ve senin için haftanın her gününe özel fitshake tarifleri paylaşıyorum. Her gün bir ara öğününde bu fitshake’lere yer vererek yaza hazırlanmak sağlıkla fitleşmek ister misin?

Resveratrolle Yıllara Meydan Oku

25/03/2016
Sağlığına sağlık katarak yıllara meydan okumaya hazır mısın? O zaman resveratrolle tanışmaya ne dersin? Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan bu besin öğesi, hücrelerinin sağlıklı ve genç kalması için en harika polifenollerden bir tanesidir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamları tarafından, ‘yaşamı uzatan ilaç’ olarak lanse edilmesiyle popülerliği iyice artan resveratrolün farklı doku ve organlardaki olumlu etkinliği araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu etkilerin neler olduğunu merak ediyorsan, haydi okumaya devam et :)

Genç Kalbin Favori Diyeti

23/03/2016
Korkutmak istemem ancak kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derece nedenidir. Son veriler dünya nüfusunun %25’inin kalp damar hastalıklarından etkilendiğini ve ülkemizde de en çok görülen hastalığın kalp- damar hastalıkları olduğunu bildiriyor. Ancak içini rahatlatacak bir haberim var, kalp-damar hastalıkları sağlıklı bir yaşam ve doğru beslenme ile büyük oranda önlenebiliyor :) bu yüzden seni tanıştırmak istediğim bir diyet var!

Benim Kahvem Kafeinsiz Olsun!

22/03/2016
Bu hafta #fitanneningünlüğü köşemde, hamilelikle birlikte en çok merak edilen kafein tüketimini paylaşacağım sizlerle sevgili anneler. Üstelik “hamileyim ama kahvesiz, çaysız asla” diyenlerdensen, elindekini içmeden önce yazıma bir göz at derim ;)

Diyet Şiddetine Hayır!

21/03/2016
Sağlıklı beslenme, welness trendleri ve ‘’güzellik=sıfır beden’’ algısının son yıllarda hiç olmadığı kadar hayatımıza girmesiyle birlikte, görsel ve yazılı medyadaki bilgi kirliliği ve bunun toplum üzerindeki etkisi maalesef ki kadına yönelik diyet şiddetini dayatmaktadır. Bedenimizi sağlıksız bir şekilde zayıflatan, beynimizi yıkayan, tartıda hızlı kilo kaybıyla birlikte sağlığımızı da kaybettiren bu popüler/şok diyet listelerine artık bir dur demeliyiz. Formeo diyetisyenleri olarak düşük kalorili(detoks, gluten-free diyet, protein ağırlıklı diyet, şok diyetler,..) listeleri uygulamıyoruz ve uygulatmıyoruz . Neden mi?

Regl Dönemlerin Kabusa Dönüşmesin

11/03/2016
Adet dönemlerinde fazlasıyla acı çekenlerden misin? Her ay aynı şekilde başlayan ağrılı kramplar korkulu rüyan haline mi geldi? Dismenore olarak da bilinen ağrılı adet görme, çoğu kişinin birçok aktivitesini engelleyecek şiddette gerçekleşmektedir. Beslenmene ekleyeceğin birkaç besinle bu dönemi daha kolay atlatabilirsin. Regl dönemlerinin ağrılarını hafifletmek istiyorsan aşağıdaki maddeleri dikkatle okumaya başla

Metabolizmana Renk Kat

10/03/2016
Ağaçların küçük küçük tomurcuklarla, mini mini çiçeklerle süslendiği, havanın d vitamini hediyesi ile her günümüze misafir geldiği bugünlerde, senin tek yapman gereken; kışın rehavet çöktüren renklerini gardırobunun üst raflarına kaldırman. Ardından da hem gardırobuna hem de metabolizmana renk katman.

Yağlar İle Tanış!

09/03/2016
En önemli görevleri organların dış darbelere karşı korunması, vitamin ve minerallerin emiliminin sağlanması olan yağları çok iyi tanıman gerekiyor. Çünkü; iyi yağlar yaşa kaliteni arttırırken, kötü yağlar yaşam kaliteni olumsuz etkiliyor. Şimdi hazırsan beslenme dersimiz başlıyor :)

Gece Baskınlarına Son Ver!

08/03/2016
Annelerin belki de en çok sevdiği yöntemlerden biridir, Gece Baskınları! Hatta çocuğunun yemediğini, iştahsız olduğunu düşünen her annenin başvurduğu ilk yöntem! Peki tercih ettiğin bu yöntemin, aslında çocuğunun sağlığına, benliğine, ruhuna uyguladığın bir şiddet olduğunu biliyor musun? Nasıl mı? 5 nedenle #fitanneningünlüğü köşemde açıkladım ;)

Beslenmede Gençlik Trendi

07/03/2016
Sağlıklı ve iyi yaşam konusunda her yıl birbirinden farklı trendleri daha kaliteli bir yaşama adım atmak için, fit görünmek için ya da daha genç olmak için deniyorsun. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde öncelikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak; her kadının hayali olan yaşlanmadan yaş almanın püf noktalarını paylaşmak istedim. Sen de yiyelim, içelim gençleşelim diyenlerdensen hadi bu besinleri mutfağının vazgeçilmezleri arasına koy;

Arıdan Gelen Mucize: Propolis

04/03/2016
Doğanın bir mucizesi olan propolis hakkında ne kadar bilgin var? Çoğumuz arı poleni, arı sütü gibi arı ürünleri hakkında birçok bilgiye sahip olsa da propolisi ilk defa duyuyor. Sağlığına birçok önemli dokunuşlar yapan bu değerli besini daha yakından tanımaya ne dersin?

Proteinler İle Tanış

02/03/2016
Vücudunda ki her dokuda, hücrede ve organda yer alan, kanında olmak üzere pek çok organında hayati görevi olan bu makro besin ögesini yeterince tanıyor musun? Önemi çok büyük, fakat tüketim miktarı dikkatli olması gereken proteinler için hazırsan dersimiz başlıyor :)

Bebeğinin Geleceği Avuçlarında...

01/03/2016
Bebeğinin geleceğini önemsiyor musun sevgili annem ve babam? Veya ne kadar önemsiyorsun? Onun geleceği senin için ne ifade ediyor? Sağlığı, yetenekleri, meslek tercihi, onun doğacak çocukları seni ne kadar ilgilendiriyor? Şimdi, önce bir durup bu soruları düşünmeni, sonra da cevaplandırmanı istiyorum senden. Hatta not al ki, yazının sonunda tekrar gözden geçirebilesin…

GOJİ BERRY GERÇEKTEN MUCİZE Mİ?

26/02/2016
Yakın zamanlarda adı fazlaca duyulmaya başlayan Goji Berry, hızlı kilo kayıplarına dair vaatlerde bulunuyor. Birçok kişi tarafından kutu kutu çaylarının alınmaya başladığı Goji Berry, gerçekten bahsedilen kadar hızlı kilo kaybını sağlayıcı bir mucize mi? Goji Berry’nin bilmediğin yararları neler? Sorularının cevaplarını istiyorsan, bu süper besini biraz daha yakından incelemeye ne dersin?

Karbonhidratlar İle Tanış

24/02/2016
Vücutta birbirinden çok işlevi olan, yaşam için gerekli enerjinin kaynağı karbonhidratlardan korkmak yok! Son 10 yıldır artan obezitenin suçlusu ilan edilen karbonhidratlar ile tanışmaya ve abur cubur bilgilere inanmamaya hazır mısın? Hadi bakalım dersimiz başlıyor :)

Fit Annenin 4 Fit Takviyesi

23/02/2016
Merhaba sevgili #fitanneningünlüğü okurum. Bu hafta köşemde, Formeo’nun fit annelerinin fit 4 takviyesini seninle paylaşacağım. Bu takviyeler sayesinde biz hamileliğe sağlıkla hazırlanıp, mutlu bir hamilelik süreci geçirip, bebeğimizi doya doya emziriyoruz. Ayrıca yaşam kalitemizi arttırıp, bebeğimizle geçireceğimiz güzel günlerin hayalini birlikte kuruyoruz ;)

Fitness Severlere Top5 Application

22/02/2016
Merhaba iyi yaşam meraklısı sevgili okurum :) Havaların ısınmaya başladığı şu aylarda Formeo diyetisyenleri olarak biz doğada yürüyüşlerimize başladık peki ya sen? Senin de yürüyüşe mazeretin varsa ‘’Aslında egzersizi çok seviyorum ama motive olamıyorum’’ diyorsan yürüyüşe teşvik edecek top 5 application’la bu hafta karşındayım :)

Doğurganlığı İyi Yağlarla Arttırın!

16/02/2016
Yağlar, sağlıklı bir doğurganlık süreci için büyük önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, ne kadar yağ aldığımız değil, nasıl yağları aldığımızdır. Beslenmeyle alınan yağlar iki gruba ayrılmakta; dahili yağlar ve harici yağlar! Et ve süt ürünleri, avokado, hindistancevizi dahili; dışardan aldığımız kuruyemiş, zeytinyağı gibi yağlar ise harici yağlardır. Peki bu yağların doğurganlıkla nasıl bir ilişkisi var? #fitanneningünlüğü köşemde sizler için açıkladım, buyurun bakalım…

Hafızanı Besleyen 10 Kural

15/02/2016
Sürekli bir yerlere yetişme telaşı içerisindesin. Öyle ki hangi eşyanı nereye koyduğun şöyle dursun, yapman gereken işleri bile unutur oldun. Kabul ediyoruz, günlük hayatın bir türlü durulmaz temposuna ayak uydurmak zor; fakat en azından yapacaklarını unutmaman konusunda sana boyutu küçük fakat faydası büyük beslenme sırları vereceği hadi bu haftaki makalemi okumaya başla

14 Şubatına Heyecan Katacak Besinler

12/02/2016
Afrodizyak özelliğiyle bilinen besinler, tüketimi sonrasında libidoyu arttırıcı etki taşıyor! Rahatlıkla tüketebileceğin bu besinlerle cinsel performansına doğal yoldan destek çıkabilirsin. İşte sana 7 maddede afrodizyak besinler!

Kalori Harcatan Renkler

11/02/2016
Kalori harcatan renkler dedim. Dediğimin de arkasındayım. Renklerin gücüne inanırım. Bize ve etrafımıza yaydığımız enerjiye katkısı yadsınamaz. Ben onlara ‘Kalori Harcatan Renkler’ başlığını yakıştırdım. Çünkü gülümsemek bile kalori harcamamızı olumlu yönde etkiliyor. Benim önereceğim renkler aşağıda üstelik minik tüyoları da yanı başında!

Partnerin ile Form Tutmanın Fit10 Yolu

10/02/2016
Yeme alışkanlıklarımızı etkileyen en önemli faktör çevremiz. Duygusal hayatımız ise bu çevrenin en temel halkası! Hem kendi sağlığın hem de partnerinin sağlığı için bu sevgililer gününde radikal kararlar almana yardımcı fit 10 kural ile tanışmaya hazır mısın? Hadi bakalım 2 kişilik bir dikkatle makalenin devamını okumaya ;)

Çocuklarda Teknolojik Oburluk

09/02/2016
Teknoloji hayatın her dönemini, hatta her anını kapsayan bir boyuta geldi. Ebeveynleri ve çocukları da içine alan teknolojinin yararları saymakla bitmez. Peki ya olumsuz etkileri? Özellikle çocukluk çağı obezitesinin çığ gibi büyüdüğü, ülkemizde %8 oranına ulaştığı bu dönemde, teknolojiyi biraz kısıtlamakta fayda var. Neden mi?

Formeo Ekibinin Mutluluk Mottoları

08/02/2016
Merhaba sevgili okurum ‘trendy diyetisyen’ köşemde bu hafta sana biraz mutluluk tozları dağıtmak istedim. Ve hep merakla sorduğun konuya bir açıklık getireyim dedim. Formeo ekibi nasıl bu kadar mutlu? Seni anlayabiliyorum belki işini sevmiyorsun ya da pazartesiyi gerçekten sendromlu geçirenlerdensin hiç fark etmez hayat senin elinde ve mutluluk paylaştıkça çoğalır unutma! Hadi vakit kaybetmeden maddelere tık tık :)

Hokus Pokus Hibiskus

05/02/2016
Yakın zamanlarda adını fazlasıyla duyurmaya başlayan hibiskus bitkisi hakkında ne kadar bilgin var? Yoksa sen de pek bilgi sahibi olmasan da hemen kullanmaya başlayanlardan mısın? Genelde ödem atıcı olarak bilinse de aslında bu bitkinin birçok alanda yararı var. Tabi, fazla tüketiminin de aynı oranda zararı oluşabiliyor! Dahasını merak ediyorsan, haydi okumaya devam et :)

Stil Motivasyonu

04/02/2016
Formeo yazar kadrosu olarak son okuduğumuz kaynağa göre motivasyon diyette oldukça önemli. Aslında hayatın her anında önemli, motivasyon bizim sürekli dönen tekerleklerimizi temsil ediyor sanki. Demek istiyorum ki hareket edebilmenin, başarıya ulaşmanın sırrı motivasyonu yüksek tutmaktan geçiyor. Peki diyeceksin ki konunun stille ilgisi ne? İyi giyinmek istiyorsun ama Neden? diye soracağım sana. Aslında benim için bir nedene gerek yok ama kimileri için iyi giyinmenin hatta giyinmenin bile bir nedeni var...

2016 Yılının Starı; BAKLİYATLAR!

03/02/2016
Bakliyatların sağlık açısından faydaları, ülkemizde ve dünyada kolay olan ulaşılabilirliği sayesinde sadece biz değil Birleşmiş Milletler’ de bu besinlerin daha çok tanınmasını istiyor. İşte tam da bu yüzden Türkiye’nin de girişimi ile birlikte 20 Aralık 2013 genel kurulunda 2016 yılının “Uluslararası Bakliyat Yılı” olmasına karar verildi! Sende bu kıymetli besinleri daha yakından tanımak istiyorsan devam edebiliriz :)

Yıllara Meydan Okuyan Bir Hafıza İçin

29/01/2016
Okuduğun birçok yayında hafızanı geliştiriciler hakkında benzer şeyler mi yazıyor? Omega 3, E vitamini, folik asit, B6, B12 vitamini ve demir minerali kaynaklarının hafızaya olan etkilerini çoğu kez duymuş olabilirsin. Peki, bunlar dışında başka hangi besinlerin hafızana katkısı var dersin? Şaşırmaya hazırsan haydi başlıyoruz!

YENİ BİR SEN

28/01/2016
Değişen koşullar ve o değişikliklere ayak uyduran insanoğlu veya insan kızı , merhaba! Hepimizin hayatında dönem dönem değişiklikler olmakta. Bizler de bu değişikliklere uygun bir tempo belirlemekteyiz. Hatta ve hatta gardıroplarımız bile bu değişimden nasibini alıyor. Düşünsene; öyle olmasa ilkbahar yaz- sonbahar kış sezonu diye bir ayrım olabilir miydi? Demem o ki tıpkı mevsim değişikliklerinin getirdiği etki gibi yaşadığımız, çalıştığımız ortamlar da, üstlendiğimiz misyonlar da dolaplarımızı etkisi altına alıyor.

Supplement Dünyası

27/01/2016
Son 10 yıldır kullanımı oldukça yaygın olan, özellikle yetişkinler tarafından sıklıkla kullanılan diyet takviyeleri, yaygın adı ile ‘supplementler’ beslenme dünyasında oldukça tartışılan bir konu. Sende zaman zaman bu takviyelere hayatında yer veriyor veya bu konuya merakla bakıyorsan bu makale tam sana göre! Supplement Dünyası ile tanışmak için okumaya devam et :)

Ek Besin’e Ne Zaman Başlanmalı?

26/01/2016
Günümüz, internet çağı… Sağlıklı bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken, ne yazık ki yanlış bilgilere daha kolay ulaşır olduk! Yanlış bilgilendirme ve annelerin sabırsızlığı sonucunda, bebeklerimiz zamanından önce ek besinlerle karşılaşabilmektedir! Bu hafta “Fit Annenin Günlüğü” köşemde, siz bebeklerinizi sağlıkla besleyin diye, bu konuyu ele aldım. Tıklayın bakalım :)

Diyetinin 10 Yasaklı Besinine Diyetisyenlerden Af Çıktı

25/01/2016
Duyduk duymadık demeyin şehr-in diyetisyenleri diyetinizin 10 yasaklı besinini aklıyor!! Yıllardır diyet listelerinizin yasaklı besinler listesinde tuttuğunuz ve her diyet bitiminde büyük bir zevkle tekrar yemeye koyulduğunuz besinlerden bahsediyoruz evet!

Bereket Meyvesi Nar

22/01/2016
Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane! Küçüklüğümüzün bilmecelerine karışmış bu meyve yüz yıllardan beri bolluk, bereket, doğurganlık ve zenginliği simgeliyor. Aslında işin bilimsel kısmına baktığımızda da her yönden ne kadar zengin ve faydalı bir besin olduğunu görüyorsun. Antioksidan deposu nar, tüm vücudunda küçük dokunuşlarıyla sağlıklı bir beden için sana destek veriyor. Bu dokunuşları merak ediyorsan haydi, yazıyı okumaya devam et :)

Kıyafet Dili

21/01/2016
İnsanların birbirleri ile anlaşabilmeleri, düşündükleri mesajları karşısındaki kişilere iletebilmeleri için çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan ilk akla geleni tabi ki konuşma dilidir. Ona eşlik edenin ise beden dili olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki, kıyafetlerin de bir dili olduğunu söylesem!

Gribe Karşı Gardını Al!

20/01/2016
Şu sıralar etrafındaki herkes hapşırıyor, öksürüyor ve halsiz mi? Evet ortalıkta salgın olduğu doğru! Peki bu şikayetlerin hepsi grip belirtisi mi? Gribi yakından tanımak ve hastalığa karşı gardını almak için yapman gerekenleri öğrenmek istiyorsan bu yazıyı dikkatlice okumalısın! Hazırsan başlayalım;

Süper Baba Olmaya Hazır Mısın?

19/01/2016
Baba olacağını muhteşem bir sürprizle öğrendikten sonra, derin bir nefes al, çok sevin ve iyi düşün! Artık hayat sen ve eşinden ibaret değil, araya bir de afacan katılmak üzere. Kendini bu duruma hazır hissediyor musun? Yoksa panik her tarafını sardı mı? Sakin ol süper baba ve senin için hazırladığım notları okumaya başla.

Sağlığına Dost Zencefil

15/01/2016
Kış günlerinde yakalandığın gripten kurtulmak, boğaz ağrını ve öksürüğünü hafifletmek için tükettiğin zencefilin aslında bildiğinden daha fazla yararı var! Zaman zaman yemeklerine, zaman zaman çayına eklediğin bu bitkinin vücudundaki işlevlerini öğrenmek istiyorsan sayfayı aşağı kaydırman yeterli :)

Anne Çocuk Departmanı'ndan Mektup Var!

14/01/2016
Biliyorsunuz obezite ülkemizi ve tüm dünyayı saran bulaşıcı bir hastalık haline geldi. Düşünün özellikle çocukluk çağında obezite görülme sıklığı, 1970’lere göre 10 kat arttı ve her geçen yıl da katlanarak artmaya devam ediyor. Sadece obezite mi? Hayır tabiî ki…

En Akıllı Pişirme Yöntemi

11/01/2016
Aileni sağlıkla beslemek istediğine ve bunun için ekstra özen gösterdiğine eminim. Peki; tam olarak da evinin sağlık bakanı olma görevini üstlenen sen, bu görevi ne kadar hakkıyla yerine getiriyorsun?

Çocukların Süper Besinleri

05/01/2016
Süper besinler sadece siz yetişkinler için var sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz sevgili anneler! Çocuğunuzun büyüme ve gelişmesini destekleyen, bağışıklığını güçlendiren 10 süper besin seçtik. Bu besinler neler mi? Öğrenmek için tık tık…

2016'nın Fit 10 Kuralı

30/12/2015
Yeni yılda hedefin daha sağlıklı bir beden ve daha fit bir beden ise bu kurallar olmazsa olmazın olsun! Bedenin hayat boyu seninle olacak tek kıyafetin ve yıllar ilerlerken ona hak ettiği özveriyi göstermelisin. Hazırsan bu sene hepimizi fit ve sağlıklı kılacak kurallar seni bekliyor; işte 2016’nın Fit 10 Kuralı!

En Değerli Besin, Uyku!

29/12/2015
Uyku düzeni oluşturmak ve bebeğin kaliteli bir gece uykusu almasını sağlamak; aynı zamanda fiziksel ve bilişsel performansını arttırmak demektir. Bu hafta #fitanneningünlüğü köşemde, uykunun beslenme kadar önemli olduğunu, hatta en değerli besinimizin neden uyku olduğunu anlatıyorum. Hemen tıklayın o zaman…

Bağırsak Hareketi Başlıyor!

25/12/2015
Küçük bir problem gibi görülse de kabızlık birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Yaşam şartlarının değişmesi, stres, kullanılan ilaçlar, yanlış beslenme gibi faktörler kısa süreli kabızlığa sebep olabileceği gibi uzun dönem devam ederek kronikleşebiliyor. Sen de bağırsaklarının hareketsizliğinden şikâyetçiysen önce sorunu tespit edip sonrasında nasıl bir yol çizeceğini belirlemek için hazırlığa başla :)

Kıyafetlerin Dinamik Sihri

24/12/2015
Yeni yıl yaklaşıyor. Bu da demektir ki; kışın en soğuk günleri geride değil, önümüzde. Havalar malum oldukça soğuk. Bırakın dışarı çıkmayı, yatağın altından çıkmak istemiyor birçoğumuz. Tüm gününü ise akşam eve gidip battaniye altına girmek için hızlıca tamamlayanlar var. Hal böyle olunca hareketsizlik hat safhaya ulaşıyor. Peki, bu konunun stille ne ilgisi var?

Gizli Kaloriciklere Dikkat!

23/12/2015
Beslenmene son derece dikkat ediyor, fakat bir türlü kilo veremiyor musun? Sebebi günlük beslenmendeki gizli kaloricikler olabilir! Çoğumuz bu kaloriciklerin bir araya gelerek bizi kısa sürede bir beden büyütebileceğini bile bilmiyoruz. Kim bu gizli kaloricikler dediğini duyar gibiyim, senin için diyetini sabote eden gizli kaloricikleri açıklıyorum!

Yeni Çağın Hastalığı: Karaciğer Yağlanması

22/12/2015
Eskiden yetişkinlikte görülen karaciğer yağlanması, artık günümüz çağında çocukluk dönemine kadar düştü. Hareketsiz yaşam, fastfood beslenme, şekerli yiyecek-içecekler ve gelişen teknoloji bu süreci kısaltan en önemli unsurlar. Çocuğunun beslenmesinde ve yaşam alışkanlıklarında, bilinçlenme vakti geldi de, geçiyor bile…

18 Yaş Maddeleri

21/12/2015
Uzun süren çalışmalar, uykusuz geceler, düzensiz bir beslenme, heyecanla geçen sınavlar ve seninle sınava girmeyecek olsalar dahi senin kadar kaygılı olan ebeveynler … İşte 18 yaşın 18 sağlık dolu maddesi!

Metabolizmanın Çay Keyfi

18/12/2015
Etrafta devamlı çay isimleri duyuyor fakat bunların ne işe yaradığını bilmiyor musun? Bahsedilen metabolizma çayları gerçekten seni zayıflamaya götürecek sihirli bir değnek mi? Hangi çay metabolizmana ve sağlığına nasıl bir etki yapar? Kış aylarında içini ısıtarak metabolizmana renk ve canlılık katacak çayları öğrenmeye hazır mısın?

Emzirirken Hamile Kaldıysanız Dikkat!

15/12/2015
Öncelikle stresini at ve derin bir nefes al. Mükemmel bir, iki çocuk annesi olacaksın. Evet emzirirken hamile kalmanın, beraberinde getirdiği bazı olumsuzluklar var. Ama varsayımlar üzerinde düşünmek yerine, bu serüveni sağlıklı bir şekilde geçirmek için yazımı okuman yeterli ;)

Fırın Sebzelerin Tam Zamanı

14/12/2015
Bu hafta size özel hazırladığım fırın sebzeler yazımı okumadan önce fırınları 200 dereceye ayarlayın! Neden mi akşam için hem pratik hem sağlıklı hem de çok fit bilgiler sizin için geliyor. Hazırsak başlıyorum :)

Metabolizmanın Stres Yükü;Kortizol

11/12/2015
Kortizol, stres anında bedenine “Savaş ya da Kaç” emrini vererek aslında seni tehlikeden korunmanı sağlayacak en iyi donanımlarla hazır hale getiriyor. Her ne kadar anlık yararlı gibi olsa da bu hormonun uzun süreçte salınması bedenin için olumsuz bir faktör! Özellikle diyetle beraber stresi artan kişilerin, kortizol seviyeleri yükseldikçe kilo verememe olasılığının arttığını biliyor muydun? Belki de bu olasılığı arttıranlar arasında sen de varsın. Fark etmeden bedeninde arttırdığın bu hormona dair daha fazlasını öğrenmeye hazır mısın?

Kıyafet Odası Sendromu

10/12/2015
Sendrom, birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen, ancak bir araya geldiklerinde tek bir olgu olarak kendilerini gösteren bulgular bütünüdür. Bu, kalıtsal olabilir ya da edinsel nedenlerle de oluşabilir. Sendromu öğrendiğimize göre yazımıza başlayabiliriz Bu hafta sana Kıyafet Odası Sendromu’ndan bahsedeceğim. Bakalım böyle bir sendrom kimilerinde olduğu gibi sen de var mı?

Ofisini Forma Sok

09/12/2015
Sabahın erken saatlerinde girip çoğu zaman hava karardığında çıktığın, aslında ilk evin olan ofisinin formda olması demek hayatının formda olması demek! Çoğu zaman yoğunluğun sebebiyle atladığın bu detay ise ne yazık ki bel bölgende yağlanma, kilo yönetiminde zorlanma ve insülin direnci başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ile karşılaşmana neden oluyor. Eğer hazırsan ofisini forma sokman için sana bir oyun tasarladım! Oku ve tüm ofise anlat :)

Bebeğine Sağlıklı Rahim Ortamı Hazırla!

08/12/2015
Anne adayının hamileliği boyunca bebeğine sunduğu rahim ortamı, bebeğinin yaşam haritasını oluşturmada büyük önem taşımaktadır. Yediğin, içtiğin ve bulunduğun ruh haliyle sağlıklı bir gelecek oluşturmak, tamamen senin elinde! Bu süreçte sadece beslenme davranışınla, bebeğinin geleceğini nasıl etkilediğini öğrenmek ister misin? Hemen tıkla o zaman…

Renkli Beslen Uzun Yaşa

07/12/2015
Günlük sebze ve meyve tüketiminden bahsediyorum evet! Yapılan araştırmalar, günümüz koşullarında bireylerin yalnızca %20’lik kısmının önerilen 5-6 porsiyon sebze ve meyveyi tükettiğini ortaya çıkarmıştır. Peki sen daha kaliteli ve uzun yaşam için rengarenk meyve ve sebzelerden günde 5-6 porsiyon tüketiyor musun?

Kış Güneşi D Vitamini

04/12/2015
Kış aylarının gelmesiyle beraber eksikliğini görebileceğin vitaminlerden biri; D vitamini! Bu vitaminin sentezinin en küçük güneş ışığından kolayca oluştuğunu düşünsen de aslında iş o kadar basit değil. Eksikliğini göz ardı etmemen gereken bu vitaminin kemik sağlığından çok daha fazla alanda etkisi var,; neler olduğunu merak ediyorsan sayfayı bir tık aşağı kaydırman yeterli :)

Stil Egzersizi

03/12/2015
Egzersiz hayatımızın vazgeçilmezi olmalı, sağlık için bunun gerekliliğini hepimiz kabul ediyoruz. Peki, uzmanların önerdiği ‘iş saatlerinde dahi kısa egzersizler yapabilirsin/ Öğle aranda en yakın parka gidip yürüyüş yapabilirsin/ İşten dönüşte aracını daha uzak bir noktaya bırakıp evine yürüyüş yaparak dönebilir, hatta asansör kullanmayıp 72 katı merdivenleri kullanarak çıkabilirsin :) ’ leri nasıl hayata geçirebiliriz

Toplantının Yıldızı Ara Öğünler

02/12/2015
Senin için de gün toplantı ile başlayıp toplantı ile mi bitiyor? Tüm bu toplantı saatleri için ara öğün planlamakta zorlanıyor musun? İşte bu hafta senin için toplantının yıldızı ara öğün seçenekleri ile hem bedenini hem formunu koruyacak bir yazı hazırladım. Hazırsan başlayalım :)

Bebeğinde Reflüyü Tetikleme!

01/12/2015
Yeni doğan bebeğinde ilk 6 ay, reflü görülme sıklığı çok fazladır. Bunun nedeni, bu dönemde bebeklerin mide ve yemek borusu arasında yer alan mide kapaklarının tam gelişmemiş olmasıdır. İlk aylardaki yanlış uygulamalar ise, bebeğinde reflü hastalığını tetikleyebilmektedir. #fitanneningünlüğü okurum, bebeğinde reflü sorununu en aza indirmek için tıkla bakalım :)

Sofranızın Vazgeçilmez Ailesi

27/11/2015
Üyelerini soğan, sarımsak ve pırasanın oluşturduğu bu ailenin aslında bilmediğin birçok özelliği var! Koku ve tadından dolayı çoğu zaman tercih etmediğin bu üyelerin etkili koku ve tadı kadar etkili yararları da var! Sen de bu etkileri merak edenlerdensen, haydi listeyi okumaya başla :)

En İyi 5 Aşk Filmine 5 Aşk Tatlısı

25/11/2015
Kasım ayı geldiğinde hepimizin aklına gelen ilk şey inanalım inanmayalım “Kasımda Aşk Başkadır” cümlesi oluyor. Hem aşkın hem de değişen mevsimin etkisini hissettiğimiz bu ay diyete başlamak için ihtiyacımız olan motivasyonun da en yüksek olduğu ay! Peki sana uzayan gecelerde hem aşk filmleri izleyip hem formunu korumanın tatlı yiyerek mümkün olduğunu söylesem? Şaşırdığını biliyorum, hazırsan en iyi 5 film önerisi ve bu filmlere eşlik edecek lezzetli 5 aşk tatlısı ile tanışabilirsin :)

Eyvah, Çocuğum Hiperaktif!

24/11/2015
Anneler, çocuklarının çok hareketli olmasını direk hiperaktiviteyle ilişkilendirse de; aslında hiperaktivite ciddi bir davranış bozukluğudur. 4-17 yaş arasında her 10 çocuktan 1’inde görülmektedir ve erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla 2 kat daha fazladır!

Balık Mevsimi Açıldı!

23/11/2015
Deniz ülkesi olmamıza rağmen düşük balık tüketiminden kaynaklı beslenme alışkanlıklarımızda yetersiz miktarda omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Omega-3 ,fosfor, kalsiyum ,iyot ve protein zengini denizlerin bizlere armağanı balık ayrıca A, B1 ve B2 vitaminlerinden de zengindir. Peki ihtiyacın olan balık tüketimi ne kadar? Sen de balığı yetersiz tükettiğini düşünenlerdensen; işte sana balık yemek için 10 neden :)

Aman Uykumuz Kaçmasın!

20/11/2015
Çoğu zaman fedakârlık ettiğin uykunun aslında sağlığında büyük bir yeri olduğunu biliyor musun? Önemsiz gibi görünse de yetersiz aldığın uyku bağışıklığının düşmesine, kronik hastalıklara, depresyona, hatta ve hatta kilo problemi yaşamana sebep olabiliyor! Bağlantısız gibi görünse de yetersiz uyku iştah kontrolünü dahi etkiliyor. Nasıl olduğunu merak ediyorsan, aklındaki soruların cevapları aşağıda seni bekliyor!

Tatlandırıcıdan Korkma!

17/11/2015
Hem hamilelik hem de emziklilik dönemlerinde, kilo yönetimi çok önemli! Annenin sağlığı kadar, bebeğin ve anne sütünün sağlığını da etkilemektedir! Peki tatlandırıcılar bu konunun neresinde diye soracak olursan sevgili okurum, bu yazımı okuman yeterli…

40'lı Yaşlar ile Hayat Yeniden Başlar!

16/11/2015
Hayat boyu geçen bu yıllar arasında, altına imza atılması gereken bir dönem var ki bu da 40’lı yaşlar… Bu dönemde her kadın fiziksel ve ruhsal açıdan iç sesini dinler, ruhunu beslerse, ilerleyen yaşlar yaşam dolu bir şekilde geçer.

Beyin Diyabeti : Alzheimer

13/11/2015
Günümüzde en sık görülen demans (bunama) türlerinden biri olan Alzheimer riski her geçen gün artış göstermektedir. Stresli yaşam koşulları, yanlış beslenme, enflamasyonlar, eksik vitamin ve mineraller aslında tek tek bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Sen de bu hastalıktan kendini nasıl koruyacağını öğrenmek istiyorsan haydi sayfayı aşağıya kaydır :)

Bu Kış Deponda Yağ Tutma!

11/11/2015
Soğuyan havalar ile birlikte metabolizma hızının yavaşladığını mı düşünüyorsun? Sana bir sır vereyim! Aslında biyolojik dengen bu hava değişimine adapte olup kendini korumak için kışın çok daha hızlı bir metabolizma ile kuruluyor! Sadece senin değişen ruh halin, beslenme ve yaşam biçiminin de bu değişimi destekliyor olması gerek. Hazırsan bu kış deponda yağ tutmamak ve metabolizma hızını desteklemek için yapman gerekenleri açıklıyorum!

Çocuklar Bu Tarifleri Çok Sevecek!

10/11/2015
2 yaşla birlikte özgürlüğünü ilan eden çocuğunuz, artık bu özgürlüğünü yemeklerinde de uygulamak isteyecektir. Yemeklerini kendi seçmek, istediğini yemek, yemek veya yememek gibi sizden bağımsız kararlarda bulunabilir ve bir hayli ısrarcı olabilir. Özellikle sebze seçiciliğinin en üst seviyelere ulaştığı bu yaş aralıklarında, çocuklar anneleriyle birlikte mutfağa girmeye bayılırlar. Bu hafta köşemde, sizler için hazırladığım bu tarifleri çocuğunuzla birlikte yapın. Nasıl istekle yediğini görünce, gözlerinize inanamayacaksınız :)

Kadın Beslenmesinin 7 Çağı

09/11/2015
Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu kadar, ayrı bir beslenme biçimi de vardır. Unutma ki, vücudunun estetisyeni öncelikle sensin. Metabolizman sana özel , onu içten sağlıklı bir şekilde besleyerek biyolojik yaşını geriye sayıma başlatabilirsin. Şimdi sayacağım maddeler ve sağlıklı yoğurt tarifleri 7’den 70’e tüm kadınlara gelsin!

ON- OFF Düğmen: Tiroid

06/11/2015
Metabolizma hızını belirleyen organını ne kadar tanıyorsun? Vücudunun neredeyse tüm fonksiyonlarında görevi olan, aslında metabolizmanın aç kapa düğmesi olan bu organını daha iyi tanımaya ne dersin?

Küçülen Beden, Büyüyen Dünya!

05/11/2015
Hepimizin en büyük sorunudur; küçülen bedenimize mutlu olacakken sevincimizi kursağımızda bırakan büyük beden kıyafetlerin dolu olduğu Dünya. Yapamazsın, programını sırf bu geçici problem için yarıda da bırakamazsın. Peki, yok mudur bunun bir çözümü? Tabi ki var! Sıradaki tüyolar hepimiz için bayanlar!

Hamilelikle Zayıflayan Bağışıklığını Güçlendir!

03/11/2015
Hamilelikle birlikte baskılanan bağışıklığın, bu havalarda seni biraz zorlayabilir sevgili anne… Kışa girmeden bağışıklığı güçlendirmeye, bebeğini sağlıkla büyütmeye ne dersin?

Mutfağının En Genç Alışveriş Standartlarını Açıklıyoruz!

02/11/2015
Yoğun bir hayat temposu içinde sağlıklı beslenmek, öğünlerinde doğru seçimler yapmak, aç kalmadan kilo vermek ya da formunu korumak kolay iş değil biliyorum. Bu yazımda mutfağının en genç alışveriş standartlarını; en formda alışveriş listelerinin olmazsa olmaz besinlerini seninle paylaşacağım; Unutma bilinçli bir mutfak alışverişi hem zamandan tasarruf etmeni, hem sağlığını korumanı, hem de daha fit bir görüntüye sahip olmanı sağlar.

Hayal Kurtarıcısı Ol!!!

31/10/2015
Belki de bugünlerde eline ne bir kalem ne de bir defter alıyorsun. Bırakma elinden kalemini. Güzel bir defter al, sayfalarına dokun. Çocukluğunda kurduğun hayalleri hatırlamaya çalış... Oradan ne kadar hayal kurtarabilirsen o kadar mutlu olacaksın.

Meme Kanseri Kapını Çalmadan!

30/10/2015
Yanlış beslenme ile fazla kilonun meme kanserini tetikleyen en büyük risklerden biri olduğunu biliyor muydun?! Bu yüzden meme kanseri kapını çalmadan, doğru besinleri seçip doğru adımları uygulamaya hazırsan, işte başlıyoruz!

İyi Giyin İyi Hisset!

29/10/2015
Muhteşem bir günden merhaba, kırmızı ve beyazın etrafımızı anlamlı bir şekilde sardığı, bu iki rengin çok ama çok önemli bir günü omuzlarında taşıdığı, üzerine yıldızlar yağdırdığı bir gün bugün. Böyle bir günde iyi hissetmek, günün kıymetini bilmek ve bir başka günlere nazaran daha özenli daha iyi giyinmek gerek.

Babaları Gebeliğe Hazırlıyoruz!

27/10/2015
Anneden gelen yumurta hücresi, babadan gelen sperm hücresiyle birleşerek; yeni bir canlının genlerini ve vücut yapısını oluşturur. Yani çocukların sağlıklı yaşamlarında, anneler kadar babalar da aktif rol oynarlar! Bu hafta köşemde, baba adaylarının “sperm kalitesi”ni arttırarak, onları sağlıklı bir gebeliğe hazırlıyoruz…

Kasımda Diyet Başkadır!

26/10/2015
Kasımda diyet başkadır. Kasım ayı form tutmanın en ideal zamanıdır… Yeni yıla hedeflediğin kilo ile girmek için; öncelikle bir plan yap; kendine bir hedef belirle, diyetisyenine güven, mutlaka bir günlük tut ve yediğin yiyeceklerin saatlerini not al! Unutma düzenli ve istikrarlı olmak motivasyonunu ne olursa olsun yüksek tutmak ve inanmak diyet programlarının yıldızlı maddeleridir.

Bir Gün Seninle Yeniden Bir Olacağız Doğa

24/10/2015
Bu mektubu bu yaz yazdım... 11 yaşından bu yana geleceğe mektup yazarım ilk yazdığım mektubum 30 yaşındaki Elvan’ a yazılmıştı... bu mektubu ise 81 yaşındaki Elvan’a yazdım... sana hayal mektubu olarak ilham olsun diye seninle paylaşıyorum hayal dostum, hayal okurum... hadi bu akşam sende bir mektup yaz geleceğe :) en güzel hayaller ile süsle satırlarını...

Metabolizmanı Menapoza Sokma!

23/10/2015
Sen de menopozun adını duyduğunda gerilen, bu döneme karşı korku ve ön yargı duyanlardan mısın? Anlatılanların aksine bu dönemde alacağın önlemler, uygulayacağın beslenme tarzıyla aslında korkulacak bir süreç olmadığını görebilirsin. O zaman haydi, işe menopozu tanımakla başlayalım?

Stil Neferi Olmak?

22/10/2015
Merhaba Gardırop Piramidi köşesinin muhteşem takipçileri. Size bu hafta inanılmaz bir konudan bahsedeceğim; Hafızalarda konaklayanlar! Biliyor musunuz sıkça söylenenin aksine herkesin bir stili olduğuna inanırım ben. Tercihlerimizle, duruşumuzla, görüşümüzle; bizi biz yapanı ortaya koyuyoruz her birimiz. Ben aslında buna stil diyorum. Ve ekliyorum;

Detoks Mutfakta Başlar!

21/10/2015
Detoks denince akla çoğu zaman meyve ve sebze suları ile çok düşük kalorili beslenme gelir. Bu beslenme modeli ise ne yazık ki beslenme biliminde doğru bilinen yanlışlardan biri... Peki detoks Nedir? Detoks; sağlıklı ve doğal ürünlerle yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmedir. Sebze tüketimini arttırmaya, taze meyveleri posaları ile birlikte tüketmeye, hayvansal yağ içeriği yüksek kırmızı et tüketimini sınırlandırmaya ve derin su balığı tüketimini attırmaya, kafein ve alkol tüketimini su ve bitki çayları tüketimi ile değiştirmeye, şeker ve şekerli yiyeceklerle rafine edilmiş karbonhidratlar yerine tam tahıllar gibi kompleks karbonhidrat tüketimine yönelik sağlıklı beslenme modeli.

Yeni Annelere Emzirme İpuçları

20/10/2015
“Fit Annenin Günlüğü” köşesinden merhaba, anne adayları ve yeni doğum yapmış anneler. Bu hafta sizin için, emzirme dönemini rahat geçirmenizi sağlayacak ipuçları hazırladım. Hamilelik döneminden başlayıp memeden kesme dönemine kadar olan süreçte, emzirmeyi keşfetmek ister misiniz? Haydi tıklayın bakalım…

Bu Haftasonu Masaja Gitmeye Ne Dersin?

19/10/2015
Bana sorarsan tam da mevsim geçişinde olduğumuz bu dönemlerde kan dolaşımını hızlandıran ve ödem atmana yardımcı olan; masaj bedenine ve ruhuna çok iyi gelecek. Her şeyden önce muhteşem bir ruh ve beden terapisi. Hızlı çalışma temponda kendi terapini atlıyor musun? Hadi yılbaşına kadar haftada en az 1 kez masajla kendini ödüllendir.

Biz Ne Kadar Kendimiz Olabiliyorsak Hayallerimiz De Ancak O Kadar Gerçek Olabiliyor

17/10/2015
Kendinizi tanımaya başladığınızda hayal ettikleriniz nelerdi? Kendiniz için nasıl bir gelecek hayali kurmuştunuz? Bu dünyadaki ilk hayallerinizi hatırladığınızda, önce kim olduğunuzu, sonra da kendinizden ne zaman ve nasıl vazgeçtiğinizi hatırlarsınız. Bunu hatırladığınız anda da, aslında kendinize kavuşmaya başlarsınız. Bu tek başına bile iyi olmak için yeterlidir.

Antidepresif Besinlerle Mutlu Yüzler-2

16/10/2015
Geçen haftaki listemizin geri kalanını merak ediyordun, işte antidepresan besin listemizin devamı burada okunmak için seni bekliyor. Hazırlıkları yaptıysan haydi, kaldığımız yerden devam edelim :)

Renk Detoksu

15/10/2015
Güneşli umut dolu bir günden merhaba. Yine harika bir konu ile karşındayım bu hafta. Farkındasın değil mi bu aralar herkesin siyah giyindiğinin? Hatta siyah giyinenlere ben de dâhilim. Hâlbuki tıpkı renkli beslenmek gibi renkli giyinmek de hem bedenimize hem ruhumuza iyi geliyor. Uzmanlar ‘renkli beslenin ki sağlıklı kalın ve sağlıkla yaş alın’ diyor. Peki, kıyafetlerde rengin yerini sorgulayacak olursak? Siyahı, laciverti tahtında zor günler için ağırlamaya devam edelim diyor, sana iyi gelecek diğer renklere geçiyorum.

Masa Başı Çalışanlara Post-Fit Notlar

14/10/2015
Yoğun iş temposunda sağlıklı beslenmeye vakit ayıramıyor musun? Peki sana oldukça pratik öneriler ile Yapacağın ufak değişiklikler sayesinde bu yoğunlukların üstünden daha kolay gelebileceğini, performansının artacağını, formunu korurken ruhunu ve bedenini besleyebileceğini söylesem! Üstelik bu değişiklikler sayesinde gün içerisinde kendine “Hayattan Beslenme Molası” da verebileceksin.

Antidepresif Besinlerle Mutlu Yüzler-1

09/10/2015
Son zamanlarda ne kadar gerginsin? Artık gülmek senin için çok zor bir davranış haline mi geldi? Kendini devamlı huzursuz ve mutsuz mu hissediyorsun? O zaman en doğal ve sağlıklı yoldan duygu durumunu harekete geçirmenin tam vakti!

Sadece Siyah Mı?

08/10/2015
Merhaba Gardırop Piramidi köşesinin sıkı takipçisi! Bu hafta sana yine çok merak edilen bir konu ile geldim. Bakalım sen de bu konuyu merak edenlerden misin? Sorumuz; ‘Bizi yalnızca Siyah mı ince/elegan/şık gösterir? Stilde renklerin gücüne inananlardanım. Her rengin her renge, her tene uymadığını da adım kadar iyi biliyorum. Ama öyle renkler var ki her bedenin dostu, her ruhun stil detoxu. Bu renkler vücudumuzu ince gösterenler, giyindiğimizde bize güven getirenler. İlkini zaten biliyorsun; tabi ki SİYAH. Kilo problemi yaşayanların en kıymetli, en bilindik stil tüyosu. Peki, gerçekten o illüzyonu yaşatan yani bizi olduğumuzdan ince gösteren tek renk siyah mı? Yaklaş sana gerçekleri açıklıyorum :)

Beynini Turbo Moduna Geçir

07/10/2015
Çok mu yoğun çalışıyorsun? Beynin sürekli birden fazla işle mi meşgul? Gerçekleştirmek istediğin çok hayalin, yapmak istediğin çok iş varsa; Mars’ta tuzlu suyun bulunduğu bu yüzyılda, elbette beynini turbo moduna geçirecek besinler de bulunmuş durumda. Bugün seni dünya üzerinde beyin sağlığını geliştiren besinler ve bu besinler ile ilgili yapılan çalışmalar ile tanıştıracağım! Doğru besin tercihleri ile beynini turbo moduna alarak sen de bir buluşa imza atabilirsin. Daha da önemlisi yıllar akıp giderken beynini daima genç tutabilirsin! Nasıl? Dediğini duyar gibiyim… Hadi aç gözünü iyi oku bu yazılanları :)

10 Adımda Hamileliğini Fit Geçir

06/10/2015
9 ay 10 günlük bir serüven başladı hayatında. Bu süreci en sağlıklı ve fit bir şekilde geçirmek aslında senin ellerinde. Sanılanın aksine bu dönemde yaşadığın iştah atakları aslında sağlıksız ve düzensiz beslenmekten geçiyor! Bu hafta “Fit Annenin Günlüğü” köşemde, senin için hazırladığım bu notları uygula, sağlıklı ve fit bir hamilelik geçir!

Minik Şefin Büyük Hayalleri

03/10/2015
Çocukluğumda hayal kurmayı en çok sevdiğim yer mutfaktı. Yemek yaparken kurduğum o lezzetli hayallerin tadı bambaşkaydı. Yapmayı ilk öğrendiğim yemek yayla çorbasıydı. Bugün hâlâ en iyi pişirdiğim çorbadır...

Yağsız Hayata Hayır!

02/10/2015
Sen de yağ kelimesini duyduğunda korkup kaçanlardan ya da tam tersine bolca tüketenlerden misin? Ya da hangi yağı tüketmen gerektiğini hala bilmiyor musun? Maalesef ki günümüzde yağı çok fazla kötüleyenler veya yanlış yağ gruplarına yönlendirenlerden dolayı senin gibi ne yapacağını şaşıran birçok kişi var. Bu konuda iki uç taraftan birisini seçmek zorunda değilsin. Birazdan okuyacaklarınla aslında orta yolu bularak beslenmeni nasıl düzenlemen gerektiğini öğreneceksin. Hazırsan haydi, başlıyoruz!

Beden Seçenler

01/10/2015
Merhaba hem beslenmesine hem de giyimine özen gösteren sevgili okur. Ne kadar da tatlısın :) Bu hafta sana beden seçen kıyafetlerden bahsedeceğim. Hani her şeyi biz seçtiğimizi zannederiz ya, işin aslının nasıl da öyle olmadığını yazacağım. Ve bu farkındalıkla alışverişlerini daha doğru yapmanı, gardırop piramidine formda bir görüntü kazandırmanı sağlayacağım. Hazır mısın?

Paris' te Beş Çayına Fit Tatlar

30/09/2015
Fransız mutfağının zenginliği karşısında formlarını koruyan Fransız kadınları her daim merak konusu olmuştur! Sende karbonhidrattan oldukça zengin bir mutfağa sahip olup, tatlı kültürü bu kadar gelişmiş bir mutfakta formda kalmanın sırlarını merak ediyor musun? İşin sırrı neymiş öğrenmek istiyorsan gel birlikte bakalım!

Akıllı Beslenme Çantam

29/09/2015
Çocukların sağlıklı bir hayata sahip olabilmeleri için beslenmelerine dikkat etmek çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme ile özellikle okul çağındaki çocukların zihin gelişimlerine katkıda bulunarak, sağlıklı ve zinde bir şekilde derslere konsantre olmalarını sağlayıp okul başarıları artırılabilir.

Bayramda Fit Sofralar

23/09/2015
Bayram; çoğumuz için birlik, beraberlik dolu geniş sofralarda, lezzetli ikramlıklar eşliğinde edilen uzun sohbetler demek… Her bayram misafirler için özenle hazırlanmış sofralarda ne yazık ki çoğu zaman yağ ve şekerden zengin besinler yer alıyor! Hadi bu bayram bu ritüeli bozalım! Sevdiklerimizle doya doya bayramlar geçirmek için sofralarımızı sağlıklı besinlerle donatalım! Nasıl mı? Senin ve sevdiklerinin ağzına layık, en keyifli sohbetlerin en lezzetli sofralarda buluşacağı, sağlıklı, besleyici ve pratik tarifler hazırladım. Hazırsan başlayalım!

İlk Kırk Gün Bebek Bakımı

22/09/2015
Yeni doğan bebeğinin ilk günlerde bakımından endişe duyabilirsin, çok normal. Minik bebeğini kollarında incitmeden tutmaya çekinirken, ailenin bildik tavırları da seni strese sokabilir! İlk 40 gün bakımında seni neler bekliyor, haydi birlikte inceleyelim :)

Fit Bayram Rehberi

21/09/2015
Bayram tatilinde metabolizmaları yormak yerine birlikte bayram ettirmeye ne dersin? Bayram sabahı ritüelleri, keyifli aile sofraları, bolca kahkahanın atıldığı sohbetler, en formda bayram tatlısı tüyoları… Hepsini fit bayram rehberinde senin için yazdım!

Ihlamur ağacının çocuğu

19/09/2015
11 yaşındayım...
Mevsim yaz başı...
Günler ve geceler ışıltılar içinde...
Doğa yeşil, doğa mavi... Doğuşun ve var oluşun baş döndürücü renklerini kuşanmış doğa...

Kahveni Ne Kadar Tanıyorsun?

18/09/2015
Sence kahvenin hayatında ne kadar yeri var? Bir düşün: Yalnız ve huzursuz olduğunda ya da mutluluğunu paylaşmak için arkadaşlarınla sana kahven eşlik etti. Bazen yorgun bir gecenin ilk sabahında, bazen ise başarıyı yakalayabilmek için uzun bir gecede yanı başında yine o vardı. Peki, iyi günde kötü günde seninle beraber olan yol arkadaşın kahveyi ne kadar iyi tanıyorsun? “Aslında pek tanımıyorum” dediğini duyar gibiyim. O zaman hazır ol, 10 adımda kahveni daha iyi tanıyacaksın.

Bayramlık ve Bayramcılık

17/09/2015
Bayramlık: Sırf bayram günü giyilmek için alınan, o güne kadar bekletilen ve bayram günü sabah erkenden giyinilen kıyafet Bayramcılık: Benim gibi tatlıya düşkün olanların çok fazla şekerli ve yağlı gıda tüketmekten kaynaklı yakalandığı geçici ve tatsız rahatsızlık. Şimdi niye başlık bu ikiliden oluşuyor diye merak ediyorsunuzdur. Çünkü bu sıralar şu iki soruyu çok sık duyar oldum. Biri; ‘bayramda/ bayram tatilinde ne giyinelim?’, diğeri ise ‘bayramda ne yiyelim?’ Ben ilk sorunun yanıtını sizlere anlatıyor, diğerinin yanıtını ise Formeo Diyetisyenleri’ne bırakıyor olacağım :)

İşte Vitaminleri Tanımaya Devam Ediyoruz!

16/09/2015
Vücudunun her saniye işleyen bir fabrika olduğunu ve bu fabrikada; senin optimum sağlık seviyesinde yaşam sürebilmen için birçok işçinin çalıştığını biliyorsun. İşte bu fabrikada, birçok önemli göreve sahip vitaminlerin yağda çözünenleri ile bir önceki yazımda seni tanıştırmıştım. Bu yazımda ise suda çözünen vitaminlere kulak verdim. Kendilerini sana tanıttılar! Hazırsan eğer suda çözünen vitaminlerle tanışma zamanı.

İlk Yılda Görülen Obezite Nedenleri

15/09/2015
Bebeğini yeni yaşamında bekleyen ve geleceğini etkileyen en önemli sağlık problemlerinden biridir; OBEZİTE! Bugün dünyada çocukluk çağı obezitesi prevalansının 1970’lerdeki değerlerden 10 kat fazla olduğu bildirilmektedir. Bu oran Türkiye’de 0-5 yaşta %8,5, 6-18 yaşta %8,2’dir! Bebeğinin/çocuğunun fazla kilo ve obeziteyle bir kez karşılaşmasıysa, ileri dönemlerde yaşayabileceği obezite riskini arttırmakta!

Ebedi Gençlik Sırları

14/09/2015
Merhaba sağlıklı ve fit yaşam meraklıları artık her pazartesi sana ‘’trendy diyetisyen’’ köşesinden sesleniyor olacağım. Evet ben trendy diyetisyen; büyük bir heyecanla hazırlandığım en doğru bilimsel bilgilerden derlediğim makale konularım ile bundan sonra karşında olacağım. Her pazartesi seninle trend beslenme akımlarından, popüler besinlerden, anti-aging diyetten, egzersizden, metabolizmadan, Formeo’daki danışanlarımızın başarı öykülerinden ve daha birçok hayata dair tüyolardan konuşuyor olacağız. Dünyadan en trend haberleri vereceğim sana söz! Eğer hazırsan hadi ilk hafta konumun uzandığı ebedi gençlik adası Okinawa’ya birlikte gidelim ne dersin?

Vitaminleri Tanıyor Musun?

11/09/2015
Vücudun her saniye işleyen bir fabrika ve bu fabrikada; senin optimum sağlık seviyesinde bir yaşam sürebilmen için birçok işçi çalışıyor. İşte vitaminler, vücudunda ki mekanizmalar arasında köprü görevi kuran minik işçiler. Minik dediğime bakma, aslında çok fazla göreve sahipler! Bu minik ama oldukça çalışkan işçilerin neler yaptığını öğrenmeye hazır mısın? Hadi o zaman başlayalım :)

Aslında Ben Bir Hayal Ürünüyüm

05/09/2015
ASLINDA BEN BİR HAYAL ÜRÜNÜYÜM...İÇİNDE AŞK OLAN, SEVGİ OLAN BİR HAYALİN ÜRÜNÜYÜM...İLK 11 YAŞINDA ALDIM ELİME HAYAL KALEMİMİ VE YAZMAYA BAŞLADIM TÜM HAYALLERİMİ... HER YAZDIĞIM HAYALE SÖZ VERDİM, GERÇEKLEŞTİRECEĞİM DİYE... ŞİMDİ ÇOĞU GERÇEK :) GERÇEKLEŞENLER, YERLERİNİ YENİ HAYALLERE BIRAKIYORLAR... ANLADIM Kİ, HAYALLERLE YAŞIYORUM, YAŞADIM VE YAŞAYACAĞIM...

Oyun Arkadaşım: Beslenme Zekam

04/09/2015
2 yaş gidip 3 yaş kapıyı çalmaya başladığında yeni bir döneme kendini hazırla! Çünkü bu dönem çocuğunun kendini tanıması, karakterini oturtması için çok önemli. Bu zamanlarda edineceği yeni bilgiler, sonrasında seçimlerini ve yaşamını etkileyecek. Çocuğun için çok renkli ve hareketli geçen bu dönemi daha iyi tanımaya hazır mısın?

Gardırop Piramidi

03/09/2015
Merhaba sevgili okur. Artık her Perşembe bu güzel yazar ekibinin içerisinden bana da ulaşabileceksin. Sanal stil yönetmenin iş başında anlayacağın! İnce eleyip, sık araştırdığım, elekten geçirip duvarın başköşesine astığım stil önerilerimi, stil eleştirilerimi özetle moda ve stile dair tüm görüşlerimi seninle paylaşmaya hazırım. Sen de hazırsan; öncelikle benim için işin temelini oluşturan Gardırop Piramidi’nden başlayalım.

İtalyanca Karbonhidrat Başkadır!

02/09/2015
Dünyanın en çok karbonhidrat tüketirken, en formda olan ülkesi İtalya’da kilo problemi oldukça düşük oranlardadır. Bununla birlikte dünyanın 100 yaşının üzerinde bireyinin en fazla olduğu ülke olan İtalya’ da, her köşe başında şık bir restaurant veya küçük bir büfede kolaylıkla bulabileceğiniz temel yiyecekler makarna ve pizzadır. Ekmekleri ile de ünlü olan İtalyan mutfağı günümüzün en sağlıklı diyeti olan Akdeniz Diyetinin ortaya çıkmasına da rol model olmuştur.

Babaların da Sendromu Var!

01/09/2015
Babaların Hamilelik Sendromu! Eşleri hamile olan baba adaylarıyla yapılan bir çalışmada, babaların da %10-%65 oranlarında hamilelik sendromu yaşadığını biliyor musun? Evet, 9 ay 10 gün serüveni, anne adayında bazı belirtilerle kendini gösterirken, sende (baba adayı) de gösterebilmekte! Peki bu belirtiler nasıl oluyor? Hamilelikte seni neler beklemekte ve neler yapılmalı? Haydi gelin yazımızda, birlikte inceleyelim :)

Tat Haritanı Keşfet, Fit Kal Sağlıklı Yaşa

16/08/2015
Anne karnında temelleri atılan tat duyusunun hayatında büyük bir yeri olduğunu biliyor muydun? Tat duyun sadece yiyecek seçimlerini etkilemiyor, aslında sağlığının temellerini atmana da yardımcı oluyor. Sahip olduğun tat kültürünün etkisiyle besinler üzerine yapacağın tercih, hem sağlığın hem tartındaki rakamı etkiliyor. Peki, araştırmalar tat duyunla obezite arasında ilişki olduğunu söylüyor desem! Evet, meraklandığını biliyorum; o zaman haydi şimdi koltuğuna otur, tat haritanı keşfetmeye başla.

Bir Matematik İşlem Hatası: Süt-Yağ=Şeker?

07/08/2015
Light süt; tam yağlı süte oranla sadece yağın arındırılmasıyla oluşur. Üstelik hiçbir besleyici değerini de kaybetmez! Ancak biliyorum; hep aksini okudun veya duydun, kafan bu konuda çok karışık! Aslında internette bir tıkla karşına çıkan yanlış bilgiler seni hatalı matematik hesabına götürüyor! Ancak bu yanlıştan kurtulmak için konuyu, alanında uzman diyetisyeninden öğrenebilirsin! Hadi gel birlikte light sütü daha yakından inceleyelim…

Tek Tip Beslenmeye Hayır!

01/08/2015
Bugüne kadar hızlı sonuç vermeyi vadeden popüler hatalı diyetlerde ki ortak nokta ya tek bir besini ya da tek bir besin ögesini hedef almaktı! Peki sence bu yöntem ne kadar güvenilir, hiç düşündün mü? Tüm bu diyet listeleri sana hızlı kilo kaybını vadediyorken, hayat boyu sürdürebilirliğinin olup olmadığını veya sürdürdüğünde karşına çıkabilecek sağlık sorunlarını biliyor musun?

Bu külahta mutluluk var!

31/07/2015
Evet bu yazımda sana dünyanın en sevilen sütlü tatlısı dondurmadan bahsedeceğim. Dondurma sevmeyen var mı aramızda? Sanırım bu sorunun yanıtı çok nadir ‘’hayır’’ dır. Bu hafta Formeo’nun yasaksız diyetisyenleri dondurma dosyasını senin için araştırdı. Hadi dosyamıza göz gezdirmeye başla!

Doğru Beslenmenin Başucu Manifestoları!

25/07/2015
Beslenme ve diyet… Bu iki kelime üzerine söylenen her sözün kafanı çok fazla karıştırdığını ve neye inanacağını şaşırmış durumda olduğunu biliyorum. Fakat bedeninin tüm yaşamın boyunca sahip olduğun en önemli kıyafetin olduğunu, sağlıklı bir beslenmenin ruhta ve bedende yarattığı doyumu biliyorum. O yüzden sana doğru bilgilerden oluşan sağlıklı yaşam manifestosu hazırladım. Hadi bakalım hazırsan bu başucu niteliğinde ki bilgilerle buluşma zamanı!

İşte Sana Yıllara Meydan Okutan 5 Yıldız Besin Daha…

21/07/2015
Bu hafta doğanın muhteşem dengesi ile sana sunulan; yıllara meydan okumak için keyifle tüketebileceğin 5 yıldız besin daha inceledim.. Hadi sen de bedenini sağlıkla besle ve yaşam hücrelerini tazele!

Yıllara Meydan Okutan 5 Besin!

13/07/2015
Geçip giden yıllara ve yerçekimine karşı koymak için bedenine iyi bakmalısın! Genetik faktörlere rağmen yaşadığın kaliteli hayat, soluduğun yüksek oksijen miktarı ve bedenine aldığın antioksidanlar ile cildini taptaze tutmak mümkün! Bu hafta senin için yıllara meydan okumak için 10 anahtar besini inceledim.. Hadi başlayalım..

Yaz tatili diyet tatili demek değildir!

10/07/2015
Uzun, yorucu, bitmek bilmeyen bir iş temposunun ardından kış boyunca hayalini kurduğun yaz tatilindesin. Deniz, kum, güneşin tadını çıkarıyor ve eminiz ki tatilin mükemmel geçiyor, eğlenirken ruhunu da dinlendiriyorsun peki sence vücudunun tatili nasıl geçiyor? Gelin hep beraber tatilde yaptığımız 5 hataya göz atalım;

Çocuklara Uygulanan Yemek Şiddetine Son!

09/07/2015
Çocuklara uygulanan “Yemek Yedirme Şiddeti”ne son verin! Hem fiziksel hem de psikolojik bir şiddet olan yemek yedirme şiddetini; birçok anne farkında olmadan çocuklarına uygulamaktadır. Bu şiddetler neler mi? Haydi birlikte bakalım…

Anti-Aging İçin Diyet Sırlarına Hazır Mısın?

07/07/2015
Bedenin akıp giden zamana karşı koymak için sihirli besinlere ihtiyaç duyar! Mutlaka hayatın boyunca bu sihri hücrelerinle düzenli olarak buluşturmalısın! Peki hangi besinler ve nasıl bir yaşam tarzı senin genç kalmana yardım eder biliyor musun? Anti-aging sırları işte şimdi senin için geliyor…

Hareketsiz Yaşamına Probiyotik Kat

04/07/2015
Günümüzde hızlı ve yoğun yaşamın neden olduğu stres, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeden; başta bağırsakların olmak üzere tüm organlarının etkilendiğini biliyor musun? Bu olumsuz etkiden kendini korumak için iyi beslenmen ve doğru seçimler yapman oldukça önemli. Bugün seni bağışıklığını güçlendirmek ve sağlığını korumak için hayatında yer vermen gereken probiyotikler ile tanıştıracağım!

İlk 1000 Gün Probiyotik Önemli!

02/07/2015
Probiyotikler, dost bakteriler, bebeğinin bağışıklığının korunmasında en önemli etkenlerden. Onun bağırsak florasını iyileştirerek; yararlı bakterilerden zenginleşmesini sağlayarak birçok hastalığa karşı koruyucu rol oynarlar. Bu süreç özellikle ilk 1000 günü kapsamaktadır; çünkü bebeğinin florası doğumla birlikte oluşmaya başlar ve bu gelişim 2 yaşına kadar devam eder.

Dost Bakterileri Tanıyor Musun?

30/06/2015
Bu hafta sana Hipokrat’ın çok anlamlı bir sözünü hatırlatmak istiyorum; “Bütün hastalıklar bağırsaklarda başlar!” Biliyor musun? En önemli bağışıklık organın bağırsakların! Aslında kaliteli bir bağırsak florası ile birçok hastalığı yenebilirsin! Bağırsaklarındaki dost bakteriler; hem metabolizmanın çalışmasında hem de sağlığının korunmasında çok önemli bir yere sahip! Peki dost bakteri nedir? Dost bakterilerin bedenin üzerindeki etkileri nedir biliyor musun? Hadi yazının devamı için tıkla!

Sen Özelsin! Diyetin de Özel Olsun!

27/06/2015
Hayatın her alanında kendini özel ve kişisel farklılıkların dikkate alınır hissetmek isterken, diyetin neden bir başkası ile aynı olsun? Yaşam şartların, alışkanlıkların ve sevip sevmediklerin de dahil sen bambaşka bir bireysin. Bedenine hak ettiği özeni göstermelisin. Farkını fark et, diyetini özelleştir!

Güvenilir tatlandırıcılar ile hayatına tat kat!

26/06/2015
Tatlandırıcı kelimesini duyduğun anda korkuyor musun? Bu konu hakkında sağlık otoritelerinin ve en güncel bilimsel yayınların önerileri nedir biliyor musun? WHO,FDA, Harward üniversitesinin onayladığı tatlandırıcılara hadi birlikte göz atalım;

Ramazanda Sağlıkla Serinle!!

23/06/2015
Ramazan ayında hücrelerin susuz kalıyor! Sahurda ve iftarda gün içinde yavaşlayan metabolizmanı canlandıracak fit içecek tarifleri ile serinlemeye ne dersin? Hadi sen de Ramazan’da sıvı alımını sağlıklı tercihlerden yana kullan diyet duraksamasına karşı gardını al!

Ramazana özel fit tarifler rehberi

19/06/2015
Ramazanı sağlıklı, dengeli ve fit tarifler ile kilo kaybetmeye devam ederek, acıkmadan, rahat bir şekilde geçirmek isteyenler ramazanın ilk haftasında sana fit bir sürprizimiz var… İşte sahurda, iftarda ya da iftar ile sahur arasında tercih edebileceğin sağlıklı ve fit tarifler rehberi! Her bir tarif ile ailene, arkadaşlarına ve en sevdiklerine hem lezzeti hem de sağlığı aynı anda sunacaksın.

Ramazanda Metabolizmanla Savaşa Hazır Mısın?

16/06/2015
Ramazanda yaklaşık 16-18 saat aç kalıyorsun, bir de üzerine fiziksel aktiviten azalıyor! Tüm bunlar metabolizma hızını düşüren faktörler! O yüzden Ramazan Ayı’nda metabolizmanı hızlandıracak “ACİL EYLEM PLANI” na ihtiyacın olacak.. İşte fit beslenme notları senin için geliyor..

En Fit Seyahat Arkadaşın Beslenme Çantan!

13/06/2015
Seyahatleri kim sevmez ki? İş için de olsa tatil için de olsa yeni yerler keşfetmek veya sevdiğin insanlarla bir araya gelmek çoğu zaman mutluluk verir. Hava durumu, katılacağın davetler, gerçekleştirmek istediğin planlar… Bir bavulun hazırlanma süreci hepsini göz önünde bulundurarak gerçekleşiyor. Peki ya beslenme çantan? Bugüne kadar hiç hazırlamadım oda nerden çıktı dediğini duyar gibiyim!

Senin Fit Ara Öğünün Hangisi?

09/06/2015
“Yemek yemeyi çok seviyorum! “, “Yemek yemek benim için hayattan keyif almak!“, “Mutluluğun sırrı yemekte saklı!” dediğini duyar gibiyim! Kesinlikle haklısın! Ve biliyor musun? Biz “Formeo Diyetisyenleri” seninle aynı taraftayız! :) Doya doya zayıflamanın sırrını çözdük ve seninle paylaşmak istiyoruz.. Öğrenmek istediğine eminim! Hadi bu yazı senin için gelsin o zaman…

Karpuz dosyası

08/06/2015
Yaz geldiğinde diyette en çok yemekten korktuğumuz besinler arasındadır karpuz değil mi? Peki sence diyette karpuza yer var mı? Karpuz yalnızca lezzetli bir meyve değil, doğru tüketildiğinde yazların kaliteli bir besinidir aslında. Havuç gibi kilo verme programlarındaki kötü ünü sadece yüksek glisemik indeksinden kaynaklanmaktadır. Peki diyette karpuz yenir mi? Formeo diyetisyenleri karpuz dosyasını senin için inceledi;

Vücudun Işık Saçan Hormonu

06/06/2015
Vücudunun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlayan melatonin hormonu, birçok biyolojik ve fizyolojik sisteminde de yer alıyor. Hücrelerinin yenilenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, uyku ritminin ve vücut ısının düzenlenmesi gibi birçok görevi olan melatonin hormonunu biraz daha yakından tanımaya ne dersin?

Emzirirken Bu Hurafeler Seni Yanıltmasın!

04/06/2015
Yeni doğum yapmış anneler, miniklerinizi de alıp huzurla eve geldiniz! Ama bir de baktınız ki; yanınızda destek (!) amaçlı bulunan herkesten bir söz çıkıyor. “Tatlı ye, sütün artsın”, “Şöyle şekerli bir komposto kaynatalım, süt olsun” gibi süt arttırdığı söylenen kilo aldırma kaynakları ya da “Sütün az sanki bebeğin gelişimi geri kalmış”, “Sütün bebeğe yaramıyor” gibi moral bozan stres kaynakları!!! Şimdi derin bir nefes alın ve işin aslını uzmanından öğrenin :)

Orgo-Fit Beslen! Fit Kal!

02/06/2015
Sağlıklı beslenmek için sadece marketlerde taze meyve-sebze reyonuna uğramak artık yeterli olmuyor! Hatta meyve sebzeleri mevsimine uygun seçmediğinde; bedenine fark etmeden zarar verebilirsin bile! Bu besinlerle hormon, pestisit ve diğer kimyasalları yoğun olarak almamak, “mutfağına kanseri sokmamak” için; organik besinlere alışveriş sepetinde yer vermelisin! Organik besinlerin fit dünyasını yeterince iyi tanımıyorsan; bu yazı senin için geliyor..

Böyle mükemmel karın kaslarına sahip olmak istiyorsan...

01/06/2015
Yaza merhaba derken karın kaslarını saklandıkları yerden çıkarmak istemez misin? İşte kadın ya da erkek herkesin hayali olan dümdüz bir karına sahip olman için yapman gerekenler;

Sporuna Konfor Kat!

30/05/2015
Bedenin ve zihnin için kendine yaptığın en güzel yatırımlardan biri olan “spor” un da konfora ihtiyacı biliyor muydun?

Sütünü Arttır Doya Doya Zayıfla!

28/05/2015
Yaz geldi nihayet derken, bir türlü düzelmeyen havalar seni üzmesin! Bu havaları şansa, mutluluğa dönüştürmek senin elinde :) Bugünden itibaren, senin için hazırladığımız bu besinleri beslenmene kat; sütünü arttır, yazın bikini giyen fit anne sen ol!

Egzersiz İçin Akıllı Karbonhidratlar

26/05/2015
Egzersizde beslenme konusunda sıklıkla yapılan bir diyet hatası ile karşı karşıyayız! Bu da; “Sporcunun sadece protein içerikli gıdalarla beslenme akımı!”. Elbette protein de beslenme düzeninde olmalı! Ama unutma ki; başarılı sonuç dengeli diyetten geçiyor! Yüksek protein sana fayda sağlamaz! Egzersizde yakıt kaynağı olarak kullanmak ve performansını maksimum seviyede tutmak için akıllı karbonhidratlara ihtiyacın var! Peki nedir bu akılllı karbonhidratlar ve neden akıllılar biliyor musun?

Stresin Antidepresanı Egzersiz

23/05/2015
Yoğun iş temposu, uzayan mesai saatleri, günlük yaşamın yoruculuğu… Hepsi seni strese bir adım daha yaklaştırıyor farkında mısın? Peki stres gerçekten bu kadar korkulması gereken bir şey mi?

Egzersizden önce ve sonra içelim fitleşelim

22/05/2015
Egzersizden alabileceğin yararı maksimuma çıkartmak, kaliteli bir fiziksel aktivite yapmak yaza daha fit bir vücutla girmek istiyorsan egzersiz planını akıllı bir beslenme programı ile desteklemelisin! İşte bu konuda sana yardımcı olacak basit ve pratik spor-fit içecekler;

Doya Doya Emzirmenin Püf Noktaları

21/05/2015
Emziklilik döneminde doya doya zayıflamanın yolu, doya doya emzirmekten geçer güzel anneler :) yaza bir ay kalmışken bol bol emzirin diye, püfidik notlar hazırladık sizlere!

Egzersizle Yaşam Hücrelerini Tazele!

19/05/2015
Düzenli egzersizle yaşam hücrelerini tazelemek ve her bir hücreni 1,5 yıl daha fazla yaşatmak istemez misin? Yapman gereken aslında çok kolay; haftalık en az 150 dakika orta tempolu doğa yürüyüşünü tamamlamak! Ama “sürekli ve düzenli” yapmak şartıyla! “Bugün egzersiz yapmaya çok üşeniyorum” dediğini duyar gibiyim.. Bakalım düzenli egzersizin bedenindeki etkilerini okuyunca fikrin değişecek mi?

Hızlı Yaşamın Temposuna Yetişen Fit Sandviçler :))

16/05/2015
Yaz kapıdayken yaşamın yoğunluğundan kendine ve bedenine istediğin özeni gösteremiyorsan bu yazımız tam sana göre!

Bu Yazın Fit Annesi, Sen Ol!

14/05/2015
Büyük bir mutlulukla beklediğin bebeğini nihayet kucağına aldın. Ve ona “yeter ki süt olsun” diyerek şekerli besinleri, şerbetli tatlıları, helvaları tükettin. İştah atakları yaşadın, çareyi tatlıda buldun! Derken bir de baktın ki günden güne kilo almışsın :( Üzülme yaza 2 ay kalmışken; yeterli, dengeli, sağlıklı, güvenilir ve keyifli bir beslenme programı ile emzirerek, bu yazın fit annesi SEN olacaksın!

Spor Yapan Fit Beden Aşıkları Buraya!

12/05/2015
Daha zinde bir yaşam için kaslarını çalıştırmak, hayata hep pozitif bakmak, fit bir bedene sahip olmak.. İşte tüm bunlar aktif yaşamın sana sunduğu mucizeler.. Sen de aramıza katılmak istiyorsan aktif yaşamalısın! Tabi konu spor olunca; “Egzersiz öncesi ve sonrasında nasıl beslenmeliyim?” sorularını duyar gibiyim… tüm cevaplar bu yazıda senin için geliyor, hazır mısın?

Size Dijital Yaşamdan Fit Bir Haberimiz Var!

09/05/2015
Ditijal yaşamın beslenmeye açılan kapısı Formeo Online :)

BEDENİNİ YAZA HAZIRLAMANIN 7 KURALI!

30/04/2015
Bedenini yaza hazırlamak için kolaylıkla uygulayabileceğin birkaç püf nokta şimdi senin için geliyor!

İki Kişilik Yemek!

30/04/2015
Hamilelik dönemine adım attığınız an duyacağınız bir cümle: “Sen artık iki canlısın, iki kişilik ye!”. Evet canınızda bir can daha taşıyorsunuz; ama bu yediğiniz yemeklerden iki kişilik yiyeceğiniz anlamına gelmiyor! Önemli olan yediklerinizin miktarından çok kalitesidir.

Doya doya kalıcı bir şekilde zayıfla

27/04/2015
Evet mevsimlerden diyetteyiz ; bu aylarda gazete ve dergilerde bu yaza nasıl fit girebileceğin ile ilgili bir çok diyet listesi ve beslenme önerisi bulacaksın. Öncelikle sakin olmalısın bu yaza formda girmeni sağlayacak çok özel ve pratik önerilerimiz olacak. Unutma yıllardır aç kalarak yaptığın düşük kalorili tüm diyet listeleri ile aslında bugün fazladan sahip olduğun kilolara ulaştın. Aslında senin anahtar kelimen ‘’doymak’’ … İşte bu yaza formda girmek için sana özel hazırladığımız doya doya zayıflamanın kuralları;

Vejetaryen Hamileler Bu Önerilere Dikkat!

23/04/2015
İlk 1000 gün boyunca (hamilelik ve 2 yıl emzirme) bebeğinle aynı tabaktan beslendiğini ve bütün besin depolarının bebeğin tarafından kullanıldığını unutma! Çok değerli hayvansal kaynakların tüketilmediği vejetaryen beslenmede ise; bebeğin ve senin için doğru besin alternatiflerini öğrenmen çok önemli!

"Doymak" İşte bütün mesele bu!

13/04/2015
Dünya’ya geldiğin ilk günden itibaren her anın bedeninin enerji ihtiyacını karşılamak ve yaşama devam edebilmek için “doymak” üzerine kurulu! Peki sadece fiziksel olarak “doymak” yeterli mi? Yoksa hem bedenini ve ruhunu sağlıkla beslemeyi hem de hayattan keyif alarak forma girmeyi mi tercih edersin? Cevabı ben biliyorum öğrenmek istersen yazımız senin için geliyor

Çocukların Yeni Yemekler Keşfetmesinin Püf Noktaları - 2

09/04/2015
Yazı dizimizin ikinci etabında, siz ve minikleriniz için önerilerimiz devam ediyor :) Unutmayın; çocuk beslenmesinde temel rol anne ve babaya aittir!

Çocukların Yeni Yemekler Keşfetmesinin Püf Noktaları - 1

02/04/2015
Konu çocuklarına yemek yedirmek olunca, annelerin sabırları ve yaratıcılıkları sınır tanımaz :) Fakat bazen öyle bir sınıra gelir ki; yemek yeme süreci, anne ve çocuğu için keyifli bir zaman olmaktan çıkar, zorlu ve yıpratıcı bir sürece dönüşür. İşte bu sürece gelmemek için, yazı dizimizin ilk etabındaki önerilerimize bir göz atın anneler :)

Süt mitleri

30/03/2015
Reytingi yüksek bir besin olan sütün; sağlık ve kilo yönetimi üzerine faydaları en güncel araştırmalar ile destekleniyor ve araştırmalar sürekli artıyor olmasına rağmen, medyadaki bilgi kirliliğinden kaynaklı kafan çok karışık biliyoruz. Sen de hala süt tüketmeli miyim tüketmemeliyim mi diyenlerdensen bu yazımızda açıkladığımız süt ve süt ürünleri hakkında mitler ve asıl gerçekleri kaçırmamalısın!

Light Sütten Korkma!

27/03/2015
“Light süt nedir? Light sütü kimler tercih etmeli? Sütü light tüketmenin herhangi bir zararı var mı? Her yaşta light süt kullanılabilir mi?” gibi birçok soru aklını kurcalıyor değil mi? O halde okumaya devam et :) çünkü bu yazı senin için geliyor!

En popüler sütler

22/03/2015
Doğanın bize sunduğu en fit sütler ile metabolizmanı formda bir yaza hazırlamaya ne dersin? Evet eskiden süt denilince aklımıza sadece inek sütü geliyordu. Ancak günümüzde doğadan gelen birçok besinden süt elde edilebiliyor. Sana da diyetinde bu popüler sütlere yer vererek metabolizma hızına hız katmak kalıyor. Gelin Doğa Ana'nın bize bu harika hediyesi sütleri birlikte tanıyalım;

İlk 1000 Günde Omega 3 Önemli!

17/03/2015
Hamilelik ve emziklilik dönemlerinde, alınması gereken besin ögeleri grubunda omega 3 de var!

Bebeğin İçin Bedenini Doğru Besle - 2

13/03/2015
Yazı dizimizin ikinci etabında, anne adaylarının bedenlerini sağlıklı doğuma, sağlıklı bebeklere hazırlıyoruz.

Süt ve Sağlık İlişkisi

04/03/2015
Günün sorusu geliyor! “Bugün ne kadar süt içtin bakalım?” Bu sorunun cevabı çok önemli, çünkü her gün tüketeceğin en az 2-3 su bardağı yağsız süt ile aldığın protein ve kalsiyum, çok daha sağlıklı ve fit bir bedene sahip olmanı sağlayacak! Sadece büyüme gelişme çağında değil her yaşta mutlaka süt tüketimini şiddetle öneriyoruz! Bunun için birçok sebebimiz var! “Süt içmeyi sevmiyorum ki” diyorsan, çözümü bu yazıda! Önce sütün faydaları, sonra severek süt içmenin püf noktaları şimdi senin için geliyor!..

Hastayken de Emzir!

24/02/2015
Kış ayları ve mevsim geçişleri hastalıkların en sık görüldüğü zamanlardır. Birçok olumsuz etkileri olan hastalık dönemleri, özellikle siz emziren annelerin en büyük sorunu haline gelebiliyor!

Etiket okur yazarı mısın?

24/02/2015
Marketlerin rafları arasında geçen rengarenk yolculuğunda sağlıklı beslenmek adına etiketlere ne kadar dikkat ediyorsun? Yoksa senin için etiket okuryazarlığın son kullanma tarihi ve fiyat etiketlerinden mi ibaret! Unutmamalısın ki; sağlıklı beslenmek öncelikle sağlıklı bir alışveriş sepetinden geçiyor!

Paketleme yöntemlerini ne kadar biliyorsun?

23/02/2015
Besinleri paketli olarak tercih etmenin birçok avantajı var! Elbette ilk tercihin o meyve ya da sebzeyi dalından koparıp tüketmek olacaktır! Ancak o doğal ortama sahip olmak günümüzde pek mümkün değil! Sağlıklı yaşam ve dengeli beslenmenin daha da önem kazandığı bu günlerde besinleri ilk tazeliğine yakın tazelikte tüketmek isteği veya satın aldığın bir besini bekletme-saklama ihtiyacı nanoteknoloji ile gıda paketleme sistemini doğurmuştur! Peki paketleme sistemlerini ne kadar biliyorsun? Bu konuda kafan mı karışık? O zaman yazımız senin için geliyor..

Diyet ürün yesem mi yemesem mi?

10/02/2015
Market raflarında gördüğün light, diyabetik, şekersiz, glütensiz vb ifadelerle yer alan ürünlerin içerisine giren koruyucu katkı maddeleri kafana takılıyor ve bu ürünleri tercih etmek isteyip hep bu sebeplerden dolayı uzak mı duruyorsun? Uzak kalmana gerek yok! Diyet ürünleri daha yakından tanımaya ne dersinDiyet ürünler ile ilgili duyduğun abur cubur bilgilerden arınarak senin için hazırladığımız diyet ürünler dosyasına bir göz at! Son kısımda ise diyet ürün yesem mi yemesem mi sorusunu kendine kendine cevaplandırmanı istiyoruz. Hadi başlayalım;

Paketli ürünlerden ve E-kodlarından korkmayın!

05/02/2015
Genel bir önyargı olan “paketli ürünler ve gıda katkı maddeleri zararlıdır!” algısı gerçekten doğru mu? E kodları “zehir” olarak algılanmalı mı? İşte tüm bu merak edilen soruların cevapları güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle senin için geliyor!

Hamilelikte Uyku Mu, O da Ne?

05/02/2015
Uyku, hayatın her anında, en değerli besinindir. Ama öyle bir dönem vardır ki; elinde olmayan nedenlerden dolayı, uyku nedir bilemezsin :)

Hamileler İçin En Sağlıklı Beyaz

27/01/2015
Uzak durmayı bırakın, en yakınımızda olması gereken bir beyazdır; süt ve süt ürünleri. Hayatımızın başından sonuna kadar en önemli yere sahiptirler; ama bir dönem var ki, baş tacı yapılması gerekirler. Hangi dönem mi? Elbette, hamilelik dönemi :)

Mutluluk diyeti

26/01/2015
Kış mevsiminde gün ışığının azalması ile birlikte mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin yerini melatonine bırakmaya başladığı doğrudur. Bu mevsimde kendini daha mutsuz hatta depresyonda hissetmen çok normal. Sen de böyle hissedenlerdensen mutluluk diyeti sana yol gösterecek en fit önerilerle dolu Hadi göz atmaya başla ve en önemlisi bu önerileri hayatına geçir!

Bebeğin İçin Bedenini Doğru Besle - 3

15/01/2015
“Bebeğin İçin Bedenini Doğru Besle” yazı dizimizin 3. ve son etabında; çiçeği burnunda annelerimizi, emzirme dönemine hazırlıyoruz ve sütlerinin kalitesini arttırıyoruz :)

2015 için en fit 15 besin

13/01/2015
2015 yılında herkesin mutluluk ve sevgi dolu dilekleri var.. Yeni yılda kendine verebileceğin en güzel hediye, sağlıklı ve mutlu bir beden; sevdiklerine verebileceğin en güzel hediye ise; kaliteli uzun bir yaşamın tüm anlarını onlarla keyifle paylaşmak olacak! Yeni yılın büyülü enerjisine inanmalı ve bu sene hayatında ertelediğin bazı şeyleri artık yoluna koymalısın! Bunun için ilk adım sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak olsun! Daha sağlıklı, daha mutlu ve daha fit bir beden için 2015’in en fit 15 besini şimdi senin için geliyor!

Anne Sütünün Faydaları Saymakla Bitmez!

06/01/2015
Anne sütü, canlı bir sıvıdır. Bebeğinizin ihtiyaçlarına ve sizin beslenmenize göre sürekli değişiklik gösterir. İlk altı ay sadece anne sütü alan bebeğiniz, hayata mükemmel bir başlangıç yapar. Altıncı aydan sonraysa, ek besin dönemine geçen bebeğiniz; iki yaşına kadar aldığı anne sütüyle korunmaya devam eder.

Yeni yıl ile ruhunuzu da forma sokun

04/01/2015
2015’in ilk haftasında kendinle baş başa kalarak önce ruhunu forma sokacak kararlar listesi hazırlamaya ne dersin? Unutma ruhuna iyi bakmak 2015’i karşılarken kendine vereceğin en güzel yeni yıl hediyesi… Bu sene her geçen yıldan daha farklı bir yıl olsun istiyorsan hadi hemen başla;

PKOS ile zayıflamak mümkün!

30/12/2014
Polikistik Over Sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Her 15 kadından birinde PKOS görülmektedir! PKOS teşhisi almış kadınlarda kilo alımında ilk sebep olarak PKOS gösterilir! Ancak PKOS ile yaşanan insülin direnci sonrasında kilo alımına engel olmak mümkün ve bunun için bazı püf noktalara ihtiyacın var! İşte başlıyoruz...

Emzirirken Probiyotik Kullanımının Faydaları

29/12/2014
Bebeğiniz hassas bağışıklık sistemi ile doğar. Sütünüz ise var olan en doğal probiyotik kaynağı ve bebeğinizin vücudunu güçlendiren yapı taşıdır. Beslenmenize probiyotikleri ekleyerek; bebeğinize ve kendinize ekstra faydalar sağlarsınız. İşte emzirme sırasında probiyotik kullanımının sizin ve bebeğiniz için faydaları:

Lohusa Depresyonunu Besinlerle Azaltın!

23/12/2014
9 ay boyunca büyük bir hevesle, mutlulukla beklediğiniz bebeğiniz nihayet dünyaya geldi. Yoksa siz bu dönemde kendinizi yorgun, huzursuz, mutsuz mu hissediyorsunuz?

İnsülin direnci çözüm planı

18/12/2014
Sıklıkla adını duymaya başladığın, çoğu kilolu bireyin kabusu haline gelen insülin direnci ile ilgili kafan oldukça karışık biliyoruz. İnsülin direnci problemiyle karşı karşıyaysan ya da ileride karşılaşmak istemiyorsan beslenme alışkanlıklarına sağlıklı bir format atmalısın! Nasıl mı? Çözüm planına önce mutfağını sağlıklı hale getirerek başla.

Anneden Çocuğa Geçen Obezite

16/12/2014
Annenin doğum öncesi ve sonrasındaki beslenmesi (aşırı ve yetersiz beslenme), bebekte uzun dönem sonuçları etkilemektedir. Dr. Yajnik’in de dediği gibi: “Birey; doğum anında değil, rahme düştüğü an doğar”.

Doğurganlığı Arttıran Top 10 Besin

08/12/2014
Her anne ve baba adayının en güzel hayalidir; çocuk sahibi olmak. Beslenmenize biraz dikkat ederek çocuk sahibi olma şansınızı arttırmak ve ona sağlıklı bir ortam hazırlamak istemez misiniz? O zaman gelin doğurganlığı arttıran, sperm ve yumurta hücrelerinin gücüne güç katan bu 10 besini birlikte tanıyalım :)

Tirodinizi genç tutun!

08/12/2014
‘’Kendimi çok bitkin hissediyorum; Bütün vücudum kırılıyor,sanırım hasta olacağım…’’ Bu ve buna benzer cümleleri sık sık tekrar ediyor olduysan; yorgunluğunun sebebi düşündüğün gibi sonbahar depresyonu ya da soğuk havaların direncini düşürmesi olmayabilir! En son ne zaman tiroidini muayene ettirdin? Dikkat! Yaşadığın problemlerin kaynağı tiroid bezin olabilir!

Selülitsiz bir yaz için hazırlıklara şimdiden başlıyoruz!

18/11/2014
Selülite neler sebep olur? Hormonlar, genetik mirasımız, azalan fiziksel aktivite, yanlış beslenme, popüler - hatalı diyetler ve doğru bilinen yanlışlar! Şimdi bu yanlışlardan kurtulmanın tam zamanı Bedenine bir iyilik yapmak istiyorsan yaz mevsimini beklemeden selülitlerinden kurtulmak için bu yazımızı oku!

Yıllara Meydan Okutan Maddeler

11/11/2014
Genç, güzel ve formda kalmak için mutfağının gençlik ve güzellik sırlarını bu ay ki yazı dizimizde seninle paylaşıyoruz. Kasım ayı güzellik ayı ve unutma ki en genç besinlerin bulunduğu mutfağın, senin gerçek güzellik merkezin.

İşte Bu 16 Besine Dikkat

11/11/2014
Gebelik döneminde anne adayı ve bebeğin sağlığı için, sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek adına uzak durulması gereken besinler ve maddeler vardır. Annede ve anne karnındaki bebekte ne yazık ki kalıcı hasarlara neden olabilen besin ve maddeleri açıklıyoruz:

Sonbahar yorgunluğuna son!

04/11/2014
Mevsim geçiş zamanında; değişen hormon seviyen, erken başlayan akşam saatlerinin psikolojik etkileri, bir de üzerine azalan fiziksel aktivite eklenince “sonbahar yorgunluğu” kaçınılmaz oluyor!... Soğuk havalarda eve kapanmak, hareketsiz yaşama alışmak bedenine yaptığın “kötülükler” sıralamasının başında geliyor! Bahar depresyonunun verdiği yorgunluk hissiden kurtulmaya ne dersin? İşte başlıyoruz;